helva.gen.tr https://www.helva.gen.tr Helva, Helva Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, helva.gen.tr Wed, 01 Apr 2015 00:00:00 +0000 Wed, 26 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Çanakkale Peynir Helvası https://www.helva.gen.tr/canakkale-peynir-helvasi.html Mon, 05 Nov 2018 12:10:41 +0000 Çanakkale Peynir Helvası, Çanakkale'nin meşhur tatlarından biridir peynir helvası. Çanakkale iline bağlı olan Ezine ilçesinin kendine has doğal peyniri olan Ezine peyniriyle yapılmaktadır. Ezine, tarihi geçmişiyl Çanakkale Peynir Helvası, Çanakkale'nin meşhur tatlarından biridir peynir helvası. Çanakkale iline bağlı olan Ezine ilçesinin kendine has doğal peyniri olan Ezine peyniriyle yapılmaktadır. Ezine, tarihi geçmişiyle Ege denizine olan bağlantısı ve şifalı yer altı suları, pek çok doğal, yöresel lezzetli tatlarıyla görsel zenginliğini bünyesinde barındıran nadir ilçelerimizden bir tanesidir.

Çanakkale peynir helvası, üretimi çok uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak ticari anlamda üretiminin 30-35 yıl öncesine dayanıldığı söylenmektedir. Bu peynir helvasını ilk üretmeye başlandığı yıllarda Çanakkale iline bağlı ilçelerde yalnızca kendi yöre halkı tarafından bilinen ve tüketilen bir değer iken, Marmara Bölgesi civar illerinde de benzer üretimi yapılan peynir helvasının çıkış noktası ve merkezi Çanakkale ilimizdir. Günümüzde ise peynir helvası diğer illerimizde ve yörelerimizde de yapılmaktadır. Kendine has kokusu, aroması, özgün lezzeti ve kalitesiyle zaman içerisinde kendini tanıtmıştır. Eskiden sadece yazları yapılan peynir helva üretimi günümüzde bütün yıla yayılmıştır. Peynir Helvası üretimi Çanakkale merkezde tamamı aile işletmesi olan 9 işletmede üretimi yapılmaktadır. Peynir helvasını üretimi pasta ve tahin imalathanesinde yapılmaktadır. İçeriği tamamen doğal, hiçbir katkı madde içermemektedir. Peynir helvası iki çeşittir. Fırınlanmış ve fırınlanmamış sade helva olmak üzere iki tip üretimi yapılmaktadır. Fırınlama aşamasına kadar iki ürün yapılışında fark yoktur. Yapılış farklılıklarını bazı illere göre değiştirmişlerdir.  Bazı illerimizde üretimi yapılan Peynir Helvasının üretimini yapan ustalar marifetli ellerinin sırlarını, tariflerini gizli tutarlar. Çanakkale Peynir Helvasının ana bileşeni tuzsuz taze peyniridir. Önceleri bu helva sadece tuzsuz taze koyun peynirinden yapılırken, şimdilerde öncelik olarak tuzsuz taze keçi ve inek, koyun peynirinden de yapılmaktadır. Şeker, yumurta ve irmik diğer malzemeleri oluşturmaktadır. Bazı yörelerde sıvı yağ veya margarinde koyuluyor bazı tariflerde de eskiden teyzelerimiz irmik yerine unda koyarlarmış.

Çanakkale Peynir Helvası

Çanakkale Peynir Helvasının ilk yapım aşaması ana malzemesi olan peynir yapımıyla başlamaktadır. Taze beyaz peynir diğer bir adı ise telemedir. Taze sağılmış süte peynir mayası katılarak hazırlanan fermente bir süt ürünüdür. Peynir mayasıyla mayalanan sütten 45-60 dk sonra pıhtı oluşmaktadır. Mayalama süresinin bitimi sonrasında süzülür, yani peynir kalıpları peynir altı suyundan ayrıştırılır, biraz dinlendirilir. Sonra yapım aşamasına geçilir.

Çanakkale Peynir Helvası İçin Malzemeler:

Fırınlanmamış olan peynir helvası için

 • 1 kg koyun sütünden elde edilmiş taze tuzsuz peynir
 • 1 su bardağı İrmik
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 500 kg şeker

Yapılışı: Bir tencere içerisine önce peynir konur ve ezilir. Ocağa konur eriyene kadar tahta kaşıkla ateşte karıştırılır. Erimeye başlayan peynirin üzerine 1 adet yumurta sarısı konur ve tahta kaşıkla sürekli karıştırılır. Üzerine irmik dökülür ve karıştırmaya devam edilir, hafif ateşte peynirle yumurta sarısı, irmik özleşene kadar aynı un helvası yapar gibi sürekli karıştırarak pişirilir. Bu karışımın üzerine toz şeker dökülüp, tahta kaşıkla sürekli karıştırmaya devam edilir. Aynı toplanmış bir hamur iken şeker dökülünce ve eriyince sulanıyor, şeker eriyene kadar karıştırıp kaynatıyoruz. Sonra servis edeceğimiz kaselere boşaltılır. Sıcak olarak yenilebildiği gibi en makbulü soğuk olarak yenmesidir.

Fırınlanmış olan peynir helvasının yapılışı: İşlem ve malzemeler fırınlanmamış helvayla aynı tek fark şeker döktükten sonra kaynayacak ve tepsiye dökülecek fırına sürülecek. Üzeri kızarana kadar fırında pişirilecek. Servisi için helvadan servis tabağına konur yanına mutlaka dondurma konur öyle servis yapılırsa çok lezzetli bir tat oluşur.      

]]>
Portakallı Un Helvası https://www.helva.gen.tr/portakalli-un-helvasi.html Mon, 05 Nov 2018 17:09:34 +0000 Portakallı Un Helvası, oldukça hafif, çok ferah ve tam portakal lezzetinde nefis bir helva tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tatlı krizine girdiğiniz zaman hemen elinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz pratik bir helva tarifi Portakallı Un Helvası, oldukça hafif, çok ferah ve tam portakal lezzetinde nefis bir helva tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tatlı krizine girdiğiniz zaman hemen elinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz pratik bir helva tarifidir. 

Portakallı Un Helvası Tarifi  4-6 Kişilik   Süre 30 dk 

Malzemeler
 • 2 su bardağı un
 • 125 gr tereyağı ( margarinde olabilir )
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Şerbeti için :
 • 2 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 portakal kabuğu rendesi
 • 3 adet karanfil
Süslemek için : 
 • 1 adet portakal kabuğu
 • 1 çorba kaşığı şeker
 •  1 çorba kaşığı su
 • hindistan cevizi
Portakallı Un HelvasıTarifin Hazırlanışı:

İlk önce su ve şeker karıştırılarak bir taşım kaynatılır ve ocaktan alınıp içine bir adet portakalın kabuğu rendelenir ve 3 adet karanfil atılarak soğumaya bırakılır. Diğer yandan sıvıyağ ve tereyağı karıştırılarak eritilir ve un ilave edilerek koyu bir renk alana kadar sürekli karıştırıp kavrulur. İstenilen renge gelince soğutulmuş şerbet ( içindeki karanfiller alınıp ) kavrulan una eklenir ve kısık ateşte devamlı karıştırarak bir süre daha pişirilir ve istenen koyu kıvama gediğinde tencerenin kapağı kapatılarak dinlenmeye bırakılır.
Bu aşamada helvayı süslemek için 1 portakalın kabuğunun beyaz kısmı soyulur ve çubuk çubuk doğranır, içine şeker ve su ilave ederek kısık ateşte devamlı karıştırarak suyu çekene kadar pişirilip bir şekerleme yapılır.
Dinlenen helvayı güzel bir şekilde servis tabağına alarak etrafına portakal şekerlemesi dizilir, üzerine hindistan cevizi serpilerek servis yapılır.
]]>
Fıstıklı İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/fistikli-irmik-helvasi.html Tue, 06 Nov 2018 08:21:21 +0000 Fıstıklı irmik helvası, kolay yapımı ve lezzetli tadıyla herkesin beğeneceği bir helva türüdür. Helvanızı çay saatlerinde, kandil günlerinde, konuklarınız geldiğinde çok kısa sürede hazırlayarak servise haz Fıstıklı irmik helvası, kolay yapımı ve lezzetli tadıyla herkesin beğeneceği bir helva türüdür. Helvanızı çay saatlerinde, kandil günlerinde, konuklarınız geldiğinde çok kısa sürede hazırlayarak servise hazır hale getirebilirsiniz. Sohbetinize keyif katmak için, evdeki malzemelerle bundan daha iyi bir fırsat olmaz. Yanında ister güzel demlenmiş bir çay, isterseniz soğuk bir meşrubatla servis edebilirsiniz. Dilerseniz fıstıklı irmik helvasını birlikte hazırlayalım.

Fıstıklı irmik helvası için gerekli malzemeler

 • 100 gram tereyağı ya da yarım paket margarin
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1,5 çay bardağı fıstık
 • 2 su bardağı irmik

Helvanın şerbeti için

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 3 su bardağı su
 • 1-2 damla limon suyu

Üzerini süslemek için

 • Hindistan cevizi ya da toz antep fıstığı

Fıstıklı irmik helvası yapımı

Helvanın yapımı için öncelikle yapışmayan özellikte teflon ya da seramik bir tava hazırlayın. Tavanız biraz yüksek kenarlı olursa, daha iyi olur. Dilerseniz yayvan tencerede kullanabilirsiniz. Tavayı ocağın üzerine koyun. İçine margarinle birlikte sıvı yağı ilave edin. Ocağın altı kısık ateşte olsun. Yağlar eriyip, hafif kızmaya başladığında, içine irmiği ilave edin. Bunu bir tahta kaşık yardımıyla sürekli olarak karıştırarak kavurmaya başlayın. İrmik kavrulurken yanmamalı, ama beyazda kalmamalıdır. Tatlı bir pembelik elde ettiğinizde, içine fıstıkları da ilave edin ve kavurmaya devam edin.

Fıstıklı İrmik Helvası

Malzemeler kavrulurken bir yandan helvanın şerbetini hazırlamalısınız. Yine uygun bir tencerenin içine suyu, toz şekeri ilave edin. Biz tarifte şerbetin içine vanilyada koyduk. Daha aromalı bir şerbet hazırladık. Siz arzu ederseniz vanilya koymayabilirsiniz. Bunu ocağın üzerinde kaynatın. Kaynadığında içine limon suyunu ilave edin. Bunu şekerlenmemesi için koyuyoruz. Kısık ateşte şerbetin kıvamını bulmasını sağlayın. Bu arada irmik ve fıstıklar yeterince kavrulmuştur. Bunu hazırladığınız şerbetle buluşturun. Kapağını kapatarak helvanın kıvamını almasını, şerbetini çekmesini bekleyin.

Fıstıklı irmik helvası demlendikten sonra, ılık olarak servis edebilirsiniz. Bunu ıslattığınız yemek kaşığıyla daha kolay yapabilirsiniz. Servis tabaklarına aldığınız şekilli helvanın üzerine hindistan cevizi ya da toz antep fıstığı serpin. Dilerseniz helvayı küçük bir kaseyle servis tabağına alabilirsiniz. Artın fıstıklı irmik helvasını sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Helvanın Faydaları https://www.helva.gen.tr/helvanin-faydalari.html Tue, 06 Nov 2018 16:11:05 +0000 Helvanın Faydaları, Helva esas olarak tahin, çöven ve şekerden yapılır. Helva içerisindeki çöven sayesinde bulaşıcı hastalıklardan insanı arındırır.Tahin susamdan yapılır. Tahin, ham maddesi olan susam s Helvanın Faydaları, Helva esas olarak tahin, çöven ve şekerden yapılır. Helva içerisindeki çöven sayesinde bulaşıcı hastalıklardan insanı arındırır.
Tahin susamdan yapılır. Tahin, ham maddesi olan susam sayesinde sağlıkta önemli yeri vardır. Tahin vücudumuza enerji verdiği gibi yağ asitlerini de oluşturmakta önemli rol oynar. Tahin, vücudumuzdaki hücreleri yenilemekle yaralarımızı kapatır.  Bedenimizi güçlendirir. Çok önemli bir miktarda da lesitin içerir.
 • Tahin helvası kolesterol yükselmez ve enerji kazandırır.
 • İnsanı tok tutar.
 • kalsiyum yönünden de çok zengindir.
 • Mide rahatsızlığı olanlarda mide rahatlatır.
 • balgam sökme özelliği vardır.
 • Sedef, egzama gibi hastalıklarda da tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Bedenen çalışanlara, emziren kadınlara ve sporculara tavsiye edilen bir yiyecektir.
 • B grubu vitamin eksikliği olan insanların bolca tüketmesi gerekir.
 • Tahin helvası günde 1 kibrit kutusu yenilse insan vücudu için faydası olur.
Helvanın Faydaları
 Yaz Helvası; Tahin, şeker ve ırmık ile yapılan yazların vazgeçilmez helvasıdır. Şeker ve yağ oranı oldukça yoğundur.
]]>
Erzurum Un Helvası https://www.helva.gen.tr/erzurum-un-helvasi.html Wed, 07 Nov 2018 09:17:25 +0000 Erzurum Un Helvası; Erzurum yöresinin vazgeçilmez tatlılarından biriside un helvasıdır. Erzurum yöresine ait olmasına rağmen başka yörelerde de yapılmaktadır.Erzurum un helvası malzemeleri Erzurum Un Helvası; Erzurum yöresinin vazgeçilmez tatlılarından biriside un helvasıdır. Erzurum yöresine ait olmasına rağmen başka yörelerde de yapılmaktadır.

Erzurum un helvası malzemeleri 

 • 250 gr tereyağı
 • 1 su bardağı sıvı yağı
 • 3,5 su bardağı un
 • 2 su bardağı toz şeker
Erzurum Un HelvasıYapımı

Orta boy bir teflon tencerenize ilk olarak sıvı yağı hemen akabinde tereyağı  koyuyoruz. Yağ erimeye başlayınca üzerine hemen 3,5 su bardağı olan unumuzu ilave ediyoruz. Unumuz sararıncaya kadar tahta bir kaşıkla karıştırıyoruz. Karıştırma işlemi böyle devam ederken kavrulan unumuzu ateşten alıyoruz. Kavrulan unumuz soğuyana kadar bekliyoruz ve soğuduktan sonra üzerine 2 bardak olan şekerimizi dökelim ve karıştıralım. 
Servis tabaklarına şekilli bir şekilde koyarak buzdolabına soğumak üzere koyalım. Soğuduktan sonra misafirlerimize tatlınızı sergileyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.
]]>
Fırında Sütlü Un Helvası https://www.helva.gen.tr/firinda-sutlu-un-helvasi.html Wed, 07 Nov 2018 19:11:48 +0000 Fırında Sütlü Un Helvası; Hangi yöreye ait olduğu bilinmemekle beraber her yörede yapılan bu tatlı belirli yörelerin vazgeçilmesi haline gelmiştir. Sütlü olması nedeni ile kalori durumu yüksektir. Fırında Sütlü Un Helvası; Hangi yöreye ait olduğu bilinmemekle beraber her yörede yapılan bu tatlı belirli yörelerin vazgeçilmesi haline gelmiştir. Sütlü olması nedeni ile kalori durumu yüksektir.

Fırında Sütlü Un Helvasının Malzemeleri;
 • 1 kg süt
 • 7 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 paket vanilya
 • yarım paket margarin (125 gr)
Fırında Sütlü Un Helvasının Yapılışı;
Derin ve geniş bir tencerede süt, şeker ve vanilyayı kaynayana kadar karıştıralım. bu esnada da bir tarafta un ve margarini kaynayana kadar 10 dakika eritelim ve kaynamakta olan sütlü karışım üzerine ilave edelim. 
Fırında Sütlü Un Helvası
İlave ederken dibini tutmaması için hızlı bir şekilde karıştıralım.
Kaynadıktan sonra ocaktan alıp bir kapa dökelim. Önceden kızdırdığımız 120 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirelim. 
Tam bir kış tatlısı şimdiden afiyet olsun.
]]>
Kastamonu Helvası https://www.helva.gen.tr/kastamonu-helvasi.html Thu, 08 Nov 2018 05:02:19 +0000 Kastamonu Helvası; Kastamonu yöresinin vazgeçilmez helvaların'dan biri kaşık helvası ve çekme helvasıdır. Kastamonu yöresine ait olmasına rağmen bir çok yörede de Kastamonu helvası yapılmaktadır. Şekerli ve yağlı olduğ Kastamonu Helvası; Kastamonu yöresinin vazgeçilmez helvaların'dan biri kaşık helvası ve çekme helvasıdır. Kastamonu yöresine ait olmasına rağmen bir çok yörede de Kastamonu helvası yapılmaktadır. Şekerli ve yağlı olduğu için kalori bakımından çok olmasa da diyette olanlara tavsiye edilen bir tatlı değildir.

Kaşık Helvası Tarifi
Malzemeleri;
 • 250 gr tereyağı 
 • 1 çay bardağı sıvı yağı
 • 1 su bardağı çekilmiş iç ceviz veya fındık
 • 2 su bardağı silme pudra şekeri
 • 4 su bardağı silme un
Hazırlanışı;
Geniş tabanlı bir tencerede margarini orta ateşte eriyene kadar bekleyiniz. Yağ kendini saldıktan sonra kısık ateşte 5 dakika yağı kaynatıyoruz.
Kastamonu Helvası
Sonrada üzerine sıvı yağını döküyoruz. yağlar iyice karışınca üzerine yavaş yavaş 4 su bardağı unu kesik kesik dökerken bir yandan da karıştırıp unu yağa yedirelim. kısık ateşte unu kavuralım. Unu 15-20  dakika kavuralım çünkü un yağını iyice salması gerekiyor. 1 su bardağı olan çekilmiş fındığı una ilave edelim ve karıştıralım. Un baloncuk baloncuk patlamaya başlar. O zaman ocağı kapata bilirsiniz. Ocağı kapattıktan sonra kendi sıcaklığıyla üzerine pudra şekerini yavaş yavaş dökerek karıştıralım. Pudra şekerini döktükten sonra hemen yedirmeye çalışalım yoksa topak topak olur. Helvamız soğuduktan sonra elimize bir kaşık alarak şekil vermeye başlayalım. Servis tabaklarımıza yaptığımız kaşık helvalarını dizerek iyicene soğumasını bekleyelim ve misafirlerimizi soğuk bir şekilde ikram edelim. Afiyet Olsun. ( gün öncesinden hazırlarsanız kurabiye kıvamında bir helvanız olur.)
]]>
Oktay Ustadan Un Helvası https://www.helva.gen.tr/oktay-ustadan-un-helvasi.html Thu, 08 Nov 2018 20:33:24 +0000 Oktay Ustadan Un Helvası; Un helvası genellikle her yörede yapılmaktadır fakat Bursa yöresinde sıkça görülmektedir. Şimdi ise ustamız olan Oktay Ustanın elinden tadalım.Malzemeler;250 gr Oktay Ustadan Un Helvası; Un helvası genellikle her yörede yapılmaktadır fakat Bursa yöresinde sıkça görülmektedir. Şimdi ise ustamız olan Oktay Ustanın elinden tadalım.

Malzemeler;

 • 250 gr margarin veya tereyağı
 • 1/2 litre süt
 • 600 gr toz şeker
 • 50 gr beyaz fıstık
 • 1/2 litre su
Oktay Ustadan Un HelvasıYapılışı
Orta boy bir tavanın içine tereyağı veya margarini koyup eritin ve köpürene kadar karıştırın. Köpüren tereyağının üzerine 500 gr olan sarı unu ilave edip 20 dakika boyunca arada bir karıştırarak unu kavurun. Un kavrulurken sizde bir yandan bir tencereye suyu ve şekeri koyup kaynamaya bırakın.  Şeker ve su kaynayınca kavrulması için 20 dakikası dolan unun üzerine yavaş yavaş dökün. Karıştırmaya devam edin. Un helvanız suyunu çektikten sonra 10-15 dakikalık daha ateşte tutunuz ki tadını alasınız. 10 dakika geçtikten sonra helvanızı ocaktan alın ve servis tabaklarına gönlünüzce şekiller vererek misafirlerinize sununuz.
Afiyet Olsun. 

Püf Noktası; Unun kavrulduğunu pembe bir renk olduğunda  anlayabilirsiniz.
]]>
Pekmezli Un Helvası https://www.helva.gen.tr/pekmezli-un-helvasi.html Fri, 09 Nov 2018 00:27:52 +0000 Pekmezli Un Helvası, helva hem leziz lezzeti ile hem de besleyici özelliği sayesinde asırlardır Türk mutfağının ve Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tatlıları arasında yer almaktadır. Türk mutfağında ve kültür Pekmezli Un Helvası, helva hem leziz lezzeti ile hem de besleyici özelliği sayesinde asırlardır Türk mutfağının ve Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tatlıları arasında yer almaktadır. Türk mutfağında ve kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan pekmezli un helvası ve pek çok diğer helva çeşitlerinden her biri doğumda, ölümde ve kimi zamanda sevinçlerin ortağı olarak hazırlanarak eşe dosta dağıtılarak damaklar tatlandırılır. Aslında helvanın ilk yapıldığı yerler Balkan ülkeleri ve Orta Doğu olarak bilinmektedir. Ancak Türk, Yahudi ve Arap toplumlarının yaşam sürdürdüğü her yerde helvaya rastlamak mümkündür. Türk toplumunun ise helvayla tanışması Türklerin İslamiyete geçtikten sonra Arap toplumuna yakınlaşmalarıyla başlamıştır. Bu nedenle asırlardır mutfaklarımızı şenlendiren pekmezli un helvası ile sizlerde sevdikleriniz ve kendiniz için mükemmel bir helva ziyafeti çekebilirsiniz.   

Pekmezli Un Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 su bardağı dolusu elenmiş un
 • 125 gram tereyağı
 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı soğuk su
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • 1 fiske tuz

Pekmezli Un Helvası Hazırlanışı

Pekmezli un helvası hazırlığımıza ilk olarak uygun bir teflon tavaya 125 gr tereyağımızı ilave ederek başlayalım. Ardından tavamızı ocağa koyarak kısık ateşte tereyağımızı eritelim. Eriyen yağın üzerine yarım su bardağı sıvı yağımızı da ilave ederek sıvı yağın ısınmasını sağladıktan sonra üzerine 2 su bardağı dolusu elenmiş unumuzu ilave ettikten sonra bir tahta kaşık yardımıyla  unu sürekli karıştırarak unun kokusu çıkıp sararıncaya kadar karıştırarak kavuralım. Ayrı bir kabın içine 1 su bardağı soğuk süt, 1 su bardağı soğuk su, 1 çay bardağı üzüm pekmezi ve bir fiske tuz ilave ederek karışımı iyice karıştırarak harmanlayalım.

Pekmezli Un Helvası

Daha sonra hazır hale gelen pekmezli karışımı kavrularak altın sarısı rengini alan unun üzerine dökerek karıştırmaya devam edelim. Pekmezli karışımla birleşen un ilk önce topaklaşarak sizi korkutabilir. Ancak topaklaşan un karıştırıldıkça kendisini toparlayarak pürüzsüz bir kıvam alacaktır. Pekmezli un helvamızın üzerine tam bu arada 1 su bardağı orta irilikte dövülmüş ceviz içini ilave ederek karıştırmaya devam edelim. Pekmezli un helvamızı 4-5 dakika kadar karıştırarak pişirdikten sonra ocaktan alarak helvanın ilk sıcaklığının çıkmasını bekledikten sonra dinlenen helvadan ceviz iriliğinde parçalar kopartarak ister kurabiye kalıplarıyla isterseniz elinizle şekil vererek uygun bir servis tabağına  sıralayalım. Veya helvamızı düz bir tepsiye doğrudan dökerek yaydıktan sonra dilimleyerek servise sunalım.

Afiyet olsun.

]]>
Peynirli İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/peynirli-irmik-helvasi.html Fri, 09 Nov 2018 04:18:54 +0000 Peynirli İrmik Helvası, özellikle Akdeniz Bölgesi yöresel yemek tariflerinde şerbetli tatlılar bölümünde yer alan ve Antakya'ya ait olduğu bilinen bir tatlı çeşididir. Genellikle sütlü veya sütsüz olarak hazırla Peynirli İrmik Helvası, özellikle Akdeniz Bölgesi yöresel yemek tariflerinde şerbetli tatlılar bölümünde yer alan ve Antakya'ya ait olduğu bilinen bir tatlı çeşididir. Genellikle sütlü veya sütsüz olarak hazırlanabilen ve değişik tuzsuz peynir türleri de kullanılarak hazırlanabilen mükemmel bir lezzete sahip olan peynirli irmik helvası ile sizlerde sevdiklerinizin ve kendinizin damaklarını şenlendirerek muhteşem bir helva ziyafeti çekebilirsiniz. 

Peynirli İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı dolası toz şeker
 • 1,5 su bardağı dolası su
 • 2-3 çorba kaşığı tereyağı
 • 50 gr kadar dil peyniri

Peynirli İrmik Helvası Hazırlanışı

Peynirli irmik helvası hazırlığımıza öncelikle uygun bir teflon tavaya 2-3 çorba kaşığı tereyağını ilave ederek başlayalım. Ardından tavamızı ocağa koyarak ağır ateşte tereyağını eritelim. Eriyen yağın üzerine 1 su bardağı dolusu irmiği ilave ederek irmik renk değiştirerek sararıncaya kadar bir tahta kaşık yardımıyla karıştırarak kavuralım.

Peynirli İrmik Helvası

Daha sonra kavrularak altın sarısı rengi alan irmiğin üzerine 1 su bardağı dolusu toz şeker ilave edip karıştırarak şeker ve irmiği karamelize oluncaya kadar karıştırarak kavurmaya devam edelim. Karamelize olan şeker ve irmiğin üzerine 1,5 su bardağı soğuk su ilave edip karıştırdıktan sonra tavamızın kapağını kapatarak irmik suyu çekinceye kadar pişirelim. Ardından suyunu tamamen çeken helvamızı ocaktan alarak üzerine lif lif ayrılmış dil peynirini ilave ederek peynirli irmik helvamızı karıştırarak harmanladıktan sonra tekrar tencerenin kapağını kapatalım ve 10-15 dakika kadar dinlenmesini sağladıktan sonra peynirli irmik helvamızı servis tabağına şekil vererek alıp sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun...

Dip Not: Peynirli irmik helvamızı dil peynirinin yanı sıra tuzsuz kaşar peyniri, Antep peyniri veya mozerella peyniri ile de hazırlanabilir. Arzuya göre peynirli irmik helvamızın üzerine ceviz içi veya tarçın serpiştirerek servis yapabilirsiniz.

]]>
Sütlü Un Helvası https://www.helva.gen.tr/sutlu-un-helvasi.html Fri, 09 Nov 2018 10:59:37 +0000 Sütlü Un Helvası, tatlı krizlerinin vazgeçilmez tatlarından biri de helva dır. Bu sebeple helvanın da birçok çeşidini yapmak mümkündür. İçinde yaralı besin olan sütü de barındırdığından oldukça hafif ve rahatsızl Sütlü Un Helvası, tatlı krizlerinin vazgeçilmez tatlarından biri de helva dır. Bu sebeple helvanın da birçok çeşidini yapmak mümkündür. İçinde yaralı besin olan sütü de barındırdığından oldukça hafif ve rahatsızlık vermeyen bir tarif çeşidi olduğundan sık sık tüketilmesinde de bir sakınca yoktur. Yeni lezzetlere her zaman açık olan biz bayanları cezbedecek bu iki güzel tarifi beğeneceğinizden eminim. Konuklarınıza da rahatlıkla ikram edebileceğiniz iki çeşit sütlü helva tarifini paylaşabiliriz artık.

Sütlü Un Helvası Tarifi

Malzemeler
 • 1 pk. 250 gr margarin (ben tereyağı tercih ediyorum)
 • 3 su bardağı un (silme)
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket fıstık
 • 3 su bardağı süt (dilerseniz yarı yarıya su kullanabilirsiniz)
 • 1,5-2 su bardağı toz şeker
Yapılışı

Öncelikle sütü toz şekerle karıştırıp erimesini sağlıyoruz. 5 dakika kadar kaynamasını sağlıyoruz. Tereyağımızı derin tencereye alıp eritelim. Üzerine sıvı yağımızı dökelim ve fıstıkları atıp çok karartmadan kavuralım. Unumuzu ekleyip ocağı kısalım. Kısık ateşte 1 saate yakın kavuracağız. Burada yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Yağını bırakana kadar kavurmak gerekecek. Bir süre sonra yağını salar ve cıvık bir hal alacaktır zaten. Kavurmaya devam edelim. Tekrar koyulaşacak ve saldığı yağ yeniden toparlanacaktır. Un helvası kaşığa yapışmadığı zaman  helvamız tamam demektir.
Sütlü Un Helvası
Artık sütümüzü içine dökebilir ve ocağın altını açabiliriz. Karıştırıp iyice çekmesini sağlayalım. Sütü çekecek ve toparlanacaktır. Kapağını kapatıp dinlenmeye bırakalım. Sonra da kaşık yardımı ile toparlayıp servise alabiliriz. Afiyet olsun.

Bol sütlü ve oldukça hafif olan  bir helva tarifi daha paylaşalım. Üzerine kaymaklı dondurma ve meyve ile çok daha hafif olan bu helvayı gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Eminim bu tarifimiz de çok hoşunuza gidecektir.

Sütlü Un Helvası Tarifi 

Malzemeler:
Vereceğimiz ölçüler büyük kare borcam için geçerlidir.
 • 1 litre süt
 • 250 gr tereyağ veya margarin ( çok fazla geldiğinden yarım paket kullandım, yarım çay bardağı da sıvıyağ ekledim.)
 • 1,5 bardak toz şeker
 • 1 bardak un
 • 1 vanilya
 • üzeri için: dolmalık çam fıstığı 
Yapılışı:

Tencereye süt ve şekeri alıp ısıtmaya başlayın. Bu arada ayrı bir tencerede yağı eritin, eriyince de unu ekleyin ve kavurmaya başlayın. Süt ve şeker kaynayıncaya kadar unu kavurun. Un iyice  altın rengini alacak çok kahverengi olmayacak yalnız. Süt kaynayınca vanilya ekleyin.
Kaynamış sütü yavaşça kavrulmuş una ilave edin ve sürekli karıştırın. bu esnada yanınızda bir yardımcı olması iyi olur çünkü yapmakta zorlanabilirsiniz. Kıvamını kaçırmamak gerekiyor, topaksız kıvamda olması gerekiyor. Ocağınız kısık ateşte olsun, biraz daha durmadan karıştırarak koyu muhallebi kıvamını almasını sağlayın ve borcama  dökün. Üzerine çam fıstıklarını veya benim gibi iri kırılmış fındıkları serpiştirin. Fırına verip üstü kızarana kadar pişirin. Ilık veya soğuk olarak yenebilecek harika bir tatlı, damaklarınız bayram edecek emin olun.
]]>
Cevizli Un Helvası https://www.helva.gen.tr/cevizli-un-helvasi.html Fri, 09 Nov 2018 20:37:36 +0000 Cevizli Un Helvası, helva tarihi en eskiye dayanan tatlı çeşitlerinden bir tanesidir. Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, aklınıza gelebilecek hemen her önemli günde helva kavurmak çok meşhurdur. Sizler d Cevizli Un Helvası, helva tarihi en eskiye dayanan tatlı çeşitlerinden bir tanesidir. Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, aklınıza gelebilecek hemen her önemli günde helva kavurmak çok meşhurdur. Sizler de, vereceğimiz bu güzel tarifle geleneksel tatlımızı sevdiklerinize hazırlayabilirsiniz. Kolay gelsin. 

Cevizli Un Helvası Malzemeler:
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 5 su bardağı un
 • Bir çorba kasesi dolusu iri parçalanmış ceviz içi
Şerbeti İçin Malzemeler:
 • 2.5 su bardağı su
 • 2.5 su bardağı süt
 • 4 su bardağı toz şeker
Cevizli Un Helvası Hazırlanışı:

Helvamızın şerbetini hazırlanmak için geniş bir tencerenin içine su ve sütü ekleyip bir iki taşım kaynatıyoruz. Daha sonra şekeri ilave edip karıştırıyoruz. Şeker tamamen eriyinceye kadar kaynatıp altını kapatıyoruz.

Geniş bir teflon tencerenin içine tereyağını atıp ocağa alıyoruz. Tereyağı pembeleşince sıvı yağı ekleyip bir miktar kızarmasını bekliyoruz. Daha sonra unu ekleyip tahta kaşık ile bir taraftan karıştırıp bir taraftan da unun topaklanmış kısımlarını ezerek dağıtıyoruz. Helva yapımının en zor kısmı unun kavrulma aşamasıdır. Ocağınız kısık olursa un kızarmaz, ateşi fazla olursa da un yanar ve tadı istediğimiz gibi olmaz. Bu yüzden orta ateşte ve sabırlı bir şekilde unun rengi kahverengiye dönünceye kadar kavurmak gerekmektedir.

Cevizli Un Helvası
Unumuz yeterince kavrulduğunda ise, cevizleri ilave edip bir iki dakika bu şekilde kavuruyoruz. Daha sonra şerbeti yavaş bir şekilde una ilave ediyoruz. Bu işlemi yaparken tencereden çok yoğun bir buhar çıkacaktır. Yüzünüzü ve ellerinizi yakmamak için tencerenin üzerinden uzak durarak karıştırmaya çalışın. Şerbeti tamamen boşalttıktan sonra sürekli karıştırarak, helvanın şerbetini tamamen çekmesini sağlıyoruz. Daha sonra kapağını kapatıp on dakika dinlendiriyoruz. Helvaya şekil vermek için ister bir çorba kaşığını ıslatıp, helvayı alıp servis kasesine dizin. İster bir kasenin dibini ıslatıp, helvayı içine sıkıştırıp ters çevirerek şekil verin İsterseniz de borcam bir kabın dibine düzgün bir şekilde yayıp üzerini düzelttikten sonra, kek gibi dilimleyerek servis edebilirsiniz. Acemi olanlar için en kolay yöntem üçüncü olandır...  Afiyet olsun.
]]>
Mısır Unu Helvası https://www.helva.gen.tr/misir-unu-helvasi.html Sat, 10 Nov 2018 20:08:33 +0000 Mısır unu helvası, canım hafif bir tatlı istedi diyenler için biçilmez kaftan denilebilir. Özellikle helvayı sevenler normal unla ya da irmikle yaptıklarından daha hafif bir helva yiyecekler. Diledikleri zaman hazırlay Mısır unu helvası, canım hafif bir tatlı istedi diyenler için biçilmez kaftan denilebilir. Özellikle helvayı sevenler normal unla ya da irmikle yaptıklarından daha hafif bir helva yiyecekler. Diledikleri zaman hazırlayıp, ılık ılık tüketebilirler. Alıştıktan sonra helvanızı mısır unuyla yapacağınızı bile söyleyebiliriz. Yine yapımı kolay, yemesi lezzetli bir tatlıdır. Sizi fazla uğraştırmadan, sohbetlerinizde size eşlik edecektir. Çocuklu annelere bunu özellikle tavsiye ederiz. Ağır şuruplu tatlıların yerine çocuklarınıza mısır unu helvasını yedirebilirsiniz. Şimdi birlikte bu lezzetli helvamızı hazırlamaya başlayalım.

Mısır unu helvası için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı mısır unu
 • 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 1,5 su bardağı su
 • Üzerine serpmek için toz tarçın

Mısır Unu HelvasıMısır unu helvası yapımı

Helvanın yapımına başlamak için, dibi yapışmayan özellikte bir tencere alın. Bunun içine tereyağını ya da margarini koyun. Ocağın üzerinde yağın erimesini sağlayın. Hafif kızınca tencerenin içine dolmalık fıstıkları ve mısır ununu ilave edin. Bunları sürekli tahta kaşıkla karıştırarak, pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edin. Ocağın altını orta kararda açın. Yeterince kavrulunca içine toz şeker ve suyu ilave edin. Topaklanmaması için sürekli tahta kaşıkla karıştırmaya devam edin. Malzeme kaynayınca, ocağın altını kısın. Bu şekilde helvanın suyun çekmesini sağlayın. Daha sonra dilediğiniz bir kalıbın içine mısır unu helvasını boşaltın. Bir kek kalıbını bunun için kullanabilirsiniz. Kalıba döktüğünüz helvayı bir kaşık yardımıyla bastırın. Daha sonra servis tabağına ters çevirerek, çıkarabilirsiniz. Mısır unu helvasının üzerine biraz toz tarçın serpin. Konuklarınıza bu şekilde helva ikramı yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Tahin Helvası https://www.helva.gen.tr/tahin-helvasi.html Sun, 11 Nov 2018 18:54:30 +0000 Tahin Helvası, pratik tatlı yapmak isteyenler için kısa zamanda hazırlanıp sunulacak bir tatlı seçeneğidir. Tahin helvasının hazır seçeneğide bulunmaktadır, fakat bu seçenek sağlık açısından doğru olan değildir. Sağlık Tahin Helvası, pratik tatlı yapmak isteyenler için kısa zamanda hazırlanıp sunulacak bir tatlı seçeneğidir. Tahin helvasının hazır seçeneğide bulunmaktadır, fakat bu seçenek sağlık açısından doğru olan değildir. Sağlık açısından doğru olan evde temizliğinden ve kalitesinden emin olunandır. Kalorisi oldukça yüksek olan bu tatlıyı diyet yapanlar için tüketmeleri halinde miktarını en aza indirmelerini tavsiye ediyoruz. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı bu tatlıyı herkes evinde yapabilir. Yapım işlemi tamamlandığında buzdolabında 1 hafta kadar bekletilebilir. Bekleme sürecinde tavsiye edilen saklama koşulları, ağzı kapalı ve cam kap içerisinde muhafaza edilmesidir. Ayrıca kalorisi yüksek olan bu tatlıyı kilo alamama sorunu yaşayanlar tüketebilirler. Atıştırmayı seven çocuklar için de önceden yapılıp, çocuklar abur cubur istediklerinde onlara ikram edilebilir. 

Malzemeler:
 • 2 su bardağı elenmiş un
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 5 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 7 yemek kaşığı tahin
Tahin HelvasıHazırlanışı:

Derin bir tencerenin içerisine ilk olarak tereyağını koyalım ve kısık ateşte yakmadan eritelim. Tere yağı sarı renk aldığında içerisine unun tamamını koyalım. Yine kısık ateşte unu yakmadan sürekli karıştırmak koşulu ile kavuralım. Unun kendine has olan kokusu çıktığında unun kavrulma işlemi tamamlanmış olur. Kavrulan unu ocaktan alalım ve içerisinde topaklanma varsa kaşıkla topakları ezerek dağıtalım. Bu işlem son bulduğunda unu mutfak robotunun içerisine koyalım ve iyice doğrayalım. Bu işlem unu daha pürüzsüz yapacak ve helvanın kıvamı kadifemsi olacaktır. Aslında bu bir püf noktasıdır. İyice ezmiş ve topaklarını dağıtmış olduğumuz unu tekrar kavurma kabına koyalım ve ocağı yine ilk başta olduğu gibi kısık açalım. Bir yandan unu karıştıralım ve bu işlemle beraber pudra şekerini una dahil edelim. Pudra şekeri ilavesinden sonra tatlı hafif topaklanacaktır, vakit kaybetmeden 7 yemek kaşığı tahini tencereye ilave edelim. Tahinden sonra karıştırma hızını iyice artırmamız gerekmektedir. Tahin, un ve pudra şekeri iyice bütünleştiğinde helva tam olması gereken kıvama gelmiş demektir. İstenilen kıvama geldiğinde tencereyi ocaktan alalım ve karıştırmaya devam edelim. Düz bir cam kabın içerisine hazırlamış olduğumuz helvayı düzleyerek iyice yayalım. Kaşık yardımıyla bu işlem yapıldıktan sonra helvayı küçük karelere keselim ve sunuma hazır hale getirelim.      
]]>
Havuç Helvası https://www.helva.gen.tr/havuc-helvasi.html Mon, 12 Nov 2018 02:07:54 +0000 Havuç Helvası, hem Pakistan, hem de Hindistan mutfağının en ünlü tatlılarındandır. Ayrıca iki ülkede düğün, davet gibi kutlamalarda bu tarif sık yapılmaktadır. Çok faydalı sebzelerden biri olan havucun pek çok yemek Havuç Helvası, hem Pakistan, hem de Hindistan mutfağının en ünlü tatlılarındandır. Ayrıca iki ülkede düğün, davet gibi kutlamalarda bu tarif sık yapılmaktadır. Çok faydalı sebzelerden biri olan havucun pek çok yemek tarifi olduğu kadar çok çeşitli helva tarifleri bulunmaktadır. Helva tariflerini inceleyince temel malzemelerin kuru üzüm, fıstık, badem, havuç, süt, şeker, sadeyağ ve kakule gibi temel malzemeleri vardır. Havuç helvasının yapılış tarzında da farklılıklar vardır. Süt yerine kurutulmuş süt olarak kullanılan khoya isimli bir maddeyle yapıldığı gibi, yoğunlaştırılmış sütte kullanılabilmektedir. Diğer bir farkı da sade yağın kullanımıyla ilgilidir. Bazı tariflerde sadeyağ ilk malzeme olarak konulmakta ve havuç bu yağla kavruluyor. Bazılarında son olarak eklenmektedir. Bu tarifin kilit malzemesi sadeyağ olduğunu anlamak zor değildir. Son ana kadar sıradan bir havuç püresi görünümünde olan tatlı, sadeyağı eklediğinizde değişik bir tat ve şekle bürünmektedir. Onun için sadeyağ yerine başka bir yağ kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sadeyağ yoksa şöyle yapabilirsiniz: Üç çorba kaşığı tereyağını bir cezvede eritip süzgeçten geçirerek bir kaba alın, üzerinde kalan köpükleri kaşıkla aldıktan sonra soğutun ve katılaşmasını bekleyin. Artık helva yağı hazırdır. Bende bu şekilde yaptım.

Havuç Helvası Tarifi

Malzemeler (6-8 kişilik)
 • 1 kilo havuç
 • 1 su bardağı su
 • 3 su bardağı süt
 • 400 gr toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı hafifçe ezilmiş kakule tohumu 
 • 3 çorba kaşığı sadeyağ
 • Üzeri için istenirse tarçın, badem veya fıstık
Yapılışı

Havuçların kabuğunu soyup rendeleyin.  Derin ve geniş yapışmaz bir tencereye su koyun. Su kaynayınca üzerine havuçları ekleyin ve karıştırarak beş dakika pişirin. Tencereye sütü ekleyin, orta ateşte arada bir karıştırarak süt azalana kadar pişirin.  Süt iyice azalınca şekeri ve kakuleyi ekleyin. Arada karıştırarak şekeri eritin. Tatlı iyice bütünleştiğinde ve suyu hiç kalmayacak kadar azaldığında, sadeyağı ekleyin. 2-3 dakika kadar pişirin. Helvanın piştiğini bütünleşmesinden anlayabilirsiniz. Tavadan ayrılıp, bütünleşerek kaşığa toplanıyorsa pişmiş demektir. Ocağın altını kapatın. Ilık veya soğuk olarak servis yapabilirsiniz. 

Havuç Helvası
Notlar:
Tariflerde tarçın kullanımı yoktu ama yakışacağını düşündüğüm için toz tarçınla servis yaptık. Bu tatlıya Antep fıstığının da yakışacağını düşünüyorum, bir dahaki sefere onu denemeyi düşünüyorum. Havuç helvasını en çok ılık olarak beğendim. Ama tariflerde soğuk servis edilmesi önerilmiş. Soğuk olarak sade dondurmayla servis etmekte mümkün. Bu kadar yoğun bir tatlının yanına dondurma yakışır mı bilemeyiz, ama sevenler için alternatif bir servis şekli olabilir. Kakuleyi aktardan kabuklu haliyle alabilirsiniz. İnce yeşil kabuklu bu küçük çekirdekleri kestiğinizde içinden tohumları çıkıyor. Tatlıda bu tohumları kullanıyorsunuz. 10 tanesinden bir tatlı kaşığı çıkıyor. 
]]>
Şerbetli Un Helvası https://www.helva.gen.tr/serbetli-un-helvasi.html Mon, 12 Nov 2018 11:17:59 +0000 Şerbetli Un Helvası, özellikle balık menülerinde yapılır ve tüketilir. Anadolu'da ahirete intikal eden kişilerin arkasından yapılır ve komşu, akraba, baş sağlığına gelen misafirlere ikram edilir. Kalorisi oldukça yüksek ol Şerbetli Un Helvası, özellikle balık menülerinde yapılır ve tüketilir. Anadolu'da ahirete intikal eden kişilerin arkasından yapılır ve komşu, akraba, baş sağlığına gelen misafirlere ikram edilir. Kalorisi oldukça yüksek olan bu tatlının besin değerleri de yüksektir. Ara öğünleri boş geçmeyenler ve kan şekeri hızlı düşenler için hemen hazırlanabilen bir tatlıdır. Pratik yapıldığı için çayı boş içmek istemeyenlerde 10 dakika gibi bir süre içerisinde hazırlanabilen bu tatlıyı tercih edebilirler. Yine bu tatlı dayanıklılık konusunda diğer tatlı seçeneklerinden daha uzun süre saklanabilmektedir. Buzdolabında 1 hafta boyunca bozulmadan durabilir. Oda sıcaklığında önerilen süre 1 gündür. Her iki saklama seçeneğinde önerilen kapalı kap ve mutlaka cam malzemeyle üretilmiş üründür. Tatlıyı plastik kap içerisinde kesinlikle saklamayınız.  

Malzemeler:
 • 5 su bardağı dolusu elenmiş un
 • 130 gr tereyağı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
Şerbeti İçin Malzemeler:
 • 2 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı su
 • yarım limon
Şerbetli Un Helvası
Hazırlanışı:

Helvanın hazırlık aşamasına ilk olarak şerbetinden başlamalıyız ki şerbetin soğuması için zaman kalsın. Derin bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri koyalım. Orta harlı ateşte şeker eriyinceye kadar karıştıralım. Şeker eridiğinde kendi halinde kaynaması için bırakabiliriz. 8 dakika kaynadıktan sonra içerisine yarım limonun suyunu süzgeçten geçirmek şartıyla ilave edelim. Kaynattığımız ve kıvam almış olan şerbeti soğuması için soğuk bir alana koyalım. Çelik tencerenin içerisine ilk olarak sıvı yağı koyalım ve ardından tereyağını ilave edelim. Yağları yakmadan kısık ateşte eritelim ve üzerine unu ilave edelim. Bütün bu işlemleri kısık ateşte yapmaya dikkat edelim. Aksi taktirde yağlar yanar ve helvanın kokusunda yanık kokusu olabilir. Devamlı karıştırarak unu kokusu çıkıp, pembeye yakın bir renk alana kadar kavuralım. Bu kavurma işleminin tahmini süresi 5 dakikadır. Sürenin sonunda un pembe bir renk almış ise başarılı bir kavurma süreci geride kalmış demektir. ocağı kapatalım ve şerbeti periyodik aralarla karıştırmak şartıyla una ilave etmeye başlayalım. Sürekli karıştırmanın lüzumu, helvanın yumuşak ve eşit şerbet almasıdır. Şerbetin tamamını helvaya yedirdikten sonra, içerisine dövülmüş cevizi ilave edelim. Dileyen bu aşamada kırılmış fındıkta kullanabilir. Ceviz ilavesinden sonra helvayı son bir kez daha karıştıralım ve servis için hazırlığa geçelim. Bu helvayı iki şekilde sunuma hazırlayabiliriz. Birincisi, eski usul yani yemek kaşığı ile toplar halinde servis etmek. Diğeri ise düz bir cam kap içerisine döküp, kaşıkla düzleştirdikten sonra, bıçakla kesip servis etmektir. Sunuma hazırlanmış olan şerbetli un helvası hazırdır. Dileyen üzerine tahin veya Hindistan ceviziyle dekor verip tüketebilir. 
Afiyet olsun   
]]>
Leblebi Helvası https://www.helva.gen.tr/leblebi-helvasi.html Mon, 12 Nov 2018 18:23:54 +0000 Leblebi helvası, leblebiyle helva yapmayı mutlaka denemelisiniz. Mükemmel bir lezzeti olan helvayı bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Fakat bunun için leblebileri robottan geçirerek un haline getirmeniz gerekir. Biliyorsunuz Leblebi helvası, leblebiyle helva yapmayı mutlaka denemelisiniz. Mükemmel bir lezzeti olan helvayı bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Fakat bunun için leblebileri robottan geçirerek un haline getirmeniz gerekir. Biliyorsunuz leblebi kuru yemişler içinde kalorisi en düşük olanlardan birisi. Bu yüzden evde un ya da irmikle hazırlayacağınız helvayla kıyaslandığında, daha düşük kalorili bir helva yemiş olacaksınız. Bu nedenle özellikle diyet yapan kişiler tatlı ihtiyaçlarını bu şekilde giderebilir. Bu arada leblebi tozuyla kurabiye de yapmanızı tavsiye ederiz. Şimdi leblebi helvasını birlikte hazırlamaya başlayalım.

Leblebi helvası için gerekli olan malzemeler

 • 1 su bardağı tepeleme leblebi tozu ( Yaklaşık 1 su bardağı leblebiyi robotta çekerek bunu elde edebilirsiniz )
 • 100 gram tereyağı ( Dilerseniz yarı yarıya sıvı yağla birlikte kullanabilirsiniz )
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1,5 su bardağı süt
 • Üzerine koymak için toz tarçın

Leblebi HelvasıLeblebi helvası yapımı

Bu helvayı hazırlamak için, önce tereyağını derin bir tavanın içinde eritin. Tavanın dibi yapışmayan teflon gibi malzemeden olsun. Çünkü leblebi tozunu kavururken dibine yapışmasın. Eriyen yağın içine leblebi tozunu ilave edin ve ağır ateşte kavurmaya başlayın. Leblebi tozu hafif kavrulduktan sonra, bunun üzerine toz şekeri ve sütü ilave edin. Bu arada malzemeleri hızlı bir şekilde karıştırın. Bunların topaklanmasına izin vermeyin. Malzemenin hepsi toparlandıktan sonra, helvanın 3-4 dakika kadar pişmesini sağlayın. Daha sonra ocağın altını kapatın. Leblebi helvası ılınınca, bunu kalıpla ya da elinizle sıkarak şekillendirin. Arzu edenler leblebi ununu kavururken içine ceviz, badem, dolmalık fıstık gibi malzemeler ilave ederek, helvayı zenginleştirebilir. Helvayı şekillendirirken, elinizi yakmayacak kadar ılınmasını bekleyin. Bunu elinizle bastırarak, dilediğiniz kalıpla şekil verebilirsiniz. Daha sonra servis tabaklarına alarak, üzerlerine biraz toz tarçın gezdirerek, konuklarınıza leblebi helvasını ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Çikolatalı İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/cikolatali-irmik-helvasi.html Mon, 12 Nov 2018 19:29:38 +0000 Çikolatalı İrmik Helvası, Alışılagelmiş helvanın  lezzetine değişik bir fark katan çok nefis bir helva tarifidir. Çikolata seven herkesin kesinlikle hayır diyemeyeceği bu muhteşem lezzetteki helvayı deneyerek sevdiklerinize t Çikolatalı İrmik Helvası, Alışılagelmiş helvanın  lezzetine değişik bir fark katan çok nefis bir helva tarifidir. Çikolata seven herkesin kesinlikle hayır diyemeyeceği bu muhteşem lezzetteki helvayı deneyerek sevdiklerinize tattırmanızı tavsiye ederiz. Çikolatalı ve fındıklı olmasından dolayı çocuklarınızın da çok beğeneceğinden emin olabilirsiniz... Kolay gelsin.

Çikolatalı İrmik Helvası Malzemeler:
 • 1 paket irmik (500 gram)
 • 1 küçük kase fındık içi
 • 150 gram tereyağı
 • 1 Çay fincanı ayçiçek yağı
 • 1 Fincan rendelenmiş bitter çikolata
Şerbeti İçin Malzemeler:
 • 2.5 su bardağı su
 • 2.5 su bardağı süt
 • 2 su bardağı toz şeker
Üzeri İçin:
 • Yarım paket bitter çikolata
 • Birkaç dal nane yaprakları
Çikolatalı İrmik Helvası Hazırlanışı:
Orta büyüklükte bir tencerenin içine su ve süt ile birlikte toz şekeri koyarak karıştırıyoruz. Daha sonra ocağın üzerine alarak şeker eriyince kadar bir kaç dakika kaynatıyoruz. 

Çikolatalı İrmik Helvası
Fındıkların bir kısmını iri şekilde parçalayıp, bir kısmını bütün halde bırakıyoruz. Geniş ve teflon olan bir tencereyi ocağa alıyoruz. Daha sonra tere yağı ve sıvı yağı atıyoruz. Yağlar bir miktar pembeleşmeye başlayınca parçaladığımız fındıkları yağın içine atıp bir kaç çevirim kavurduktan sonra üzerine irmiği ilave ediyoruz. Tahta kaşık ile orta ateşte, irmik koyu pembe bir renk alıncaya kadar kavurmaya devam ediyoruz. Rendelenmiş bitter çikolatayı da ilave edip bir miktar daha kavurduktan sonra kenarda beklettiğimiz şerbeti yavaş yavaş helvaya ilave ediyoruz. Şerbet, sıcak tavayla buluşunca dışarı sıçrama yapacaktır. Bu yüzden kendinizi yakmamak için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şerbetin tamamını ilave ettikten sonra bütün bıraktığımız fındıkları da ilave edip helva şerbetini tamamen çekip kuru bir hale gelinceye kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonra altını kapatıp tencerenin kapağı kapalı vaziyette on dakika dinlendiriyoruz. Helvamız dinlenirken bir kaç dakika da bir karıştırarak, birbirine yapışmasını önlüyoruz. Daha sonra dilediğimiz gibi şekil vererek servis tabağına alıyoruz. Yarım paket bitter çikolatayı benimari usulü eriterek helvanın üzerine gezdiriyoruz. Hazır hale gelen helvanızı, nane yaprakları ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Oktay Usta Un Helvası https://www.helva.gen.tr/oktay-usta-un-helvasi.html Tue, 13 Nov 2018 02:19:17 +0000 Oktay Usta Un Helvası, konusunda diğer tariflerinde olduğu gibi olağan üstü başarılıdır. Seçkin tariflerinden olan un helvasını Oktay ustanın anlatımı ve fikirleriyle hazırlamak bir ayrıcalıktır. Kolayca yapılan ve kısa s Oktay Usta Un Helvası, konusunda diğer tariflerinde olduğu gibi olağan üstü başarılıdır. Seçkin tariflerinden olan un helvasını Oktay ustanın anlatımı ve fikirleriyle hazırlamak bir ayrıcalıktır. Kolayca yapılan ve kısa süre içerisinde sunumu gerçekleşen un helvasının besin değerleri yüksektir. Bazı insanlar fazla kilolarından şikayet ederken, bazı kişiler ise kilo almak isterler ve bu tarif kilo almak isteyenler için çok idealdir. Bu tarifi önceden yapıp bir hafta boyunca çay sohbetlerine dahil edebilir, atıştırma saatlerinde tüketebilirsiniz. İçerisinde ceviz olduğu için enerji düzeyi de oldukça yüksektir. Bu tarifi okul çağında olan çocuklarınızın beslenme çantalarına da koyabilirsiniz. Yine son saatte geliyoruz diyen misafirleriniz için 15 dakika içerisinde yapıp sunabilirsiniz. Ayrıca balık sofralarınızda tatlı olarak kullanabilir, enerjisi düşenler pratik bir şekilde hazırlayıp tüketebilirler. Hanımların kabul günleri için kolay bir tarif olacaktır. 

Malzemeler:
 • 550 gr sarı kırma elenmiş un
 • 300 gr tere yağı
 • 1/2 kaynamış soğumuş süt
 • 650 gr toz şeker
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
 • yarım litre su
Oktay Usta Un HelvasıHazırlanışı:

Tencerenin içerisine su, süt ve şekeri koyalım. Orta harlı ayarlanmış olan ocakta şerbeti kaynatalım. Diğer şerbette olduğu gibi çok kaynatmaya lüzum yoktur. Şeker eridiğinde ve bir tık kaynadığında şerbeti ocaktan alabiliriz. Şerbet kaynadığında soğuması için serin bir ortama koyalım. Diğer tanda yanmaz yapışmaz özellikte derin tencerenin içerisine tere yağını koyalım ve yağ eridiğinde içerisine unu koyup kavurmaya başlayalım. Kavurma işlemi kesinlikle kısık ateş üzerinde yapılmalıdır. Aksi bir durumda un haşlanır ve helvanın içerisinde yanık un kokusu hasıl olur. Unun kokusu çıktığında ve rengi koyu sarı olduğunda kavrulma işlemi başarıyla tamamlanmış demektir. Helvanın şerbetini vermeden önce ocağı kapatalım ve şerbeti aşama aşama ilave edip, devamlı karıştıralım. Karıştırma işlemini ezme yöntemi ile sürdürelim. Şerbetin tamamını içine çeken helvayı tamamlayacak olan son işlem, cevizlerini de ilave edip, son bir defa daha karıştıralım. Sunum aşamasına gelmiş olan un helvasını dileyen elleri ile top top yapabilir, dileyen ise yemek kaşığı ile şekillendirebilir. Sunum daha şık olsun isteyenler ise, helvayı minik kaselere basıp, ters çevirerek sunuma hazırlayabilirler. Bu seçeneği kullananlar, serviste bütün cevizle sunum yapabilirler. Yine sunumu güçlendirecek olan dondurmayla servis seçeneği de kullanılabilir. Serviste çikolata sos da kullanılabilir. Oktay usta un helvası servise hazırdır.
Afiyet olsun  
]]>
Höşmerim Helvası https://www.helva.gen.tr/hosmerim-helvasi.html Tue, 13 Nov 2018 21:29:41 +0000 Höşmerim helvası, yöresel olarak biraz farklı şekillerde hazırlansa da, herkesin beğenerek yediği bir lezzettir. Bu tatlı Balıkesir'in Havran ilçesinde çok eski dönemlerden beri yapılmaktadır. Bu yörede kendine ö Höşmerim helvası, yöresel olarak biraz farklı şekillerde hazırlansa da, herkesin beğenerek yediği bir lezzettir. Bu tatlı Balıkesir'in Havran ilçesinde çok eski dönemlerden beri yapılmaktadır. Bu yörede kendine özgü bir yöntemle hazırlanmaktadır. Höşmerim helvasını ilk olarak Orta Asya'dan gelen Anadolu Yörükleri yapmıştır. Halk arasında peynir tatlısı olarak bilinir. Osmanlıların zamanında tatlıya Havran 'da höşmerim adının verilmesinin bir hikayesi bulunmaktadır. O dönemde evli olan kadınlar eşlerini er ya da erim diye tanımlar, bu şekilde hitap ederlermiş. Eşleri askerden döndüğünde, fakirlik nedeniyle evdeki irmik, peynir ve şekerle hazırladıkları tatlıyı eşlerine ikram eder, tepkisini beklerlermiş. Bunu ilk defa hazırlayan gelin eşine "Hoş mu erim" diye sorarmış. Bu nedenle tatlının adının buradan geldiği düşünülmektedir. Bu isim günümüze kadar höşmerim ya da höşmelim şeklinde gelmiştir. Havran ilçesiyle özdeşleşmiş olan tatlı, ilçenin simgesi haline gelmiştir. Şimdi bu lezzetli tatlıyı birlikte hazırlamaya başlayalım.

Höşmerim helvası için gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 1/4 paket margarin
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri ya da tuzsuz yağlı peynir

Süsleme için

 • Kabuksuz badem

Höşmerim HelvasıHöşmerim helvası yapımı

Helvayı hazırlamak için, önce margarini bir tencerenin içinde eritin. Dibi yapışmayan bir tencere tercih ederseniz iyi olur. Başka bir tencerenin içine suyu, sütü ve toz şekeri koyarak şerbeti hazırlayın. Bunu ocağın üzerinde kaynatmaya başlayın. Erimiş olan margarinin üzerine irmiği ilave edin. Bunu tahta kaşıkla karıştırarak kavurmaya başlayın. İrmik altın sarısı renk alıncaya kadar kavurma işlemini devam ettirin. Pişirdiğiniz şerbeti irmiğin üzerine dökün. Bunu tahta kaşıkla karıştırın. Üzerine rendelenmiş dil peynirini ilave edin. Malzemenin içinde dil peynirleri eriyinceye kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Daha sonra höşmerim helvasının ocağın üzerinden indirin. Bunu servis tabaklarına kaşık yardımıyla şekilli olarak dağıtın. Bunların üzerine kabuksuz bademlerden koyun. Hazırladığınız höşmerim helvasını sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Fırında Un Helvası https://www.helva.gen.tr/firinda-un-helvasi.html Tue, 13 Nov 2018 23:58:02 +0000 Fırında Un Helvası, hem kolay bir tariftir hem de malzemeleri her evde bulunur. Ekonomik bir tatlı yapmak isteyenler bu tarifi yapabilirler. Tatlı yapmaya vakit bulamayanlar yine bu tarifi yapabilir, artan vakitte sevdikleriyle keyifli za Fırında Un Helvası, hem kolay bir tariftir hem de malzemeleri her evde bulunur. Ekonomik bir tatlı yapmak isteyenler bu tarifi yapabilirler. Tatlı yapmaya vakit bulamayanlar yine bu tarifi yapabilir, artan vakitte sevdikleriyle keyifli zamanlar geçirebilirler. Mutfaklarında her daim atıştırmalık bir şeyler olsun isteyenler bu tarifi önceden yapıp, sonra ki zamanlarda büyük bir keyifle tüketebilirler. Çalışan hanımlar ve beyler için hızlıca yapılabilen bu tarif, yeni evli bayanlar içinde ideal bir tatlıdır. Yine bu tarifi öğrenciler de kolayca yapabilir, ders çalışırken tatlı ihtiyaçlarını bu lezzetli tatlıyla karşılayabilirler.

Malzemeler:
 • 1 su bardağı elenmiş un
 • 150 gr tere yağı
 • 2 su bardağı dolusu toz şeker
 • 2 su bardağı dolusu süt
 • 2 su bardağı dolusu su
 • 4 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • 1 tatlı kaşığı dolusu tarçın
Fırında Un HelvasıHazırlanışı:

Şerbetin hazırlığı için derin bir tencerenin içerisine suyu, sütü ve toz şekeri koyalım. Bu işlem tamamlandığında tencereyi orta ayarda açılmış ocağa koyalım ve şeker eriyip, 2 dakika kaynattığımız şerbeti soğuması için kapağını kapattıktan sonra serin bir ortama taşıyalım. İşi acele olanlar, şerbetin çabuk soğuması için tencereyi buz ve su dolu derin bir kabın içerisine koyabilirler. Böylece soğuma süresi %50 azalmış olacaktır. Diğer tarafta derin bir tencereyi ocağa koyalım ve ocağı kısık açalım. Tencerenin içerisine tere yağını koyup yağı yakmadan eritelim. Tere yağı eridiğinde içerisine elenmiş olan unu koyalım ve unun kokusu çıkana kadar iyice kavuralım. Kavurma işlemi mutlak suretle karıştırılarak yapılmalıdır. Yoksa ısının en fazla bulunduğu bölgelerde ki unlar yanar ve yanık kokan bir helva ile sonuç hüsran olur. Un kavrulduğunda önceden hazırlanmış ve soğumuş olan şerbet karıştırılarak una ilave edilir. Şerbetin tamamını içine çeken helva fırına girmeye hazır hale gelmiş demektir. Fırın kabının içini sıvı veya tere yağ ile yağlayalım ve helvalı fırın kabına yayalım. Düzle dikten sonra helvanın üzerine fıstıkları dik vaziyette sıralayalım. Bu işlemden sonra önceden 200 dereceye ulaşmış olan fırına helvayı koyalım ve fıstıkların üzeri kızarana kadar pişirelim. İyice kızaran helva pişmiş ve servis zamanı gelmiş demektir. Helvayı sıcakken dilimle yelim ve servis tabağına alalım. Fırında un helvası servise hazırdır.

Afiyet olsun.
]]>
Saray Helvası https://www.helva.gen.tr/saray-helvasi.html Wed, 14 Nov 2018 02:22:06 +0000 Saray Helvası, dünyanın en güçlü mutfağına sahip olan Osmanlı mutfağının en nadide tatlılarından bir tanesidir. Adını da saraylardan alan bu tarif sultanların sofralarından günümüze gelmiştir. Bu harika tarifi evinizin s Saray Helvası, dünyanın en güçlü mutfağına sahip olan Osmanlı mutfağının en nadide tatlılarından bir tanesidir. Adını da saraylardan alan bu tarif sultanların sofralarından günümüze gelmiştir. Bu harika tarifi evinizin sıcaklığında yapabilir, sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. tıpkı Osmanlı zamanında olduğu gibi, misafirlerinizi bu harika lezzet ile karşılayabilir, bayramlarda ve özel günlerde evinizi bu bereketli tatlı ile zenginleştirebilirsiniz. Çocuklarınıza bu tarifi elleriniz ile yapıp güvenle yedirebilirsiniz. Ayrıca bu tarifin malzemeleri her evde kolayca bulunan malzemelerden oluşmaktadır. Yapanlara zahmet konusunda cimri olan bu tarife hayran kalacaksınız. Hazırlanışı 5 dakika, yemesi günlerce süren bu tarifi yaptıktan sonra ki günlerde de tükete bilmek için kuru ve serin bir ortamda saklamanız önerilir. Her tatlı ve gıdada olduğu gibi bu tarifide cam ve kapalı kap içerisinde saklamanız sizin ve sevdiklerinizin yararına olacaktır. Lezzetinin yanı sıra sunumuyla da göz kamaştıran bu tarif uzun yıllardan beri Türk mutfağında ve uzun yıllarca da kalacağa benziyor. 

Malzemeler:
 • 3 su bardağı un
 • 130 gr tere yağ
 • 5 yemek kaşığı pudra şekeri
Saray Helvası
Hazırlanışı:

Helvanın hazırlık aşamasına ilk olarak tereyağını ayrı bir tavada eritmekle başlayalım. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus tereyağını kısık ateşte eritmek ve yağ eridiğinde renginin sarı olmasıdır. Eğer tere yağı çok yanarsa saray helvasının beyaz olması gereken rengi koyu olur ve görüntüyü bozar. Ayrı bir tencerenin içerisine unu koyup, kısık ayarlanmış olan ocağa alıyoruz. Unu hiç durmadan karıştırıyoruz. Unun kokusu çıktığında ocağı kapatıp unun içerisine erittiğimiz tere yağını ve pudra şekerini ilave ediyoruz. Bu işlemden sonra tahta kaşıkla karıştırma işlemini sürdürüyoruz. Son malzemelerin eklenmesi ve karıştırma işleminin sona ermesinden sonra helvanın görünümü ve kıvamı, kum şeklinde olması gerekmektedir. Helvanın son ve en gerekli işlemine yani şekil verme bölümüne geçiyoruz. Helvanın tamamını alabilecek bir cam tepsi içerisine helvanın tamamını koyalım ve tepsi içerisine helvayı yayalım. Metal kaşıkla helvayı bastırarak tepsi içerisine sıkıştıralım. Bu işlemi gerektiği gibi yaparsak, dilimleme esnasında parçalanmalar yaşanmayacaktır. İyice bastırdığımız helvayı küçük dilimler olacak şekilde bıçakla keselim. Dileyen dilimleri baklava dilimi halinde yapabilir. Helvayı dilimledikten sonra buzdolabının alt bölümüne koyalım ve 2 veya 3 saat dinlendirelim. Böylece kıtır bir helva elde ederiz. Son işlem olan dinlendirme süresi de sona erdiğinde helvayı servis kabına koyalım ve sunum yapalım. Saray helvası servise hazırdır.

Afiyet olsun
  
]]>
Keten Helva https://www.helva.gen.tr/keten-helva.html Wed, 14 Nov 2018 16:10:22 +0000 Keten Helva, çok eskilerden günümüze gelen bir tatlı türüdür. Tarihi çok eskilere dayanan bu helvanın, farkı ve sevimli hikayeleri ve adına yazılmış olan türküleri de vardır. Eskilerde bu helva kış gecelerinde komşuları v Keten Helva, çok eskilerden günümüze gelen bir tatlı türüdür. Tarihi çok eskilere dayanan bu helvanın, farkı ve sevimli hikayeleri ve adına yazılmış olan türküleri de vardır. Eskilerde bu helva kış gecelerinde komşuları ve akrabaları bir araya toplayıp hoş sohbetler ettiren bir tatlıdır. Helvanın hazırlığı tamamlandığında pişmaniyeyi andırır. Yapılış aşamaları biraz zorlu olsa da bittiğinde zahmetine değdiği görülecektir. Dileyenler bu tarifi önceden yapıp arkadaş ziyaretlerinde hediye olarak götürebilirler. Yine bayramlarda ve özel gün, gecelerde yapılabilir. Bu helvanın saklama koşulları diğerlerine nazaran daha hassastır. Hava almaması ve soğuk yerde saklanması önemlidir. Böylece kolay erimez ve tazeliğini uzun süre korur.

Malzemeler:
 • 5 su bardağı dolusu toz şeker 
 • 3 su bardağı dolusu su
 • 1 kg elenmiş un
 • 1 adet limon
Keten HelvaHazırlanışı:

Helvanın hazırlığına koyu kıvamlı olacak olan şerbetiyle başlıyoruz. Derin bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri koyalım ve çok koyu, bir kıvam alana kadar kaynatalım. bu işlem sürerken arada karıştırmayı ihmal etmemekte fayda vardır. Şekerin kıvamı buzdolabında bekletilmiş bal gibi yani çok koyu olması gerekiyor. Bu yüzden kaynama süresi çok uzun olabilir. Şeker istenilen kıvama geldiğinde içerisine limonu sıkalım ve kolay şekil alabilmesi için bir miktar soğumasında yarar vardır. İşlemi hızlandırmak için buz veya eğer mevsiminde yapılıyor ise kar üzerine oturtulabilir. Şeker elle kıvam alacak bir hal aldığında işlem başarı ile sonuçlanmış olacaktır. Helvanın diğer aşaması olan unun kavrulma kısmına geçmek için derin bir tencere içerisine çok az sıvı veya tere yağı koyalım, içerisine unu ilave edelim. Unu çok düşük ayarda hazırladığımız ocakta iyice kavuralım. Helvanın lezzeti ve görünüşü açısından unu yakmamaya özen gösterelim. Bu işlemde yapıldığında unu geniş bir tepsinin içerisine serelim ve önceden hazırlamış olduğumuz tatlıyı halka yapıp unun üzerine koyalım. Helvanın hazırlık aşaması mutlaka iki kişi ile yapılmalıdır. Bu aşamada zamana karşı yarış başlamıştır. Tatlı katılaşmadan hızlı bir şekilde işlemi başlatalım. Un üzerine koymuş olduğumuz tatlıyı, devamlı halka olacak şekilde un içerisinde işlemeye başlayalım. Bu süreçte hızlı ve sert hareketlerle kıvam verilmelidir. Unu tatlıya yedire yedire klasik pişmaniye şeklini alana kadar işlemeye devam edelim. Bu işlem yolunda gittiği zaman tatlı ilk 5 dakika içerisinde tel tel olmaya başlayacaktır. Başarılı bir tatlı için, ince tel tel olana kadar işleme devam edelim. Tel tel olan tatlı son halini almış demektir. Helvayı istenilen ölçülerde keselim ve servise hazır edelim. Sunum esnasında dileyen yanına ceviz, fındık ve fıstık koyabilir. Keten helva servise hazırdır.
Afiyet olsun  
]]>
Yaz Helvası https://www.helva.gen.tr/yaz-helvasi.html Wed, 14 Nov 2018 16:32:59 +0000 Yaz Helvası, en kolay tatlılardan birisidir. Çok pratik yapılan bu tarifin malzemeleri her evde kolayca bulanan malzemelerden oluşmaktadır. Un helvasının çok benzeri olan bu tarifi balık menülerine dahil edebilir, yemeklerin ardınd Yaz Helvası, en kolay tatlılardan birisidir. Çok pratik yapılan bu tarifin malzemeleri her evde kolayca bulanan malzemelerden oluşmaktadır. Un helvasının çok benzeri olan bu tarifi balık menülerine dahil edebilir, yemeklerin ardından tatlı isteğinizi bu tatlıyla giderebilirsiniz. Çok kolay yapıldığı için kısa zaman içerisinde, yani bir çay demleme süresinde yapıp çayın yanında ikramlık olarak sunabilirsiniz. Bu tarifi yaptıktan sonra dilediğiniz kadar saklayabilir, sonraki günlerde dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Çocuklar için hem sağlıklı bir tariftir, hem de besleyici bir tatlı seçeneğidir. 

Malzemeler:
 • 500 gr elenmiş un
 • 250 gr tereyağ
 • 1 su bardağı çam fıstığı veya dövülmüş ceviz
 • 1 kg süt
 • 550 gr toz şeker
Yaz HelvasıHazırlanışı:

Tencerenin içerisine tereyağını koyalım ve eridiğinde içerisine unu ilave edelim. Unu kısık ateşte koku kalmayana dek kavuralım. Unun kendine has olan kokusu çıktığında kavurma işlemini sonlandıralım ve ocağı geçici bir süreliğine kapatalım. Diğer yanda sütün içerisine toz şekeri koyalım ve şeker eriyinceye kadar karıştıralım. Şeker tortusu kalmayınca, unun bulunduğu tencerenin altını yeniden yakım kısalım. Sütü una yavaş ve azar azar ilave edelim. Bu esnada karıştırmayı unutmayalım. Yumuşak bir kıvam alana dek ilave işlemini sürdürelim. Bu işlemin sonunda ocağı kapatalım ve helvanın içerisine önceden hafif kavurup hazırlamış olduğumuz fıstıkları koyalım. Bu aşamada isteyen fındık, ceviz ve badem de kullanabilirler. İçerisine fıstık ilave ettiğimiz helvayı son kez karıştıralım ve şekillendirmek üzere tepsi içerisine koyalım. Tepsiye koyduğumuz helvayı kaşık ile bastırarak iyice düzlenme sini sağlayalım. sunum öncesi son adım olarak helvayı istenilen büyüklerde dilimlere ayıralım. Yine kişisel tercihler sunumda yapılabilir. Dileyen minik kek kalıplarında top top sunum yapabilir. Yaz helvası servise hazırdır.

Afiyet olsun   
]]>
Susam Helvası https://www.helva.gen.tr/susam-helvasi.html Thu, 15 Nov 2018 08:46:41 +0000 Susam helvası, belli bir yaşta olan herkesin çocukluğunda mutlaka yediği tatlılardan biridir. Eskiden sokaklarda bile satılan ve severek tüketilen helva türleri arasındadır. İçine konulan malzemeler bazen farklı olab Susam helvası, belli bir yaşta olan herkesin çocukluğunda mutlaka yediği tatlılardan biridir. Eskiden sokaklarda bile satılan ve severek tüketilen helva türleri arasındadır. İçine konulan malzemeler bazen farklı olabilir. Bu helvalar cevizli, antep fıstıklı, yer fıstıklı gibi malzemeleriyle anılmaktadır. Bunların arasında en fazla yapılanı ve tercih edileni susamlı olandır. Bizde sizlere susamlı helvanın tarifini paylaşmak istedik. Sizlere eski anılarınızdan kalanları belki hatırlatabiliriz. Günümüzde bunları pastanelerde rahatça bulabilirsiniz. Bu şekilde evde yapmayı denediğinizde, helvayı daha sık tatma olanağına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz susam helvasını birlikte hazırlayalım.

Susam helvası için gerekli malzemeler

 • 6 su bardağı susam
 • 1 su bardağı üzüm pekmezi
 • Dövülmüş iri ceviz içi
 • Arzuya göre toz tarçın

Susam HelvasıSusam helvası yapımı

Helvanın yapımına teflon tavanızı ocağın üzerinde hafifçe ısıtarak başlayın. Daha sonra içine susamları ilave edin. Bunları ağır ateşin üzerinde devamlı karıştırarak kavurmaya başlayın. Yalnız susamları yakmamalısınız. Hafifçe renkleri değişmeye başladığında, içine üzüm pekmezini ilave edin. Bununla birlikte susamları 2-3 dakika kadar kaynatın. Kaynayan üzüm pekmezi köpük köpük olduğunda, içine toz şekeri ve damak tadınıza uygun olursa toz tarçını ilave edin. Yine toz şeker eriyinceye kadar malzemeleri kaynatın. Tavanın içindeki malzeme boncuk boncuk oluncaya kadar kaynasın. Daha sonra ocağın altını kapatarak, helvayı kare bir borcamın içine dökün. Borcamın içine helvanın iyice yayılmasını sağlayın. Üzerine cevizleri serpin ve helva soğumadan üzerine tepsi gibi sert bir malzemeyle baskı uygulayın. Bu şekilde susam helvasının iyice sıkışmasını sağlayın. Daha sonra soğumuş olan helvayı baklava dilimi gibi ya da dikdörtgen şeklinde kesin. Servis tabaklarına aldığınız susam helvasını sevdiklerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Dilerseniz eskiden yaptığınız gibi helva dilimlerini elinizde yiyebilirsiniz. Böylece eski günlerinizi yad edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Pekmez Helvası https://www.helva.gen.tr/pekmez-helvasi.html Fri, 16 Nov 2018 08:45:50 +0000 Pekmez Helvası, helvanın Türk kültüründeki varlığı belki insanlık kadar eskidir. Helva bizim için için düğün, bayram, kandil, cenaze gibi önemli günlerde yapılması akla gelen ilk yiyecektir. Hele ki, kandil günlerinde şimd Pekmez Helvası, helvanın Türk kültüründeki varlığı belki insanlık kadar eskidir. Helva bizim için için düğün, bayram, kandil, cenaze gibi önemli günlerde yapılması akla gelen ilk yiyecektir. Hele ki, kandil günlerinde şimdilerde pek olmasa da, eskiden her evin bacasından kokusu yükselir ve o mübarek günün hürmetine komşulara dağıtılırdı. Sizlerde bu güzel geleneği yaşatmak isterseniz bu tarifi mutlaka denemenizi öneririz. Kolay gelsin.

Pekmez Helvası Malzemeler:
 • 150 gram tere yağı
 • 2 su bardağı un
 • 1 kahve fincanı sıvı yağ
 • Bir küçük kase dolusu ceviz veya fındık içi
 • Bir fiske tuz
Şerbeti İçin Malzemeler:
 • 1 su bardağı su 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı dut pekmezi
Pekmez Helvası Hazırlanışı:

Öncelikle su ile sütü orta büyüklükte bir tencereye boşaltıyoruz. Daha sonra üzerine pekmezi ve toz şekeri ilave edip bir iki karıştırdıktan sonra ocağa alarak bir iki taşım kaynatıyoruz. Helvamızı kavurmak için teflon ve geniş bir tencere kullanıyoruz. Tencereyi ocağa aldıktan sonra tereyağı ile sıvı yağı atıp bir miktar kızarmasını bekliyoruz. Daha sonra kızaran yağın üzerine fındık veya cevizleri atıp, bir iki çeviriyoruz. Ardından unu yavaş bir şekilde üzerine ekleyip tahta kaşık ile sürekli karıştırarak topaklanmasını önlüyoruz. Ardından bir fiske tuz ilave edip, unun rengi açık kahverengiye dönünceye kadar orta ateşte sürekli karıştırarak kavuruyoruz. 

Pekmez Helvası
Unun yeteri kadar kavrulduğun dan emin olunca ocağın altını biraz daha kısıp daha önceden hazırladığımız pekmezli şerbeti ilave ediyoruz. Bu işlem sırasında çok yoğun bir şekilde buhar çıkar ve şerbet dışarı sıçrayabilir. Kendinizi yakmamak için çok dikkatli olmalısınız. Şerbetin tamamını helvaya ilave ettikten sonra, hızlı ve seri şekilde karıştırarak hem topaklanmaları gideriyoruz, hemde helvanın şerbetini daha iyi çekmesini sağlıyoruz. (helva yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ezerek ve hızlı bir şekilde karıştırmaktır. Aksi halde un topakları helvayı yenmez bir hale getirebilir.)
Helvamız tamamen suyunu çektikten sonra kısık ateşte birkaç dakika daha kavurup tencerenin kapağını kapatıp ocaktan alıyoruz. Hazır hale gelen helvayı biraz soğuduktan sonra tıpkı çiğ köfte sıkar gibi sıkarak veya düz bir tepsinin dibine düz bir şekilde döşeyip bıçak dilimleyerek veya kurabiye kalıplarıyla şekil vererek ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Fırında Tahin Helvası https://www.helva.gen.tr/firinda-tahin-helvasi.html Fri, 16 Nov 2018 11:19:01 +0000 Fırında Tahin Helvası, Evde çok çabuk ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz muhteşem lezzet de bir tatlı çeşididir. Özellikle akşam yemeğinde balık varsa, fırında tahin üzerine çok yakışacaktır. Tahini ağır bir tat Fırında Tahin Helvası, Evde çok çabuk ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz muhteşem lezzet de bir tatlı çeşididir. Özellikle akşam yemeğinde balık varsa, fırında tahin üzerine çok yakışacaktır. Tahini ağır bir tatlı olarak algılamayın sakın. içine koyduğumuz limon kabuğu rendesi ve limon suyu tahinin ağır kıvamını oldukça yumuşatarak harika bir lezzet oraya çıkarıyor. Sizlerde yemeklerinizi bu muhteşem tatlıyla ziyafete dönüştürebilirsiniz. Kolay gelsin. 

Fırında Tahin Malzemeler:
 • 300 gram sade veya cevizli tahin helvası
 • 1 kahve fincanı süt
 • Bir tepeleme çay kaşığı tereyağı
 • Yarım adet limonun suyu
 • 1 adet limon kabuğu rendesi
Fırında Tahin Hazırlanışı:

Fırında Tahin Helvası
Geniş bir karıştırma kabını içine tahin helvasını alıyoruz. Daha sonra üzerine 1 bardak sütü  tere yağını ilave edip çatal ile ezmeye başlıyoruz. Daha sonra limon kabuğu rendesini ve limon suyunu ekleyip pürüzsüz bir şekilde tamamen ezilmesini sağlıyoruz.( Ezme işlemini yaparken blendır kullanmayın kıvamını bozacaktır) Tahin tamamen ezildikten sonra fırında dayanabilecek künefe veya küçük borcam kapların dibine yaklaşık 1 cm kalınlığında döşüyoruz. 200 derecede önceden ısıtılmış fırının orta kısmında üzeri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Daha sonra helvaları fırının ızgara kısmına koyarak bir miktar daha kızartıyoruz. Hazır hale gelen fırında tahini sıcak olarak servis edebilirsiniz. Eğer yemeğe çok varsa mikro dalga fırında ısıtabilirsiniz. Yeni pişmiş gibi olacaktır... Afiyet olsun.
]]>
Helva Nasıl Yapılır https://www.helva.gen.tr/helva-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 00:07:47 +0000 Helva nasıl yapılır, Arapça' da tatlı anlamına gelen helva, genel anlamda tatlıları ifade eden 'hulviyyat' kelimesinden türemiştir. İnsanlar helvayı, sevinçlerinde,hüzünlerinde, ölümde, doğumda, hastanın iyile Helva nasıl yapılır, Arapça' da tatlı anlamına gelen helva, genel anlamda tatlıları ifade eden 'hulviyyat' kelimesinden türemiştir. İnsanlar helvayı, sevinçlerinde,hüzünlerinde, ölümde, doğumda, hastanın iyileşmesinde yapılıp komşu ve  akrabaya  dağıtılan bir tatlıdır.Genç, çocuk, yaşlı herkesin damak tadına hitap eden bir tatlıdır. İrmik ve unla helva yapılabilir. Bunun nasıl yapıldığına birlikte göz atalım.

Un Helvasının Yapımı

Un Helvası için Malzemeler:
 • 1 paket margarin vaya isteğe göre margarin ve tereyağı karışımı
 • 4 su bardağı un
 • 2,5 su bardağı şeker 
 • 4 su bardağı su 

Un Helvasının Yapılışı:  İlk öncelikle derin bir tencerenin içinde  margarini eritin ve eriyen margarinin içine unu ilave ediniz. yaklaşık 20-25 dakika kavurunuz. Daha sonra ayrı bir tencerenin için de şekeri suyun içinde eritin. Bu işlem ocakta olmayacaktır. Şeker suyun içerisinde eridikten sonra unun üzerine yavaşça döke döke karıştırınız. Suyu çekene kadar sürekli karıştırın. Suyunu çektikten sonra 10 dakika daha kavurduktan sonra kaşık veya dondurma kaşığı ile servis tabağına alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Helva Nasıl Yapılır

İrmik Helvası Yapımı 
İrmik Helvasının Malzemeleri:
 • 2 su bardağı irmik
 • 250 gram margarin 
 • 2 su bardağı süt
 • 2 su bardağı su 

Üzeri için :

 • Hindistan cevizi veya çam fıstığı 

İrmik Helvasının Yapımı: 

İlk önce bir tencerenin için de suyu ve şekeri kaynatalım. Bu işlemimiz devam ederken ayrı bir tencerenin içine sütü koyup kaynatalım. Başka bir tencerenin içinde de 250 gram margarini eritip irmiği ekleyelim. Yağ ve irmiği normal ateşte kavuralım. Kavurma işlemini irmiğin rengi değişene kadar yapalım. İrmiğin rengi koyulaşıp, kokusu değişince hazırlamış olduğumuz şerbeti yavaş yavaş ekleyelim ve şerbeti ekledikten sonra sütü de ekleyelim. Suyunu çekene kadar
karıştıralım. Suyunu çektikten sonra  yaklaşık 5 dakika kavurduktan sonra dinlenmeye bırakalım.  Dinlendikten sonra tercihen üzerine Hindistan cevizi veya çam fıstığı ile servis edebilirsiniz. 
Afiyet olsun

Bademli Sütlü Un Helvası Yapımı

Bademli Sütlü Un Helvasının Malzemeleri:
 • 1 su bardağı un 
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 avuç soyulmuş badem
 • 1 avuç fındık
 • 1 paket vanilya 

Bademli Sütlü Un Helvasının Yapılışı: 

Öncelikle yağlar tavada eritilir. Daha sonra eriyen yağın içine un, fındık ve badem eklenerek kavrulur. Ayrı tencerede süt ve şeker karıştırılarak kaynatılır. Süt ve şeker karışımı kaynadıktan sonra una eklenerek hızlı hızlı karıştırılır. Malzemeler birbirine karıştıktan sonra vanilya da eklenerek dinlenmeye bırakılır.
 
Afiyet olsun. 
]]>
Un Helvası Nasıl Yapılır https://www.helva.gen.tr/un-helvasi-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 05:59:03 +0000 Un helvası nasıl yapılır, Türkiye' de en çok tüketilen tatlılar arasında yer almaktadır. Genellikle yemeklerin ardında hemen ikram edilmekte. Özellikle eskilerden süre gelen balık yemeği sonrası helva ikram edilir. Un helvası nasıl yapılır, Türkiye' de en çok tüketilen tatlılar arasında yer almaktadır. Genellikle yemeklerin ardında hemen ikram edilmekte. Özellikle eskilerden süre gelen balık yemeği sonrası helva ikram edilir. Türk gelenek ve göreneklerinde sevinç de, hüzünde, ölümde un helvası ikram edilir.Her yörenin kendine has helva çeşitleri vardır ve helva severek tüketilen herksesin damak tadına hitap eden bir tatlıdır.Un helvasının bir çok fayadası vardır. Bunlar dan bir kaçı; sürekli spor yapan ve enerji kaybeden kişilerin sağlıklı olan helvayı tüketerek ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve gücü tekarar kazanmasına neden olur. Büyüme çağında ve ergenlik döneminde olan çocukların tüketmesi B grubu vitamin eksikliğini karşılar. Yeni doğum yapmış süttü az olan annelerin un helvası tüketmesi, anne süttünün artmasına ve bol olmasına faydalıdır. Ayrıca mide rahatsızlığı olan kişilere de faydalıdır. doyurucu özelliği olan un helvasıda diyetislerinde listesinde yer almakta. 

Un Helvası için Gerekli Malzemeler:
 • 25 gram tere yağı
 • 2 su bardağı un
 • bir buçuk su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su 
Un Helvası Nasıl YapılırUn Helvasının Yapılışı:

Öncelikle hafif derinlikteki olan bir tavanın içine tereyağını koyun. Tereyağını normal ateşte köpürene kadar eritin. Daha sonra eriyen tereyağının içine yavaş yavaş unu ilave edip yaklaşık 20 ile 25 dakika arası kavurun. Kavurma işlemini yaparken unu sık sık karıştırınız. Bu işlemi yaparken bir taraftan da şeker ile suyu bir tencereye koyunuz ve kaynamaya bırakın. Şeker ve su kaynayınca yapmış olduğumuz ve kıvama gelmiş olan unun üzerine yavaşça ilave ederek karıştırınız. Un helvasını suyunu çekene kadar sürekli karıştırınız. Suyu çeken un helvasını yaklaşık 10 dakika daha kısık ateşte kavurduktan sonra ocaktan alabilirsiniz.  Yapılmış olan un helvasını servise hazırlamak için bir kaşık yardımıyla servis tabağına koyarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Afiyet Olsun  
]]>
Pamuk Helva https://www.helva.gen.tr/pamuk-helva.html Sun, 18 Nov 2018 05:30:15 +0000 Pamuk Helva, Pamuk helva, halk arasında diğer bir adıyla pamuk şekeri olarak bilinen bu helva şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilen doğal saf şeker ve şekerin içine az miktarda ilave edilen gıda boyası i Pamuk Helva, Pamuk helva, halk arasında diğer bir adıyla pamuk şekeri olarak bilinen bu helva şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilen doğal saf şeker ve şekerin içine az miktarda ilave edilen gıda boyası ile üretilen pamuk helvası büyük küçük herkesin beğendiği, sevdiği bir tatlı türüdür.Fakat bu tatlı türü öyle bildiğimiz şerbetli vb. tatlılara benzemez. Güzel yemesi son derece lezzetli ve eğlenceli olan bu pamuk helva eğlence yerlerinde( panayırlarda, lunaparklarında, karnavallarda ve sirklerde ) karşımıza çıkan ve yerken hepimize güzel duygular yaşatan bir yiyecek, bir şekerlemedir.

Birçok kişi bu pamuk helvanın 19.yy'da ortaya çıktığını bilirken, ama aslında şekeri tel tel yaparak kullanmak 1400'lü yıllara dayanır. İlk başlarda bu helvayı bir tava içerisinde eritilen şekeri ince metal çubuklarla çekerek ve çırparak ince iplikler haline gelmesine yardım ederek ve daha sonra bu ince iplikleri kurutarak eğlencelik şeker olarak kullandıklarını biliyoruz. Pamuk helvanın ( şeker )  tarihi yolculuğu 1897 yıllarında William Morrison ve Jhon Wharton adlı iki pamuk helva yapımcısının ilk pamuk helva makinasının patentini alması ile daha da yaygınlaştı. 1920'li yıllarında pamuk helvanın Amerika'da ''Dönen Şeker'' ve ''Perili İpek'' olarak iki adı vardır. Günümüzde ise bilinen adı ''Menşeli'' olmuştur.O yüzyıllarda şekerleme imalathaneleri ipliksi hale getirilmiş bu tür şekerlerle tatlılar ve süslemeler yapıyorlardı. Herkes tarafından beğenilen bu tür süslemeler Avrupalılar tarafından zamanla bu süslemeler süs olmanın dışında ipliksi şekerleme olarak da tüketilmeye başlanmıştır. Zamanla teknoloji ilerledikçe kolay üretim sağlanmaya başlandı. Hızla dönen yağlı bir mil üzerinde ipliklere dönmeye başladı. Yıllar sonra teknik ilerledikçe pişirme teknikleri değişti pişirme, döndürme, eğirme ve toplama yöntemi içeren ilk makine icat edilmiştir.

Pamuk Helva

Günümüzde ''Osmanlı Macunu'' kadar olmasa da unutulmaya yüz tutan lezzetler arasında pamuk helvada yerini almaktadır. Bu yumuşak pamuk gibi lezzet yemesi son derece keyifli şekerleme çocukların yanı sıra yetişkinlerinde beğenerek yediği tamamen doğal olarak üretilen katkısız, katıksız bir  yiyecek, şekerlemedir. GDO içermez. Koruyucu içermez. Bu sebeple zararsız ve sağlıklıdır. dışarda sokakta satılan bir yiyecek olmasına rağmen sunumu çok sağlıklı ve güvenilir paketlerin içinde bizlere sunulmasıdır. Pamuk helvaları dışarıda görülen büyüklüğüne ve genişliğine aldanmayın aslında şekerleme 1 avuç şekerdendir. O muhteşem pamuksu görüntüsü, renginin bir o kadar cezbetmesi bir avuç şekerin özel bir şekil alarak, havayla karışıp ince iplikçiklere dönüşmesi ve hacim olarak geniş bir alan kaplayacak hale gelmiş olmasındandır. Pamuk helvasını yapmak artık günümüzde çok kolay icat edilen pamuk helva makinası işi kolaylaştırdı. Şekeri ekle, ısıtarak eritiyor, pamuk gibi eğir ve uçuşan şekeri çubukla toplayın. Bir avuç şekeri pamuk haline dönüştürüyor lezzetli bir yiyecek meydana geliyor.

Pamuk helva zararlı olur mu

İçeriyi şeker olduğu için anne ve babalar çocuklarının tüketmesini fazla istemiyorlar aslında bir çubuk pamuk helvada bir çay kaşığından bile az şeker içermektedir. Bu yüzden hiçbir zararı yoktur. Artık uzmanlar bile aşırıya kaçmadan tüketildiğinde şekerin insana ne kadar mutluluk verdiğini söylemektedirler. Eğlenceli yerlerde pamuk helvasını yapan kişi görsel olarak da renk ve şekil değişikliği kendi yaratıcılığını kullanarak yapmaktadır. Çok güzel renk ve şekiller meydana getirmektedirler.

]]>
Kaşık Helvası https://www.helva.gen.tr/kasik-helvasi.html Sun, 18 Nov 2018 22:11:13 +0000 Kaşık Helvası, Kastamonu ilimize ait bir tatlı türüdür. Kaşık helvasını hemen hemen her bölgemizde her bayanın yaptığı un helvasına çok yakın bir akrabalığı olan bir tatlı türü, fakat illere ve ellere gör Kaşık Helvası, Kastamonu ilimize ait bir tatlı türüdür. Kaşık helvasını hemen hemen her bölgemizde her bayanın yaptığı un helvasına çok yakın bir akrabalığı olan bir tatlı türü, fakat illere ve ellere göre malzeme değişikliğine uğrayarak yapıldığı için tadı değişebiliyor. Ama şekli aynıdır.

Kastamonu ilimiz yiyecek ve içecek hususunda çok zengin bir mutfağa sahiptir. Her türlü yemek ve tatlılarda, böreklerde çeşidi çok olan illerimiz arasındadır. Yiyecek olarak kullanılan bitkiler, mantarlar, dağ çileği ve yabani otlar her türlü sebze ve  birçok meyve çeşidi Kastamonu topraklarında yetişmektedir. Üryani Eriğini sadece bu İl'de yemek mümkündür. Türkiye'nin en kaliteli sarımsağı bu ilde yetişir ve ihraç edilir. Kastamonu kaşık helvası tatlılar kısmında meşhur hem yapımı kolay hem lezzeti, hafif süper bir tatlı. Akşam yemeklerinden sonra, düğün ve bayram cemiyetlerinde yapılan özel bir unlu tatlıdır.  

Kaşık Helvası

Kastamonu Usulü Kaşık Helvası İçin Malzemeler:

 • 250 gram tereyağı
 • 2,5 su bardağı pudra şekeri
 • 3 su bardağı un

üzeri için

 • isteğe göre pudra şekeri

Yapılışı:

Altı kalın ve geniş bir tencereye 250 gram tereyağını koyalım. Eriyip göz göz olana kadar yağı kızdıralım, üzerine 3 su bardağı unu birden ilave ederek orta ateşte  tahta kaşıkla hızlı hızlı karıştıralım. Un kokusu değişmeye başlayınca helva kokusuna dönüşünce, yağını salana kadar kavurun. Daha sonra tencereyi ocaktan alın ve üzerine 2,5 bardak pudra şekerini dökün ve iyice yedirin. Ardında da ılınmaya bırakın. Helva ılındıktan sonra bir yemek kaşığı yardımıyla alınıp elimizin avuç içi ile bastırarak şekil verin aynı kaşığın iç kısmını şekil almış olacaktır. Servis tabağına dizin,helvanın üzerine pudra şekeri serpiştirerek servis yapın.

Not: Kaşık Helvamızı pudra şekeri, fıstık, şan fıstığı, dondurma veya krem şanti ile ayrıca çikolata sosu ile servis yapabilirsiniz.

AFİYET OLSUN. 

]]>
Ceviz Helvası https://www.helva.gen.tr/ceviz-helvasi.html Mon, 19 Nov 2018 03:37:54 +0000 Ceviz Helvası, Karabük ilimizin Yenice ilçesinde yapılan ve sadece bu ilde ve bu yörede yapılan buraya has bir helva, şekerlemedir. Bu helva özellikle Ramazan'da yapılır. Bayramlarda yapılarak satışa sunulan bu helv Ceviz Helvası, Karabük ilimizin Yenice ilçesinde yapılan ve sadece bu ilde ve bu yörede yapılan buraya has bir helva, şekerlemedir. Bu helva özellikle Ramazan'da yapılır. Bayramlarda yapılarak satışa sunulan bu helva doğal ve sağlıklıdır. Türkiye'nin çeşitli yörelerinde değişik şekillerde üretilen bir şekerleme türüdür. Yenice'den sonra Cide'de üretilen bu helva, şekli sevilerek, üzerleri süslenerek tüketilen bir ürün olmuştur. Köylerimizde ilkel şekilde, küçük ölçülerde yapılan bu helva 2002 yılında bazı illerimizde hijyenik şartlarda tüketime sunabilmek için küçük bir imalathaneler kuruldu. İçerindeki malzemeler cevizle de zenginleştirilince tadın da farklılık göstermiştir. İki çeşidi yapılmaktadır bu helvanın biri sade ceviz helvası diğeri Pekmezli ceviz helvası ikisi de meşhurdur. Bayramlarda sokaklarda da satışı vardır. Aynı Pamuk Helva gibi...

Ceviz Helvası İçin Malzemeler: 

 • şeker
 • yumurta akı
 • su
 • limon tuzu
 • un

Yapılışı: Şeker bir tencereye konur ve üzerine az miktarda su ilave edilir. Tencere ocağa konur ve yaklaşık olarak 50 dakika veya 1 saat kadar kaynatılır. Kaynayınca bu sırada içine eritilmiş limon tuzu ilave edilir. Daha sonra tencere ocaktan indirerek soğumaya bırakılır. Bu arada yumurta aklarını çırparak tencereye soğuyan malzemelerin üzerine ilave edilir ve çırpılır. Tencere tekrar ocağa konur malzeme kıvama geldikten sonra tencere ocaktan alınır, hazırlanan ceviz içleri ilave edilir. İlave edilen cevizlerle de 3-5 dakika karıştırılır. Daha sonra temiz bir çarşaf üzerine un serpiştirerek tenceredeki malzeme bunu  üzerine boşaltılır. Burada 30 dakika soğumaya bırakılır. Soğuyan helvalar katı hale gelince helvalar kesilir ve satış yapılacak kaplara konur satışa hazır hale gelir.  

Afiyet olsun.

Ceviz Helvası

Pekmezli Ceviz Helvası İçin Malzemeler:

 • 1,5 su bardağı buğday nişastası
 • 2 su bardağı pekmez
 • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz içi
 • ceviz büyüklüğünde margarin
 • 1 su bardağı ince dövülmüş ceviz içi ( helvaları bulamak için )

Yapılışı: Tencereye nişastayı koyun, azar azar 2 su bardağı üzüm pekmezini ilave edin karıştırın. Tencereyi orta hararette ateşin üzerine koyun, karıştırarak pişirin. Helva tencerenin içinde kendiliğinden dönmeye başladığı zaman hiç tencereye yapışmayacak şekle gelinceye kadar kavurun. Ceviz iriliğinde margarini helvanın altına koyun, karıştırın. İri dövülmüş cevizi de ekleyin. 2-3 dakika daha karıştırıp, ateşin altını kapatın. Helvanın sıcaklığı elinizin dayanabileceği duruma gelince elinizi suya bastırarak helvadan ceviz iriliğinde parçalar koparıp, yuvarlayın ve dilediğiniz şekli vererek sonra bu şekilli helvaları ince kıyılmış cevize bulayıp servis yapın.

Bu helva tarifinde şeker yoktur. Başlı başına pekmez zaten şekerdir. Servis yaparken tabakların kenarlarına dondurma, krem şanti ve benzeri şeylerle süsleyerek servis yapılabilir.

Afiyet olsun.

]]>
Kolay Un Helvası https://www.helva.gen.tr/kolay-un-helvasi.html Tue, 20 Nov 2018 01:29:42 +0000 Kolay un helvası; Arapça'da tatlı anlamına gelmektedir. Tatlıları ifade eden hulviyyat  kelimesinde türetilmiştir. Günümüzde dahil sofralarımızın vazgeçilmez bir tatlısıdır. Osmanlıdan beri süre gelen vazgeçemediğimiz bi Kolay un helvası; Arapça'da tatlı anlamına gelmektedir. Tatlıları ifade eden hulviyyat  kelimesinde türetilmiştir. Günümüzde dahil sofralarımızın vazgeçilmez bir tatlısıdır. Osmanlıdan beri süre gelen vazgeçemediğimiz bir tatlıdır. İnsanlar sevinçlerinde, hüzünlerinde, doğum da ölümde eş, dost, akraba, arkadaş çevresine pişirip dağıtığı geleneksel bir tatlıdır. Kolay un helvası tatlı olmaktan çok sevinç ve üzüntülerin en büyük ortaklarındandır. Kolay un helvasını Türk milleti özellikle balık yemekleri sonrasın da ikram edilmekte. İllere ait bir çok helva çeşitti varıdır; Edirne'ye ait Deva- Misk helvası, Diyarbakır'da Kudret helvası, İstanbul'da Ak Helvası, Bursa'da İshakiye helvası sık sık yapılmaktadır. Kolay un helvası emzik annelerin sütlerinin artmasını sağlar. Kolay un helvası gün içerinde kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanmasına sağlar. Sağlık ve doyurucu olduğunda diyetisyenlerin baş listesine bulunmaktadır.Kolay un helasından bu kadar tanıtıldıktan sonra kolay un tarifi vermeden geçmeyelim.

Kolay Un Helvası Malzemeleri 6-8 kişilik
 • 250 gram tereyağı veya margarin 
 • 2 su bardağı un 
 • 2,5 su bardağı süt
 • 1,5 su bardağı toz şeker (esmer şeker de olabilir)
 • 1 paket vanilya
Kolay Un Helvası
Kolay Un Helvasının Yapılışı

Unu ve terayağını derin bir tencereye koyup, kısık ateşte yavaş yavaş kavuruyoruz. 35 -40 dakika sonra un biraz sıvılaşmaya başlıyor. Kolay un helvası o aşamaya geldiği zaman daha hızlı karıştırmaya başlıyoruz. Unun rengi hafif değişip koyulaştıktan sonra, sütü ekleme zamanı gelmiştir. Dikkat etmemiz gereken un ve yağ karışımını tencereye ve kaşığa yapışmaması gerek. Un kavrulurken, ayrı bir derin tencerenin içine soğuk sütü ve vanilya ve toz şekeri ilave ederek şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Un kavrulma işlemi bittikten sonra, süt ve şeker karışımını tencereye boşaltıyoruz. Boşaltma işlemi yapıldığı esnada ocağın altı hızlı yanmalı. kısa bir zaman diliminde un karışımı hemen sütü çekiyor. Un karışımı sütü çekene kadar hızlı hızlı tempolu karıştırıyoruz. Kolay un helvası katılaşınca ocağın altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. Kolay un helvası dinlendikten sonra isteğe bağlı bir kek kalıbına koyup istediğimiz şekli verebilirsiniz veya bir kaşık yardımı ile servis tabağına dizebilirsiniz. İsteğe bağlı kolay un helvasının üzerine ceviz, fıstık, badem, fındık dökebilirsiniz.
Afiyet olsun.
]]>
Dondurmalı İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/dondurmali-irmik-helvasi.html Wed, 21 Nov 2018 01:09:40 +0000 Dondurmalı irmik helvası, Helva ismi Arapça kökenli bir kelimedir.Arapça hulviyyat vey halaviyyat kelimesinden gelmektedir.Günümüz Arapçasında helva; tatlı, şirin, güzel anlamındadır ve tüm tatlı çeşitlerini içeri Dondurmalı irmik helvası, Helva ismi Arapça kökenli bir kelimedir.Arapça hulviyyat vey halaviyyat kelimesinden gelmektedir.Günümüz Arapçasında helva; tatlı, şirin, güzel anlamındadır ve tüm tatlı çeşitlerini içerir.ülkemizde ise evde yapılan, temel malzemeleri un veye irmik olan farklı malzemelerle çeşitlendirilen hepimizin bildiği helvalar akla gelir. Birde evde yapılması zor olduğu için satın aldığımız tahin helvası vardır. Helva, Türkiye'de ve birçok Orta Doğu ülkesinde farklı çeşitleri bulunan bir tatlıdır.Türk mutfağının önde gelen lezzetlerinde biri olan helvanın Selçuklular döneminde tüketilen besinlerden biri  olduğunu Kaşgarlı Mahmud'un yazdığı "Divanü Lugati't Türk" te görülmektedir.Mevlana döneminde de helva törenleri düzenlenmiştir.
Helva; kalsiyum açısından zengin, tok tutma özelliği bulunmakta ve mideyi de rahatlatmaktadır.helvanın balgam sökücü özelliği de bulunmaktadır.Ayrıca B grubu vitaminleri açısından da oldukça zengindir.Gebe ve emziren kadınlara oldukça yararlıdır.Birçok çeşidi bulunan helva günümüzde çeşitlendirilmiş unlu veya irmikli, sütlü veya dondurmalı, çikolatalı veya meyveli olarak bulunmaktadır.Dondurmalı irmik tatlısı; hafif bir tatlı olmakla birlikte kalorisi az olan bir tatlıdır diyet yapan arkadaşlara sütlü bir tatlı olarak önerilir.

Dondurmalı irmik helvası malzemeleri (6-8 kişilik)
 • 500 g irmik
 • 1 paket margarin (250 g)
 Şerbeti için:
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 2 su bardağı şeker    
Üzeri için:
 • Fındık

İçi için:

 • sade vanilyalı dondurma 
Dondurmalı İrmik HelvasıYapılışı:
Süt, su ve şekeri ufak bir tencereye alalım.Şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtın. sütün kaynamasına gerek yoktur şekerlerin erimesi yeterlidir.sonra bir kenara alarak irmiği kavurmaya başlayalım. İrmiği  rahatça karıştırabileceğimiz geniş bir tencereye margarini koyalım ve eriyene kadar bekletelim.Margarin eridikten sonra irmikleri ilave edelim.Tahta bir kaşıkla irmiğin rengi koyulaşana kadar hiç durmadan karıştıralım.Karıştırma aşaması biraz zordur, çünkü kuvvetli bir kol ister.Burada yardım isteyebilirsiniz :) İrmiğin rengi koyulaşıp etrafa enfes kokular yayıldığında isterseniz bir kaba bir kaşık irmik alarak üzerine bir kaşık şerbet döküp rengini kontrol edebiliriz. Ben açık renkli sevdiğim için fazla kavurmadan tencereye dikkatli bir şekilde süt, su ve şekerle hazırladığımız şerbeti döküyoruz.Şerbetini sıçramaması için hemen tencerenin kapağını kapatıyoruz. Sonra 6-7 dakika karıştırarak yoğunlaşmasını sağlıyoruz. Ocağı kapatıp tencerenin kapağını kapatarak demlenmesini bekliyoruz. Helva demini aldıktan sonra ılık bir şekilde karıştırıp ufak bir kaseye streç film geçirip, kenarına ve tabanına helva koyarak ortasını boş bırakıyoruz.Boş bıraktığımız kasenin ortasına dondurma koyarak, ters çeviriyoruz.Üzerine fıstıkla süsleyerek servis edebiliriz. Dilerseniz üzerine de dondurma koyabilir veya servis tabağının yanın top şeklinde birlikte servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
İrmik Helvası Nasıl Yapılır https://www.helva.gen.tr/irmik-helvasi-nasil-yapilir.html Wed, 21 Nov 2018 15:18:04 +0000 İrmik helvası nasıl yapılır, irmik helvasının birçok çeşidi bulunmaktadır. İsteyen sütlü, fıstıklı ve tarçınlı yapabilir. İrmik helvası gerek taziyelerde gerekse normal günlerde tercih edilen bir helva t İrmik helvası nasıl yapılır, irmik helvasının birçok çeşidi bulunmaktadır. İsteyen sütlü, fıstıklı ve tarçınlı yapabilir. İrmik helvası gerek taziyelerde gerekse normal günlerde tercih edilen bir helva türüdür. Özellikle Osmanlı mutfağının bilinen güzel tatlılarındandır. Kilo artışını düşünenler için uygun bir tatlıdır. Çünkü hafiftir. Arada tatlı krizlerine iyi gelir. İyi bir helva yapabilmek için sabırlı ve isteyerek yapmak gereklidir. İrmik çok faydalıdır. Özellikle vejetaryenler tarafından çokça tüketilmektedir. Protein değeri oldukça yüksektir. Kan şekerini dengelemek isteyenler ve diyet yapanlar için ve de kan şekerinin dengelenmesini isteyenler için irmik helvasını öneriyoruz. Gelelim irmik helvasının yapımının nasıl olduğuna. 

Malzemeler 
 • 1.5 su bardağı irmik 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 100 gram tereyağı 
 • Yarım çay bardağı dolmalık fıstık
Şerbet İçin 
 • 1.5 su bardağı su 
 • 1.5 su bardağı süt 
 • 1.5 su bardağı toz şeker 
 • 1 çay bardağı pekmez
İrmik Helvası Nasıl Yapılır
İrmik Helvası Nasıl Yapılır  

Öncelikle derin bir tencereye tereyağını, sıvı yağı ve fıstığı koyup kısık ateşte  sarı rengi alana kadar kavuruyoruz. Eğer bol yağlı seviyorsanız 100 gram tereyağı yerine 125 gram tereyağı koyabilirsiniz. Daha sonra üzerine irmiği ilave ederek kahverengi olana kadar tahta kaşık yardımıyla kavuruyoruz. Sonra şerbetini yapmak için, toz şekeri, suyu, sütü ve pekmezi koyup şeker eriyene kadar kaynatıyoruz. İrmiğin kavrulma işlemi bittikten sonra şerbeti üzerine döküp karıştırmaya devam ediyoruz. İrmik suyun tamamını çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çektikten sonra ocaktan alıyoruz. Üzerine 2 çorba kaşığı kadar toz şeker serpiyoruz.  Sonra kapağını açmadan 30 dakika boyunca dinlendiriyoruz. Sonra irmiği servis tabağına top top haline getirerek koyuyoruz. Üzerine isterseniz tarçın serpebilirsiniz. 

Afiyet Olsun. 
]]>
Pudra Şekerli Un Helvası https://www.helva.gen.tr/pudra-sekerli-un-helvasi.html Thu, 22 Nov 2018 11:05:29 +0000 Pudra Şekerli Un Helvası, helva sevenlere çok ağır gelmeyecek güzel bir tarif daha paylaşıyoruz, umarım sizde çok beğeneceksiniz. Pudra şekeri eklendiği için çok aşırı bir tatlılık olmayacak ve sizi rahatsız da etmeye Pudra Şekerli Un Helvası, helva sevenlere çok ağır gelmeyecek güzel bir tarif daha paylaşıyoruz, umarım sizde çok beğeneceksiniz. Pudra şekeri eklendiği için çok aşırı bir tatlılık olmayacak ve sizi rahatsız da etmeyecektir.

Pudra Şekerli Un Helvası Tarifi

Malzemeler
 • 125 Gram Margarin
 • 2 Su Bardağı Un
 • 2 Su Bardağı Pudra Şekeri
 • 1 Kahve Fincanı Antep Fıstığı
Pudra Şekerli Un HelvasıYapılışı

Margarini ve unu kolayca kavuracağınız yayvan bir tavaya alıp eriterek kızdırın ama yanmamasına dikkat edin. Ocağın altını kapatın ve unu eleyerek margarinin üzerine dökün, tahta kaşığın tersi ile unu ezerek topaklanmasını engelleyin ve sürekli ezerek karıştırın. Unu margarine güzelce yedirin.
Ocağın altını yeniden yakarak yaklaşık 20 dakika devamlı karıştırarak unu kavurun. Un kavrulduktan sonra yeniden ocaktan alın, pudra şekerini ekleyin ve karıştırarak yeniden ocağa alın. Yaklaşık 6 ya da 7 dakika daha sürekli karıştırarak pişirin. Helvanın kalınlığı yaklaşık 6 santim olacak şekilde tepsiye dökün ve tahta bir kaşığın tersi ile bastıra bastıra üstünü düzleştirin. Daha sıkıca olması için altı düz olan bir bardağın altı ile bastırarak ta düzleştirebilirsiniz. Kare ya da baklava şekli ile kesebilirsiniz, nasıl şekil vereceğiniz sizin zevkinize kalmış tabi. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koyup yaklaşık 4 saat beklettikten sonra spatula yardımıyla çıkararak servis yapın. Servis yaparken dilerseniz üzerini dövülmüş antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

Not: Eğer helvayı tepsiden kolayca çıkarmak istiyorsanız, alüminyum tepsi kullanabilirsiniz.
Afiyet Olsun.
]]>
Kakaolu İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/kakaolu-irmik-helvasi.html Fri, 23 Nov 2018 07:00:24 +0000 Kakaolu İrmik Helvası, Bizim ülkemizde helvayı sevmeyen bilmeyen neredeyse yok gibidir. Herkesin severek tükettiği bu muhteşem lezzetteki helvanın lezzetine lezzet katmak ve sevdiklerinize değişik ve alışılagelmişin dışında bi Kakaolu İrmik Helvası, Bizim ülkemizde helvayı sevmeyen bilmeyen neredeyse yok gibidir. Herkesin severek tükettiği bu muhteşem lezzetteki helvanın lezzetine lezzet katmak ve sevdiklerinize değişik ve alışılagelmişin dışında bir tat sunmak isterseniz bu tarifi denemenizi öneririz. Helvanın kakao ile buluşmasını özellikle çocuklarınızın çok beğeneceğinden hiç şüpheniz olmasın. Kolay gelsin.

Kakaolu İrmik Helvası Malzemeler:
 • 100 gram margarin veya tereyağı
 • 1 çay fincanı sıvı yağ
 • 1 kase dövülmüş fındık veya ceviz içi
 • 2.5 su bardağı irmik
 • 3 tepeleme yemek kaşığı kakao
Şerbeti İçin Malzemeler:
 • 3 su bardağı süt
 • 2.5 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker
Kakaolu İrmik Helvası Hazırlanışı:

Kakaolu irmik helvasını yapmaya öncelikle şerbetini hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için orta büyüklükte olan bir tencereye su ile sütü boşaltıyoruz. Üzerine toz şekeri ilave edip karıştırdıktan sonra ocağın üzerine alarak bir iki taşım kaynatıyoruz.

Kakaolu İrmik Helvası
Geniş ve yayvan bir teflon tencerede tere yağını ve sıvı yağı bir miktar kızartıyoruz. Daha sonra üzerine fındığı atıp bir kaç dakika kavuruyoruz. Ardından irmiği ilave edip, irmiğin rengi pembeleşinceye kadar orta ateşte sürekli tahta kaşık ile karıştırarak kavuruyoruz. Daha sonra 3 kaşık kakaoyu ilave edip bir miktarda bu şekilde kavuruyoruz. Ocağın altını kısıp, daha önceden hazırlamış olduğumuz şerbeti kavrulan irmiğin üzerine boşaltıyoruz. Bu işlemi uygularken şerbet dışarı sıçrayarak her hangi bir yerinizin yanmasına sebep olabilir, mümkün olduğunca tencereden uzak da durarak halletmeye çalışın. Şerbetin tamamını ilave ettikten sonra hızlı ve seri bir şekilde karıştırmaya devam ediyoruz. Helva tamamen suyunu çektikten sonra altını kapatarak, kapağını da örttükten sonra  beş dakika civarında dinlendiriyoruz. Dinlendirirken birkaç kez açıp karıştırarak irmiğin birbirini tutmasını engelliyoruz. Daha sonra dibini ıslattığımız bir kasenin içine, yine ıslattığımız tahta bir kaşık yardımıyla basıyoruz. Daha sonra servis edeceğimiz tabağa ters çevirerek güzel bir şekil vermiş oluyoruz. Hazır olan helvamızı ister sıcak olarak, isterseniz de soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun.
]]>
Kabak Helvası https://www.helva.gen.tr/kabak-helvasi.html Fri, 23 Nov 2018 13:42:39 +0000 Kabak helvası, Helva çeşitlerinin en hafifi diyebileceğimiz çok lezzetli bir tatlıdır. Muhteşem görünüşüyle gözleri, nefis tadıyla damakları şenlendirecek olan tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Ayrıca bal kabağından alış Kabak helvası, Helva çeşitlerinin en hafifi diyebileceğimiz çok lezzetli bir tatlıdır. Muhteşem görünüşüyle gözleri, nefis tadıyla damakları şenlendirecek olan tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Ayrıca bal kabağından alışılagelmişin dışında bir lezzet olan bu tarifle sizlerde konuklarınızı ve sevdiklerinizi şaşırtarak kendinize hayran bırakabilirsiniz... Kolay gelsin.

Kabak Helvası Malzemeler:
 • 2 kilo bal kabağı
 • 4 su bardağı toz şeker
 • Yarım çay bardağı su
 • Yarım adet limonun suyu
Üzeri İçin:
 • Hindistan cevizi
 • 1 kahve fincanı çekilmiş badem
Kabak HelvasıKabak Helvası Hazırlanışı:

İlk olarak bal kabağının kabuklarını ince bir şekilde soyuyoruz. Daha sonra rendeleyip avucumuzun içinde sıkarak suyunu çıkarıyoruz. 
Ardından teflon bir tencerede şekeri bir miktar karamelize edip üzerine yarım çay bardağı su ile limon suyunu ekleyerek şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Üzerine daha önceden rendelenmiş olduğumuz kabakları ilave edip bir miktar kavuruyoruz. Kabakların rengi koyu altın sarısı bir hale gelinceye kadar sürekli karıştırmak suretiyle pişiriyoruz. Ocaktan alıp kapağını kapatarak on dakika dinlendiriyoruz. Daha sonra dilediğimiz gibi şekil vererek veya düz bir tepsiye boşaltıp üzerini düzleştirip, bıçak ile kare kare keserek üzerine Hindistan cevizi ve dövülmüş badem ile süsleyerek servis ediyoruz. hazır olan helvanızı ilk sıcaklığı geçtikten sonra veya soğuk olarak servis edebilirsiniz... Afiyet olsun.
]]>
İrmik Helvası Kaç Kalori https://www.helva.gen.tr/irmik-helvasi-kac-kalori.html Fri, 23 Nov 2018 20:02:31 +0000 İrmik helvası kaç kalori, irmik helvası toplum olarak benimsediğimiz bir tatlı türüdür. Kalori bakımından oldukça zengin bir tatlı türü olan irmik helvası zayıflamak için diyet yapılıyorsa diyet listelerine ekl İrmik helvası kaç kalori, irmik helvası toplum olarak benimsediğimiz bir tatlı türüdür. Kalori bakımından oldukça zengin bir tatlı türü olan irmik helvası zayıflamak için diyet yapılıyorsa diyet listelerine eklenmemelidir. 1 porsiyon irmik helvası yaklaşık 180 kalori içermektedir.

İrmik helvası besin değerleri şu şekilde açıklanabilir; 100 gram irmik helvası: 7,65 gram yağ, 26,69 gram karbonhidrat ve 1,06 gram protein içerir.

İrmik Helvası Kilo Aldırır mı

İrmik helvasında ana malzeme irmik, yağ ve şekerdir. Hem irmik hem yağ hem de şekerin kilo yapıcı özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenle irmik helvasının kilo yapıcı özelliği içeriğinde kullanılan malzemelerin miktarına göre farklılık gösterebilir. Yağ, irmik, şeker ilave edilerek hazırlanan irmik helvası elbette kilo aldırır. İrmik helvası zayıflamaya çalışanlar, sabit kilosunu korumaya çalışanlar ve diyabet hastaları için tercih edilmemesi gereken bir tatlı türüdür. Şayet irmik helvası vazgeçilemeyen tatlılar arasında yer alıyorsa mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.

İrmik Helvası Kaç Kalori

Diyet için uygun hale getirebilmek için de içinde kullanılan malzemeler de değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin beyaz toz şeker yerine tatlandırıcılar kullanılabilir. Ayrıca içeriğinde kullanılan yağ miktarı mümkün olduğu kadar azaltılmalı ve ekstra olarak fıstık ve ceviz gibi yemişler eklenmemelidir.

Diyete Uygun İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı ile aynı ölçülerde tatlandırıcı
 • 1 su bardağı diyet süt
 • 1 çay bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı zencefil
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 4 yemek kaşığı sıvıyağ+50 gram tereyağı

Diyet İrmik Helvası Hazırlanışı

Uygun bir tavanın içine ilk olarak tereyağı eklenerek eritilir. Eriyen yağın üzerine sıvıyağ eklenir ve son olarak irmik ilave edilir. İrmik devamlı karıştırılarak kavrulur. Kavrulan irmiğin rengi istenilen kıvama ulaşınca üzerine zencefil ve toz tarçın eklenir. Tekrar karıştırılarak süt, su ve şeker ilave edilir. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Karıştırma işlemi irmik tamamen sütü ve suyu çekene kadar tekrarlanır. Suyunu tamamen çekince tavanın kapağı kapatılıp ocaktan alınır. Tava bir bezin arasına sarılarak 15 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra arzu edilen şekillerde servis tabağına alınır. Tercihen yanında dondurma ile servis yapılabilir. Afiyet olsun.

]]>
Fırında Helva https://www.helva.gen.tr/firinda-helva.html Sat, 24 Nov 2018 11:35:23 +0000 Fırında helva, genellikle balık pişirilen restoranlarda servis edilen helva türüdür. Balık tüketiminden sonra insanların tatlı yeme ihtiyacı duyması, böyle bir tarifin doğmasına neden olmuştur. Bunun herkesçe ben Fırında helva, genellikle balık pişirilen restoranlarda servis edilen helva türüdür. Balık tüketiminden sonra insanların tatlı yeme ihtiyacı duyması, böyle bir tarifin doğmasına neden olmuştur. Bunun herkesçe benimsenmesi nedeniyle, evlerde bile balığın tüketilmesinden sonra servis edilme alışkanlığı bulunmaktadır. Fırında helva oldukça kolay hazırlanan ve yemesi de keyif verici bir tatlıdır. Fakat her yerde klasikleşmiş genel bir tarifi bulunmamaktadır. Bu yapan kişi genellikle kendi damak zevkini oluşturur. Bu nedenle malzemelerde belirli bir standart ölçü belirtilmez. Yani tahin pekmeze şu kadar limon suyu ya da başka bir malzeme konabilir denmez.

Normalde tahin helva ağır bir tatlıdır. Bunu fazla tüketmek çoğu kişiyi bayar. Bu nedenle fırınlanmış helva herkese tavsiye edilebilir. Daha hafif ve midevi olan bir tatlıdır. Fırına konulan helvanın amacı kızarması için değildir. Bunun sebebi tahin helvanın bazı maddelerle tadının hafifletilmesi içindir. Genellikle helvanın içine limon suyu ve yoğurt tercih edilir. Bunlardan biri tahin helvaya koyulursa, helva kesilir. Ancak yoğurt ve limon suyu aynı anda kullanılmaz. Bu şekilde helvanın tadı bayağı hafiflemiş olur.

Fırında helva yapılırken su ya da süt kullanılmaktadır. Bunlar bir arada kullanılırsa da, tercihen tek olarak kullanılması tavsiye edilir. Bu malzemelerle helvanın kıvamı ayarlanmaktadır. Daha sonra dediğimiz gibi yoğurt ya da limon suyuyla karıştırılan helva ısıyla birlikte mayalanmış olur. Bunu peynir yapmaya ya da yoğurt mayalamaya benzetebilirsiniz. Bu bilgilere göre sizlere fırında helva yapmanız için bir tarif paylaşalım. Siz bu malzemeleri kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Fırında Helva

Fırında helva için gerekli malzemeler

 • 250 gram sade helva
 • Yarım limon suyu
 • 2 kahve fincanı süt

Fırında helva yapımı

Fırında helva hazırlamak için fırına dayanıklı bir kap hazırlamalısınız. Önce sade helvayı derin bir kabın içinde çatal yardımıyla iyice ezin. Buna yarım limon suyunu ve 2 kahve fincanı sütü ilave ederek, iyice karıştırmalısınız. Bunu içini yağladığınız, fırına dayanıklı kabın içine boşaltın. Bizim tavsiyemiz uygun boyda bir güveç kullanmanızdır. Fırınınızı 180-200 dereceye ayarlayarak ısıtın. Daha sonra hazırladığınız helvayı fırına koyun. Yaklaşık 20 dakikada fırında helva hazır olur. Ancak zamanı kaçırmamaya dikkat edin. Çünkü kısa sürede helvanın üzeri yanabilir. Fırından aldığınız sıcak fırında helvayı sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Helva Kaç Kalori https://www.helva.gen.tr/helva-kac-kalori.html Sun, 25 Nov 2018 02:32:04 +0000 Helva kaç kalori, Helva hem Türkiye de hem de birçok Orta Doğu ülkesinde mutfaklarda yaygın bir şekilde hazırlanarak tüketilen lezzetli bir tatlı türüdür. Ülkelere göre birçok çeşidi vardır. Türk mutfağında e Helva kaç kalori, Helva hem Türkiye de hem de birçok Orta Doğu ülkesinde mutfaklarda yaygın bir şekilde hazırlanarak tüketilen lezzetli bir tatlı türüdür. Ülkelere göre birçok çeşidi vardır. Türk mutfağında en bilindik çeşitleri, un helvası, irmik helvası ve tahin helvasıdır. Helvanın ana malzemeleri un, irmik, süt, şeker, ve yağdır. Ekstra lezzet katmak için özellikle irmik helvasına ceviz ya da fıstık eklenebilir.

Ülkemizde helva adeta bir kültür haline gelmiştir ve bazı özel günlerde mutlaka helva yapılır. Cenaze, doğum gibi olaylarda helva kavrularak konu komşuya dağıtılır. Helva çok lezzetli bir tatlı türü olsa da kalori bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle diyet yapanların ve özellikle diyabet hastalarının kaçınması gereken bir yiyecek türüdür. Fakat helva illaki yenecekse diyet listesine ya da diyabet beslenme listesine uygun olarak hazırlanabilir. Helva çeşitlerine göre kalori miktarı değişkenlik gösterir. Yaklaşık 100 gram kadar helva türüne göre 150-500 kalori arasında değişim gösterebilir. Helvanın içinde kullanılan malzemelerin çeşidi ve miktarı kalorisini oldukça etkiler.

Helva Kaç Kalori

Helva Çeşitlerine Göre Kalori Miktarları (100 Gram)

İrmik Helvası: İrmik helvasının 100 gramı 220-230 kalori kadardır.

Tahin Helvası: 100 gram tahin helvası 340 kalori kadardır.

Kakaolu Tahin Helvası: 100 gram kakaolu tahin helvası 450 kalori kadardır.

Un Helvası: 100 gram un helvası 315 kalori kadardır.

Kağıt Helva: 100 gram kağıt helva 350 kalori kadardır.

Koska Helva: 100 gram koska helva 420 kalori kadardır.

Diyet Helva: 100 gram diyet helva 110 kalori kadardır.

Helva Kilo Yapar mı

Çağımızın yaygın bir hastalığı olan obezite yaygınlaştıkça tüketilen besinlerin kalori miktarları ve kilo aldırıcı özellikle çok fazla merak edilmektedir. Helva da kilo aldırıcı özelliği merak edilen bir besindir. Helva tüketildiğinde hemen yağ alımına yol açmasa da aşırı tüketildiğinde zamanla yağlanmaya yol açabilir.

Helva kolesterole yol açan bir tatlı türüdür. Kişinin enerjik olmasını sağlar ve kalsiyum bakımından iyi bir kaynaktır. Mideyi rahatlatarak saç dökülmelerinin önüne geçer. Ayrıca B vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

]]>
Kandil Helvası https://www.helva.gen.tr/kandil-helvasi.html Sun, 25 Nov 2018 09:41:25 +0000 Kandil Helvası, kandillerde yapılır. Ülkemizde başta olmak üzere Kırım, Azerbaycan, İran, Irak ve Dağıstan'da bu gelenek hata sürdürülmektedir. Bu bölgelerde bir inanışa göre ölmüş insanların ruhları cuma geceleri evleri Kandil Helvası, kandillerde yapılır. Ülkemizde başta olmak üzere Kırım, Azerbaycan, İran, Irak ve Dağıstan'da bu gelenek hata sürdürülmektedir. Bu bölgelerde bir inanışa göre ölmüş insanların ruhları cuma geceleri evlerine uğrarlar. Ölülerin ruhu geldiğinde akrabalarını iyi işler başında, yani kur'an okurken, namaz kılarken ve ibadet üzerinde bulduklarında çok mutlu olarak geriye dönerler. Durumun aksi, yani içkili, kavgacı, bozgunculuk üzere gördüklerinde ise üzülerek boyunları bükük geriye bakar vaziyette dönerler. Bu inanca sahip çıkan kişiler, cuma, kandil ve mübarek gecelerde kandil helvası yapıp, komşu, akraba ve çevrede bulunan insanlarla paylaşırlar, yerler. Bu harika tatlı sadece kandillerde ve mübarek günlerde yapılmaz, istenilen her gün yapılıp yenebilir. Burada ki asıl amaç, yapılınca elden geldiği kadar komşulara ve yakınlara da vermektir. Böylece Müslümanlar arasındaki bağ güçlenir. Bu tatlıyı önceden yapıp, sonrada tüketebilirsiniz, fakat sıcak yenilmesi tavsiye edilir. 

Malzemeler
 • 1 Paket irmik
 • 150 gr tereyağı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
Şerbeti İçin:
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 3.5 su bardağı su
Kandil HelvasıHazırlanışı:

Helvanın hazırlığına şerbeti hazır etmekle başlamalıyız, çünkü kavrulan irmiğin sıcak şerbetin ise soğuk olması gerekiyor. Aksi taktirde helva topak olur ve açılması imkansız hale gelir. Derin bir tencerenin içerisine listede vermiş olduğumuz suyu ve şekeri koyup, orta harlı ateşte kaynatalım. Şerbetin kaynadıktan sonra pişme süresi 5 dakikadır. Bu süre dolduğunda dileyen iki veya dört damla limon damlata bilir. Hazırlanmış olan şerbeti soğuması için ocaktan indirelim. Derin bir tencerenin içerisine tereyağını koyalım ve kısık ateşte yağı eritelim. Tereyağı eridiğinde sıvı yağı ilave edip, irmiğin tamamını tencereye koyalım. İrmiğin una göre kavrulma süresi biraz daha uzun olur. İrmiği 10 dakika boyunca karıştırarak kavuralım. Bu sürenin sonunda irmiğin içerisine dövülmüş cevizi de koyalım. Ceviz ilavesinden sonra 3 dakika daha kavuralım ve ocağı kapatalım. Tencerenin ve içerisinde ki irmiğin ısısı düşmeden şerbeti yavaş yavaş ilave edelim. Bu işlem sürerken helvayı sürekli karıştıralım. Şerbet bittiğinde ocağı çok kısık son kez açıp 1 dakika ısının yeniden yükselmesini ve şerbetin helva ile bütünleşmesini sağlayalım. Sürenin sonunda ocağı kapatalım ve helvayı 5 dakika dinlendirelim. Böylelikle ilk buharı çıkacak ve kolayca şekil alacaktır. Bu helva geleneklerin göreneklerin, helvası olduğu için şekillendirmeyi de örf adetlerimize uyacak bir şekilde yapalım. İki yemek kaşığının arasında helvayı yuvarlayarak şekillendirip servis tabağına sıralayalım.  Kandil Helvası servise hazırdır. Hayırlı kandiller. 
Afiyet olsun.
]]>
Şerbetli İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/serbetli-irmik-helvasi.html Sun, 25 Nov 2018 20:56:21 +0000 Şerbetli İrmik helvası; Türkiye 'de oldukça yaygın tüketilen bir tatlıdır. Şerbetli irmik helvasının birçok ülkede farklı farklı çeşidi vardır. Yemeklerin ardında rahatlıkla hemen tüketebileceğimiz özellik balık y Şerbetli İrmik helvası; Türkiye 'de oldukça yaygın tüketilen bir tatlıdır. Şerbetli irmik helvasının birçok ülkede farklı farklı çeşidi vardır. Yemeklerin ardında rahatlıkla hemen tüketebileceğimiz özellik balık yemeklerinin ardında severek yediğimiz bir tatlıdır. Yemeklerde sonra mideyi rahatlatmaya oldukça faydası vardır. Türkiye geleneklerine ve göreneklerine göre; ölümler de, hac görevini yerine getiren, sağlıklı doğum yapanlar,müjdeli haber alanları, dileği kabul olanlar şerbetli irmik helvası yaparak eşe, dosta, akrabaya dağıtır. Lezzetli doyurucu bir besin kaynağıdır. Geçmiş yıllardan beri genç yaşlı herkesin severek tükettiği hafif bir tatlıdır.

Şerbetli İrmik Helvası Malzemeleri 6-8 Kişilik
 • 500 gram irmik
 • 1 paket margarin veya 250 gram tereyağı
 • 1 su bardağı dolmalık fıstık 
Şerbeti İçin 
 • 4 su bardağı toz şeker 
 • 4,5 su bardağı su
 • yarım limon
Şerbetli İrmik HelvasıŞerbetli irmik Helvasının Yapılışı 

Öncelikle yağı tencereye koyup biraz eritiyoruz daha sonra dolmalık fıstıkları ekleyip kısık ateşte yavaş yavaş kavuruyoruz. Dolmalık fıstıkların rengi koyulaşıncaya kadar kavururken bir yandan derin bir tencereye şeker ve suyu koyup şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Dolmalık fıstıklar kızardıktan sonra irmiği ilave ediyoruz kısık ateşte dibinin tutmaması için hızlı hızlı sürekli karıştırıyoruz. Ocaktaki şerbet kaynamaya başladıktan 5 dk sonra ateşin altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Yaklaşık 20-25 dakika kavurduğumuz irmik karışımının üzerine soğumuş şerbeti boşaltıyoruz daha sonra 2-3 kere karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatıp şerbetli irmik helvasını dinlenmeye bırakıyoruz.İsteğe bağlı sunum yapabilirsiniz.
Afiyet Olsun
]]>
Sıcak Tahin Helvası https://www.helva.gen.tr/sicak-tahin-helvasi.html Mon, 26 Nov 2018 11:09:29 +0000 Sıcak Tahin Helvası, adından da anlaşılacağı gibi tahinden yapılan ve çok ağır olmayan güzel bir tatlı tarifidir. Değişik tatlardan hoşlanan kişilerdenseniz bu tarifide mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Hem hazırlama Sıcak Tahin Helvası, adından da anlaşılacağı gibi tahinden yapılan ve çok ağır olmayan güzel bir tatlı tarifidir. Değişik tatlardan hoşlanan kişilerdenseniz bu tarifide mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Hem hazırlama aşamasının kısa olması hemde çok ağır tatlılardan daha hafif geldiği için çokça tercih edilecek tatlılar arasındadır.

Sıcak Tahin Helvası Tarifi 
 • Kaç Kişilik : 2 Kişilik
 • Hazırlama Süresi :15 dk
 • Pişirme Şekli :   Fırın
 • Pişirme Süresi :15 dk
 • Toplam Süre : 30 dk
Malzemeler
 • 300 Gram Tahin Helvası
 • Birkaç Damla Limon Suyu
Yapılışı:

Fırında helva yapabilmek için büyükçe bir fırın kabı ya da güveç kullanabileceğiniz gibi, yerken kolaylık sağlaması açısından porsiyonluk fırın kapları ya da güveçler kullanılması tavsiye edilir. Helvayı kakaolu da seçebilirsiniz ancak sade tahin helvası en uygunu olacaktır. Önce helvayı çatalla kolayca ezebilmek için yayvan bir kap içine kişi başı olarak yaklaşık 100-150 gram helva koyun (Yani kişi başı yarım paket margarin büyüklüğü gibi düşünün). Helvayı çatalla ezmeye başlayın. Üzerine 300 gram helva için yarım limonun da yarısı kadar limon suyu ekleyin. Yarım limonun tamamı 300 gram helva için fazla geleceğinden, yaklaşık 10-15 damla limon suyu yeterli gelecektir. Limon suyu ile birlikte helvayı çatalla iyice ezin. Bu sırada da fırını 180 derecede ısınmaya ayarlayın.

Sıcak Tahin Helvası
Helva zaten çok yağlı olduğu için ayrıca tereyağı eklemek ağır gelecektir. Ancak tereyağının tadını seviyorsanız isteğinize göre bir tatlı kaşığı kadar da tereyağı ekleyebilirsiniz. Helvayı iyice ezdikten sonra fırın kaplarına bölüştürün. Kaplarda yaklaşık 1 cm kalınlığında helva olmalıdır. Kabı ağzına kadar doldurmayın çünkü pişerken kabarıp kaptan taşacaktır. Fırın kaplarını fırına koyup sık sık mutlaka kontrol edin. Helva eriyip üzeri hafif pembeleşince fırından çıkarıp ılımaya bırakın. Fırın kabı kolayca soğumayacaktır bunun için kapları kaymaması için tabaklara servis ederken kağıt peçete kullanabilirsiniz.

Not:
Fırında sıcak tahin helvası, balık yemeği üzerine yenilebilecek en uygun tatlılardan biridir. Yanında kızarmış ekmekle servis edebilirsiniz. Eğer baharatlı tatlardan hoşlanıyorsanız helvayı limonla ezerken bir tutam kadar tarçın ekleyebilirsiniz. Havuçlu fırında sıcak tahin helvasını da denemek isterseniz bunun için; İsterseniz havucu rendeleyip tarçın ile birlikte tencerede haşlayın. Sonra da yumuşamış havucu dövülmüş ceviz ile birlikte karıştırıp fırın kaplarının en altına yerleştirin ve ezilmiş tahin helvasını üzerine dökerek fırınlayın. Bu alternatif bir tarif seçeneği olacaktır sizin için.
Afiyet olsun
]]>
Sıvı Yağlı Un Helvası https://www.helva.gen.tr/sivi-yagli-un-helvasi.html Mon, 26 Nov 2018 12:26:32 +0000 Sıvı Yağlı Un Helvası, oldukça kolay ve çabuk hazırlanabilen bir tatlıdır. Tarihi çok eskilere dayanan bu helvayı Anadolu bölgesinde sıkça yaparlar. Önceden yapılıp sonra tüketilebilen bu tatlının balık sofralarında da s Sıvı Yağlı Un Helvası, oldukça kolay ve çabuk hazırlanabilen bir tatlıdır. Tarihi çok eskilere dayanan bu helvayı Anadolu bölgesinde sıkça yaparlar. Önceden yapılıp sonra tüketilebilen bu tatlının balık sofralarında da sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Çocuklarına ev yapımı sağlıklı bir şeyler ikram etmek isteyenler, gönül rahatlığıyla bu tarifi yapıp yedirebilirler. Okula giden çocukların beslenme çantalarına koyabilirler. Yerli malı haftasında tamamen Türk tatlısı olan bu helvayı yapıp geleneklerimizi sürdürebilirler. Adet döneminde tatlı krizine girenler bu helvayı 5 dakika içerisinde yapıp tüketebilirler. Bu tarifi dileyen sabah kahvaltısına yapıp, kahvaltı sofralarına dahil edebilirler. Kan şekeri sorunu yaşayanlar ve ara öğünlerde atıştırmayı sevenler, bu tarifi hemen yapıp yiyebilirsiniz. 

Malzemeler:
 • 12 yemek kaşığı elenmiş un
 • 2 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı dolusu süt
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
Sıvı Yağlı Un HelvasıHazırlanışı:

Şerbeti kaynata bileceğimiz derince bir tencerenin içerisine sütü ve toz şekeri koyalım. Süt kaynayıp şeker eridiğinde ocaktan alalım ve su içerisine tencereyi koyup şerbeti soğutalım. Diğer yanda kısık ayarlanmış olan ocağın üzerine unu kavura bileceğimiz derinlikte bir tencereyi koyalım. Sıvı yağı tencereye koyalım ve yağ ılıdığında içerisine unu ilave edelim. Unu sürekli karıştırarak kokusu çıkana kadar kavuralım. Unun rengi sarıya yakın bir renk aldığında ocağı kapatıp şerbeti iki üç seferde una ilave edin. Bu ilave sırasında helva kıvam almaya başlayacaktır. Sürekli karıştırarak şerbetin tamamını una yedirelim. Ocağı son kez bir kere daha yakalım ve kısalım. 1-2 dakika karıştırarak helvanın son halini almasını sağlayalım. Bu işlem bittiğinde servis tabağına helvayı şekillendirerek koyalım. Dileyen helvanın üzerine fıstık, fıstık veya ceviz serpebilir. Sıvı yağlı un helvası servise hazırdır.
Afiyet olsun      
]]>
Umaç Helvası https://www.helva.gen.tr/umac-helvasi.html Tue, 27 Nov 2018 06:51:11 +0000 Umaç Helvası, Kars bölgesinde yapılan yöresel bir tatlıdır. Özellikle kış aylarında daha sık yapılan bu tatlının enerji verdiği bilinmektedir. Görünüşte un helvasını andıran bu tarifi diğerlerinden ayıran, yapılış a Umaç Helvası, Kars bölgesinde yapılan yöresel bir tatlıdır. Özellikle kış aylarında daha sık yapılan bu tatlının enerji verdiği bilinmektedir. Görünüşte un helvasını andıran bu tarifi diğerlerinden ayıran, yapılış aşamasında ki bölümlerdir. Yapılışı biraz zahmetli olan bu tatlıyı kısa zamanda yapıp tüketmek isteyenler, umaç aşamasını önceden yapıp  dondurucuda saklayarak diledikleri zaman çıkartıp yapabilirler. Helvanın yapıldıktan sonra oda sıcaklığında bekleme süresi 1 veya 2 gündür. Mutfak masasının üzerinde her daim atıştırmalık hazır eden annelere bu tarifi öneriyoruz. 

Malzemeler:
 • 3 su bardağı elenmiş un
 • 1 çay bardağı soğuk süt
 • 300 gr tere yağ
Şerbet İçin:
 • 2.5 su bardağı dolusu şeker
 • 2.5 su bardağı dolusu su
Hazırlanışı:

Bütün helva tariflerinde olduğu gibi bu tarifte de hazırlığa şerbetten başlıyoruz. Tencereye suyu ve toz şekeri koyup kaynatıyoruz. 8 dakika kadar kaynattığımız şerbetin içerisine 2 damla limon suyu damlata biliriz. Böylece şeker dağılır ve şerbetin lezzeti ön planda olur. Pişmiş olan şerbeti soğutmak için ocaktan alıyoruz. Derin kabın içerisine unun tamamını koyuyoruz ve içerisine çok az süt ilave ediyoruz. Bu arada iki elimiz ile ovalama işlemini başlatıyoruz. Bu işlemle beraber una sütü azar azar yedirerek ova lamayı sürdürüyoruz. Sonucun başarılı olduğunu anlamanın yolu, sütün tamamı bittiğinde unun ıslak kum haline gelmiş olmasıdır. Eğer elinizde ki un bu şekli almışsa umaç kısmı başarılı sonuçlanmış demektir. Unun içerisinde iri parçalar kalacaktır bu iri parçaları sonradan kullanmak üzere elekten eleyerek ayrıştıralım.
Umaç Helvası
Derin bir tencerenin içerisine tere yağını koyalım ve eritelim. Ocağı kısalım ve hazırlamış olduğumuz unu yağın içerisine ilave edelim. Sürekli karıştırarak unu rengi kahverengi olana kadar kavuralım. Bu süre ortalama 20 veya 15 dakika sürecektir. Bu süre sona erdiğinde ayrı bir tava içerisinde iri taneleri de kavurup diğer kavrulmuş olan una ilave edelim. bu iri parçalar helvanın içerisinde kıtırlık sağlayacaktır. Sürenin sonunda istenilen renk ve koku tutmuş ise şerbeti ilave işlemine başlayabiliriz. Şerbeti kademe kademe  kavrulmuş una ilave edelim. Bir yandan devamlı olarak karıştıralım ve şerbetin tamamını una yedirelim. Servis aşaması gelmiş olan Umaç Helvasını kaşıkla şekillendirelim ve servis tabağına sıralayalım. Afiyet olsun  
]]>
Sütsüz İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/sutsuz-irmik-helvasi.html Tue, 27 Nov 2018 19:26:59 +0000 Sütsüz İrmik Helvası, kış aylarının enerji deposudur. Kış sofralarından eksik olmayan balık menülerinde bu tarif bir vazgeçilmezdir. Her evde bulunan malzemeleri sayesinde maliyeti çok düşük bir tatlı seçeneği olmaktadır Sütsüz İrmik Helvası, kış aylarının enerji deposudur. Kış sofralarından eksik olmayan balık menülerinde bu tarif bir vazgeçilmezdir. Her evde bulunan malzemeleri sayesinde maliyeti çok düşük bir tatlı seçeneği olmaktadır. Buzdolabında 4 gün boyunca saklanabilir ve taze olarak kalabilir. Emziren anneler içinde bu tarifi önerebiliriz. Helva susatan bir tatlı olduğu için içilen su sonucunda anne sütü de artmış olacaktır. 

Malzemeler:
 • 1 su bardağı dolusu irmik
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çorba kaşığı tereyağ
 • 1.5 su bardağı şeker
 • 1.5 su bardağı su
 • 1 su bardağı ceviz
 • 2 adet kuru incir
Sütsüz İrmik HelvasıHazırlanışı:

Şerbeti kaynatacak olduğumuz tencereyi ocağa alalım ve içerisine suyu, şekeri ilave edelim. Kısık ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatalım. Kaynayan şerbeti soğuması için ocak dışına alalım. Yine irmiği rahat kavurabileceğimiz genişlikte ve derinlikte bir tencereyi kısık ayarlanmış ocağa koyalım. Tencereye önce tereyağını koyalım ve eritelim. Tereyağı eridiğinde sıvı yağ ilavesini yapalım ve vakit kaybetmeden, yağlar yanmadan tencereye irmiği koyalım. İrmiğin rengi değişene kadar kavuralım. İrmik kavrulduğunda tencereye cevizleri ilave edelim ve bütün malzemeyi son bir kez daha çevirelim. bu işlemde sonlandığında, tencerenin içerisine önceden hazırlayıp soğutmuş olduğumuz şerbeti azar azar ilave etmeye başlayalım. Bu işlem sürerken karıştırmayı ihmal etmeyelim. Yoksa helvanın içerisinde topaklanmalar meydana gelir ve istenilen lezzet, görünüm elde edilemez. Şerbeti iyice çekmiş olan helvanın sunumu için küçük bir kase alalım. Kasenin içerisine irmik helvasını basalım ve düz bir servis tabağının içerisine ters çevirerek çıkartalım. Dekor vermek için kuru incirleri dörde bölelim ve helvayı sunuma hazırlayalım. İsteyenler kuruyemiş çeşitleriyle dekoru ve sunumu güçlendirebilirler. Sütsüz İrmik Helvası servise hazırdır. 
Afiyet olsun     
]]>
Fındıklı İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/findikli-irmik-helvasi.html Wed, 28 Nov 2018 04:11:11 +0000 Fındıklı İrmik Helvası, öncelikle bu helvanın başrolünü oynayan fındık ve irmiği kısaca tanıyalım.Fındık: Huşgiller ailesinden cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adıd Fındıklı İrmik Helvası, öncelikle bu helvanın başrolünü oynayan fındık ve irmiği kısaca tanıyalım.

Fındık: Huşgiller ailesinden cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adıdır. Fındık ağacının çiçekleri yapraklarından önce ilkbaharda açarlar. Basit, yuvarlak yaprakların kenar kısımları çift dişli ve uçları sivridir. Bir evciklidir.Erkek çiçekler kedicik şeklinde 5-12 cm uzunluğunda sarı renkte olur iken, dişi olan çiçekler ise çok küçük olup, kış boyunca tomurcuklarda gizlenirler, 1-3 mm uzunluğunda kırmızı renkte olurlar. Bu Nuks meyve 1-2-3 cm uzunluğunda olurken çapı da 1-2 cm olur, kabuğun etrafını tamamen ya da kısmen kuşatan bir kadehcik vardır. Kadehciğin şekli ve yapısı fındık türlerinin teşhisinde önemlidir. Türkiye'de Artvin, Rize, Giresun, Trabzon ve Ordu illerinde birinci sınıf fındık yetişir. Marmara Bölgesinde de yetiştirilir. Fakat Karadeniz fındığı Türkiye sıralamasında ilk sıradadır.  

İrmik: İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmiğin küçük sarı tanecikleri 125-140 mikrometre büyüklüğünde sarı renkte, köşeli ve parlaktır. İrmik yapımında genellikle sert tip buğday kullanılmaktadır. İrmiğin küçük sarı taneciklerinin besin değeri oldukça yüksektir. İrmiğin %73 oranında karbonhidrat vardır. 100 gram irmikte yaklaşık 360 kcal enerji vardır.  Aynı zamanda irmik makarnanın ana maddesidir. İrmik, Pakistan, Hindistan, İran, Yunanistan ve Türkiye gibi ülkelerde çok kullanılır, bu ülkelerde yapılan İrmik Helvası ve Arabistan'da yapılan Sütlü İrmik Helvası çok meşhur ve tatlı olarak tüketilir. 

Fındıklı İrmik Helvası

Fındıklı irmik helvası hemen hemen her bölgede yapılan unlu bir tatlı çeşididir.

Fındıklı İrmik Helvası İçin Malzemeler:  

 • 100 gram dövülmüş fındık
 • 1 su bardağı irmik
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı tereyağı

Üzerine: Tarçın

Yapılışı: Bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağını koyun. Tencereyi ateşe koyun yağ erisin, eridikten sonra irmiği ve dövülmüş fındığı ilave edin. Tahta bir kaşıkla, irmik ve fındık altın sarısı rengini alıncaya kadar kavurun. İrmik altın sarısı rengini alınca 1 su bardağı toz şekeri ilave edip 1-2 dk arası karıştırın. Hemen ardından da yine tahta bir kaşıkla karıştırmaya devam edip sütü ilave edin. Kısık ateşte karıştırmaya devam edin. Helva kendisini toplamaya başladığı zaman olmuş demektir. Ocağı kapatıp ılınmasını bekleyin bu arada helva dinlenecektir daha güzel olur. Ilık servis yapın. Servis tabağına alarak üzerine de tarçın serpin. Yanında dondurma ile servis yaparsanız çok daha iyi olur

AFİYET OLSUN...  

]]>
Kürek Helvası https://www.helva.gen.tr/kurek-helvasi.html Thu, 29 Nov 2018 02:58:32 +0000 Kürek Helvası, tatlıyı sevenler için ideal bir seçenek olabilir. Hemen yapıp çayın, kahvenin yanında ikram edip tüketmek isteyenler bu tarifi yapabilirler. İçerisinde kullanılan malzemelerden dolayı tam bir enerji deposu olan bu Kürek Helvası, tatlıyı sevenler için ideal bir seçenek olabilir. Hemen yapıp çayın, kahvenin yanında ikram edip tüketmek isteyenler bu tarifi yapabilirler. İçerisinde kullanılan malzemelerden dolayı tam bir enerji deposu olan bu tarifin maliyeti de oldukça düşüktür. Hemen her evde bulanabilen malzemeleri sayesinde hesaplı bir tatlı yapılabilinir. Yapılışı pratik olduğu için yapan kişilere en az zahmeti yaşatan bu tatlıyı denemenizi tavsiye ediyoruz. Helvayı yaptıktan sonra sıcak tüketmenizi tavsiye ederiz. Misafir sofralarında farklılık sevenler bu tarifi yapabilirler. Çocuklarınıza bu tarifi yapıp minik kaplarda sunabilirsiniz. Böylece çocuklar hazır tatlılardan uzaklaşmış olurlar. Evinizde ellerinizle yapıp, sevdiklerinizi başına toplayacağınız enfes bir tariftir. 

Malzemeler:
 • yarım kilo tahin helvası
 • 1 çay bardağı dolusu krema
 • 1 adet limon
 • 1 çay bardağı kırık ceviz
 • 1 çorba kaşığı tere yağ
Kürek HelvasıHazırlanışı:
Bir tepsi içerisine koyduğumuz tahin helvasını çatal yardımıyla ezelim. Ezmiş olduğumuz tahin helvasının içerisine bir adet limonun suyunu yavaş yavaş yediriyoruz. Cevizleri de karışıma ilave edip karışmasını sağlıyoruz. Diğer yanda tereyağını eritip yine azar azar malzemeye yediriyoruz. Karışıma kremayı da diğer malzemelerde olduğu gibi yavaşça ekliyoruz. Bütün bu aşamalar sona erdiğinde helvayı pişirecek olduğumuz güveçleri yağlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz karışımı güveçlere pay ediyoruz ve önceden ısıtmış olduğumuz 180 derecelik fırına koyuyoruz. Dileyen burada güveç yerine ısıya dayanıklı tek kişilik fırın kaplarından da kullanabilirler. Helvayı fırına koyalım ve üzeri kızarana kadar pişirelim. Üzeri kızarmış olan Kürek Helvası servise hazırdır. Dileyen üzerine badem, fıstık ve büyük ceviz parçaları ile sunabilirler.
Afiyet olsun    
]]>
Nişasta Helvası https://www.helva.gen.tr/nisasta-helvasi.html Thu, 29 Nov 2018 04:19:31 +0000 Nişasta Helvası, çok kolay bir tatlıdır. İlk kez tatlı yapmak için mutfağına giren hanımlara ve beylere bu tarifi öneriyoruz. Yapılışı oldukça kolay olan bu tarifin malzemelerini bulmak ta çok kolaydır. Bütün evlerin mutfa Nişasta Helvası, çok kolay bir tatlıdır. İlk kez tatlı yapmak için mutfağına giren hanımlara ve beylere bu tarifi öneriyoruz. Yapılışı oldukça kolay olan bu tarifin malzemelerini bulmak ta çok kolaydır. Bütün evlerin mutfağında bu malzemelerin tamamı bulunduğu için ekstra bir masrafa lüzum kalmamaktadır. Bu tarifi bir yaş üzeri, yemek yemeye yeni başlamış çocuklarınız için yapıp yedirebilirsiniz. Yumuşak bir tatlı olduğundan dolayı çocuklar kolayca yiyebilir. Farklı tatlılardan hoşlananlar için bu tarif yapmaya değer bir tariftir. 

Malzemeler:
 • 130 gr nişasta
 • 210 gr tereyağ
 • 400 gr toz şeker
 • 60 gr iç badem
 • 2.5 su bardağı dolusu su
Nişasta HelvasıHazırlanışı

Helvaya başlarken ilk olarak ön hazırlıktan başlayalım. Derin bir çırpma kabının içerisine nişastayı koyalım ve üzerine ölçüde vermiş olduğumuz suyun tamamını koyalım. Çırpma teliyle nişastayı suyla iyice çırpalım. Çırpma işleminin ardından olması gereken kıvam boza koyuluğu olması gerekir. Bu işlemin sonunda diğer aşamanın hazırlığına geçiyoruz. Derin bir tencereyi ocağa koyup, tencerenin içerisine tereyağını koyuyoruz. Tereyağı eridiğinde yağın içerisine toz şekerinin tamamını koyuyoruz. Şeker eridiğinde ve koyu bir hal aldığında içerisine, önceden hazır duruma getirmiş olduğumuz nişastayı ilave ediyoruz. Bu arada nişastanın ilavesi çok yavaş ve az az olmalıdır. Yoksa topaklanmalar ortaya çıkacaktır. Bu işlemlerin tamamı kısık ayarlanmış ocak üzerinde olmalıdır. Kısık ateşte helvayı 30 dakika kadar pişiriyoruz. Helva pürüzsüz ve yumuşacık bir kıvam aldığında olması gereken kıvamdadır ve lezzettedir. Pişme aşamalarını tamamlamış olan helvanın sunum aşaması gelmiştir. Helvayı dilediğiniz şekilde servis tabağına yerleştirin ve üzerine kabukları soyulmuş olan bademleri gelişi güzel serpin. Nişasta helvası sunuma hazırdır.

Afiyet olsun
]]>
Kar Helvası https://www.helva.gen.tr/kar-helvasi.html Fri, 30 Nov 2018 01:14:24 +0000 Kar helvası, ülkemizde genellikle güney illerde rastlanan bir tatlı çeşididir.Nazilli gibi bazı bölgelerde belediye tarafından 40-50 kg. kar kalıpları satılmaktadır.Ülkemizde genelde seyyar satıcılar tarafından sokak araların Kar helvası, ülkemizde genellikle güney illerde rastlanan bir tatlı çeşididir.Nazilli gibi bazı bölgelerde belediye tarafından 40-50 kg. kar kalıpları satılmaktadır.Ülkemizde genelde seyyar satıcılar tarafından sokak aralarında ve parklarda satılmaktadır.Bardak veya kaselere doldurulan kar üzerine meyve şurubu (kızılcık, vişne, nar, üzüm pekmezi) döküldükten sonra iyice çalkalanıp, karıştırılır. Türkiye'nin güney bölgelerinde tüketilen Bici bici ve Karsambaç hazırlanışı ve içerisindeki malzemeler açısından aynı tatlıdır. Kar helvası, kar ve meyve şerbetleriyle hazırlanan bir tatlıdır.Temiz karların toplanmasıyla yapılabileceği gibi, buz kalıplarının tıraşlanması sonucu elde edilen kardan da hazırlanabilir.

Hayatımda yenmedim diyorsanız bence hemen denemelisiniz.Tabi mümkünse buz kalıplarından elde edilmiş kar yerine temiz kristalleşmiş kar ile gerçek meyveden doğal yollarla yapılmış meyve şerbetlerini tercih etmelisiniz bence.Çok lezzetli ve ferahlatıcı bir tatlı çeşididir. Hele yaz sıcaklarında vücuttan ter yoluyla atılan sıvıyı bu şekilde dengeleyebilirsiniz. 

Söylentilere göre, Osmanlı devrinde Yavuz Sultan Selim'in en sevdiği tatlılardan biri olan kar helvası aynı zamanda saray sakinlerininde en sevdiği tatlılardan biriymiş.ülkemizde güney bölgelerde daha çok tüketilen kar helvası diğer bölgelerimizde de sevilerek tüketilmektedir.Özellikle kış aylarının sonunda karların tane tane olduğu zamanda genelde pekmezle tüketilir.Böylece hem pekmezin ağır tadı kırılmış hemde çocuklara bu yolla daha fazla pekmez yedirilmiştir.Bu hafif ve çok lezzetli tatlımızı tarifini alarak evde sizde çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kar Helvası
Kar helvası tarifi:

Gerekli malzemeler:

Kar (eğer bulunamazsa buzluktan kalıp halindeki buzları rondodan geçirerek elde edebiliriz), meyve şurubu (kızılcık, vişne veya pekmez tercihinize göre ben kızılcık şurubunu öneririm)

Yapılışı:

Bu tatlının yapılışı çok basit ve zahmetsizdir.Temiz ve tane tane olmuş kar veya olmadığı durumda buzdolabında dondurulmuş buz parçalarını rondodan geçilir.Elde ettiğimiz karın üzerine tercihimize göre meyve şurubu ekleriz ve iyice ezilerek karıştırırız.Kar parçalarının ağızda kıtır kıtır olması enfes bir tat oluşturuyor.

 Afiyet olsun.
]]>
Süt Helvası https://www.helva.gen.tr/sut-helvasi.html Sat, 01 Dec 2018 00:19:37 +0000 Süt Helvası, Süt helvası, Bursa'ya özgü bir lezzet. Adından da anlaşıldığı gibi süt ile yapılan hafif bir sütlü tatlıdır. Bu tatlının Bursa'da üç ismi vardır. Bursa Helvası, Süt Helvası, Düğün Helvas Süt Helvası, Süt helvası, Bursa'ya özgü bir lezzet. Adından da anlaşıldığı gibi süt ile yapılan hafif bir sütlü tatlıdır. Bu tatlının Bursa'da üç ismi vardır. Bursa Helvası, Süt Helvası, Düğün Helvası bir tatlının üç ismi olur mu Evet olur Bursa ilimize ait, Bursa mutfağının vazgeçilmez tatlarından bu sütlü helvanın üç ismi var. Bu tatlı özellikle düğünlerin vazgeçilmez tatlarından olup, yemek sonrası mutlaka bu tatlı ikram edilir. Hemen hemen herkesin beğendiği, severek yediği bu tatlıyı Bursa'ya gitmeden de evde çok kolay bir şekilde hazırlayıp,akşam yemeğinden sonrada ailenize ve misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Bu tatlı iki çeşit hazırlanıyor biri sade yakılmamış hali ile hazırlanıyor, diğeri de yakılmış hali ile hazırlanıyor. Yakılmış hali Kazandibine benziyor. Tatlının görüntüsü kadar tadı da çok güzel olur. Çok hafif bir tatlıdır. Kalorisi de sütten yapıldığı için düşüktür. Aynı zamanda da çok besleyici bir tatlıdır. Öncelikle tatlının tarifinden önce püf noktaları hakkında bilgi edinelim.

Süt Helvasının Püf Noktaları:

 • Unu kavurma işlemi çok önemli bu işlem için güçlü kollara, bileğe sahip olmak gerekir.
 • Karıştırmak için mutlaka tahta kaşık kullanmak gerekir. 
 • Unla şekerli sütün birleştiği an hızlı ve çabuk karıştırılmalıdır. Sebebi yavaş karıştırılırsa topaklanmaya sebep olur. Eğer topaklanırsa da el blendır hemen imdada yetişir.
 • Alüminyum tepsi kullanmak gerekir. İnce tabanlı olduğu için yakarken güzel sonuç alınır.
 • Yakma işlemi aslında ocak üstünde yapılmalıdır. Daha iyi sonuç alınır.
 • Fırında da yapılabilir ama daha fazla zaman alır, yine de sonuç ocaktaki gibi olabilir.
 • Bu tatlıyı yaparken kesinlikle borcam kullanılmamalıdır.
 • Borcam da yakma işlemi istediğimiz sonucu vermeyebilir. Ve çok fazla zamanımızı harcamış oluruz.
 • Bu Sütlü Helva kesinlikle tereyağ ile yapılmalıdır. 
 • Tereyağ değil de  margarin kullanılırsa aynı tadı ve lezzeti elde etmek mümkün olmaz.
 • Bu tatlıya vanilya kullanılmaz, tereyağın tadı ve aroması tatlı için yeterlidir.
 • Tatlı yakılmadan da ikram edilebilir.
 • Tatlının orijinal hali aslında ılık servistir, ama buzdolabında beklemiş hali de çok lezzetli olur.
 • Tatlıya çam fıstığını kavurma işlemi sırasında ekleyin.
 • Bu tatlıyı süslemek için çam fıstığı, tarçın kullanmak tadına tat katmak olur.
 • Tarçını bu tatlıya servis esnası da kullanın.  

Süt Helvası İçin Malzemeler: (Tatlının Yakılmış Tarifi)

 • 5 su bardağı süt
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağından 1 parmak az un
 • 150 gr. tereyağı
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ

Yakmak için: 2-3 yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için : Tarçın

Yapılışı: Tabanı kalın derin bir tencereye tereyağını koyuyoruz. Yağ eriyince 2 su bardağından 1 parmak eksik unu ekliyoruz. Tahta bir kaşıkla unu yakmadan sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Bu kavurma işlemi yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bu arada unu kavurma işlemi devam ederken başka bir tencereye de 5 su bardağı sütü ve 2 su bardağı şekeri koyup, ocakta şeker iyice eriyene kadar bir yandan da arada sırada karıştırarak ısıtıyoruz.

Süt Helvası

Unu kavurma işlemi bitince tencereyi ocaktan alıp bir kenarda karıştıra karıştıra ılık hale getiriyoruz. Bu soğutma işlemi en fazla 15-20 dk sürer. Alümiyum tepsinin tabanını hafif yağlayıp ve üzerine 2-3 yemek kaşığı toz şekeri tepsinin her tarafını kaplayacak şekilde serpiyoruz. Helvanın kıvamını anlamak için tahta kaşıktan parça parça dökülünce yoğun bir kıvam alınca olmuş demektir. Bu kıvamlı karışım tepsiye dökülür ve üzeri hafif ıslanmış spatula veya kaşıkla düzeltilir. Tepsi ocağa konur tabanını yakıyoruz. Kenarlarının rengi değişmeye başlayınca işlem tamamdır, tatlı olmuş demektir. Tepsi ocaktan alınıp ılınınca istediğimiz şekilde kesip ve ters çevirerek tabanı üst]]> Acele Bacı Helvası https://www.helva.gen.tr/acele-baci-helvasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:17:30 +0000 Acele Bacı Helvası, adından da anlaşılacağı gibi hızlı yapılabilen bir tatlıdır. Bu tatlının ilginç de bir hikayesi bulunmaktadır. Ülkemizde bazı bölgeler de hala yapılan bu helva özellikle cuma gecelerinde yapılır Acele Bacı Helvası, adından da anlaşılacağı gibi hızlı yapılabilen bir tatlıdır. Bu tatlının ilginç de bir hikayesi bulunmaktadır. Ülkemizde bazı bölgeler de hala yapılan bu helva özellikle cuma gecelerinde yapılır ve yapılışı esnasında başında Kur'an okunur. Geleneklerine bağlı yöre insanları bu helvayı yaptıktan sonra komşuları ile bir araya gelip dualar ederek yerler. Böylece helvanın piştiği evde dualar ve muhabbet olur. Bu tarifin sıcak yenmesinin sebebi de işte budur. Yapılır ve ardından yenilir. 


Malzemeler
:
 • 1 su bardağı dolusu elenmiş un
 • yarım paket margarin
 • 2 yemek kaşığı tere yağ
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
Hazırlanışı:

Helvayı yapmak için ilk olarak şerbetini hazırlayalım ve soğutalım. Küçük bir tencerenin içerisine toz şekeri ve suyu koyup kaynatalım. Şerbet kaynadığında soğuması için bir kenara kaldıralım. Helvayı kavurmak için tencerenin içerisine margarini koyalım ve kısık ateşte eritelim. Margarin eridiğinde tencereye tere yağını da koyalım.   Her iki yağında erimesinin ardından tencereye unu ilave edelim. Unu kokusu çıkıncaya dek kavuralım.
Acele Bacı Helvası
Kısık ateşte 10 dakika sürecek kavurma işleminin ardından ocağı kapatalım ve tencereye şerbet ilavesine başlayalım. bu aşamada dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü ısısı oldukça yükselmiş olan tencereye soğutulmuş şerbet koyulduğunda sıçramalar olacaktır. Bu duruma dikkat ederek, olası bir mutfak kazasına maruz kalmadan dikkatli bir şekilde şerbeti una yedirelim. Şerbetin tamamı bitince ocağı 1  ya da 2 dakika kısık ayarda yeniden açalım. Böylece helva daha kıvamlı ve lezzetli olacaktır. Verilen sürenin sonunda helvayı servise hazırlamak için 5 dakika dinlendirelim. İki adet yemek kaşığı arasına alacağımız bir kaşık helvayı diğer kaşığa aktararak şekil verelim. Bu sistem zor geliyorsa el ile veya bir kase ile de şekil verilebilir. Acele Bacı Helvası servise hazırdır, Üzerine tarçın serpelim ve servis edelim. Afiyet olsun.
]]>
Helva Tatlısı https://www.helva.gen.tr/helva-tatlisi.html Sun, 02 Dec 2018 04:15:48 +0000 Helva Tatlısı, Hangi yöreye ait olduğu bilinmemekle beraber ülkemizde her bölge de yapılan yörelere göre farklılıklar gösteren fakat tadı her yerde aynı olan bir tür tatlı çeşididir. Özellikle balık yemeklerind Helva Tatlısı, Hangi yöreye ait olduğu bilinmemekle beraber ülkemizde her bölge de yapılan yörelere göre farklılıklar gösteren fakat tadı her yerde aynı olan bir tür tatlı çeşididir. Özellikle balık yemeklerinden sonra beğenilerek ve sevilerek yenen bir tatlı türüdür. Hem çok pratik, hem de çok lezzetli bir tatlı dır. Hafif ve besleyici bir tatlıdır. Besin değeri çok yüksek olmamakla beraber kalorisi yüksek değildir. 

Fırında Helva Tatlısı İçin Malzemeler:

 • 250 gram tahin helvası
 • 1 su bardağı süt
 • yarım limon

Üzerine: Fındık, fıstık ve ceviz

Helva TatlısıYapılışı:

Tahinli helvayı geniş bir kaba koyun. Sütü ilave ederek, süt ile iyice ezerek birbiriyle özleşmesini sağlayın. Hiç topak olmamasına dikkat edin. Topak kalmayacak şekilde karıştırdığınız sütlü helvaya limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Helva Tatlınızı arzuya göre oval güveç kaplarına, arzuya göre porsiyonluk olması için sufle kaplarına paylaştırabilirsiniz. 150 derecelik ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir ve sıcak olarak servis yapılır. Üzerine ince dövülmüş ceviz, fındık veya fıstıkla süsleyerek servis yapabiliriz. Afiyet olsun...

]]>
Tahin Helvası Kaç Kalori https://www.helva.gen.tr/tahin-helvasi-kac-kalori.html Mon, 03 Dec 2018 00:57:58 +0000 Tahin helvası kaç kalori, tahin başlı başına kalori bakımından zengin bir besin maddesidir. Tahin birde helva ile buluşturulduğunda ortaya ciddi anlamda kalorili bir tatlı çıkar. Helva yapımında kullanılan yağ, ş Tahin helvası kaç kalori, tahin başlı başına kalori bakımından zengin bir besin maddesidir. Tahin birde helva ile buluşturulduğunda ortaya ciddi anlamda kalorili bir tatlı çıkar. Helva yapımında kullanılan yağ, şeker ayrıca kalori değerini arttıran malzemelerdir. Tahine ilave edilen yağ ve şeker tahin helvasının kalori değerini oldukça artırır. 100 gram kadar tahin helvası ortalanma olarak 600-650 kalori içermektedir. Kalori değeri içeriğinde kullanılan şeker, tahin ve yağın miktarına göre farklılık gösterebilir.Tahin helvası kahvaltılık olarak da yaygın bir şekilde tüketilen besinler arasındadır. Kahvaltılık için tüketilen 1 porsiyon tahin helvası ortalama 300 kalori kadardır.

Tahin Helvası Kilo Aldırır mı

Tahin helvası aşırı tüketildiğinde kilo aldırır. u nedenle kilo kontrolü yapanlar ve zayıflamak için uğraşan kişiler tahin helvasından uzak durmalıdır. Eğer vazgeçilmiyorsa bu tür besinlere kısıtlama getirilmelidir. Bu şekilde hem kilo kontrolü sağlanabilir hem de kilo problemi ile mücadele edilebilir.

Tahin Helvası Kaç Kalori

Tahin helvası kiloya karşı zararlı bir besin olsa da sağlık için bazı faydaları da vardır. Helvanın hücre yenileyici ve onarıcı özelliğinin yanı sıra cinsel performansı arttırıcı etkisi de vardır. Cinsel hormonların daha fazla üretilmesini sağlar. Kişiye enerji verir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Protein bakımından da iyi bir kaynak olan tahin helvası protein ihtiyacının karşılamak için tüketilebilir.

100 Gram Tahin Helvasının Besin Değerleri

Yağ: 21.40 gram

Protein: 10.30 gram

Karbonhidrat: 56.60 gram

Sodyum: 17.00 miligram

Potasyum: 160.00 miligram

Demir: 3.10

A vitamini: 3.00

Kalsiyum: 52.00

]]>
Un Helvası Malzemeleri https://www.helva.gen.tr/un-helvasi-malzemeleri.html Mon, 03 Dec 2018 10:54:10 +0000 Un helvası malzemeleri, un helvası belki de herkesin yapabileceği kadar kolay tatlı tariflerinden biridir. Un helvası malzemeleri de herkesin ulaşabileceği kadar kolay bulunur. Bunlar herkesin evinde her an bulunan mutfak m Un helvası malzemeleri, un helvası belki de herkesin yapabileceği kadar kolay tatlı tariflerinden biridir. Un helvası malzemeleri de herkesin ulaşabileceği kadar kolay bulunur. Bunlar herkesin evinde her an bulunan mutfak malzemeleridir. Bu yüzden canınız tatlı istediğinde, sevdiklerinizden talep gelirse hemen un helvası yapmanızı öneririz. Şöyle ılık ılık bir helvayı akşam bile ikram edebilirsiniz. Şimdi birlikte evdeki un helvası malzemeleriyle bizde hazırlıklara başlayalım.

Un helvası malzemeleri

 • 1 su bardağı un
 • 2 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Üzerine tarçın, ceviz, hindistan cevizi

Un Helvası MalzemeleriUn helvası yapımı

Dibi yapışmayan bir tencerenin içinde tereyağını eritmeye başlayın. Daha sonra içine unu ilave ederek, sürekli tahta kaşıkla karıştırarak kavurmaya başlayın. Unun rengi değişinceye kadar kavurmalısınız. Başka bir tencerenin içine şerbet malzemelerini koyun. Sütü, toz şekeri ve vanilyayı çırpıcıyla iyice karıştırıp, ocakta kavrulan unun altını iyice açın. Şerbeti kavrulan unun içine dökün. Fakat sürekli karıştırmaya devam edin. Çünkü ilk anda un topaklanacak. Karıştırmaya devam ettikçe un helvası pürüzsüz bir kıvam alacaktır. Şerbetle un kaynayınca, ocağın altını kısarak, 1-2 dakika kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Daha sonra ocağı kapatarak, un helvasının üzerine kağıt havlu kapatın. Dinlenmiş helvayı servis tabaklarına şekilli olarak alın. Bu ister ıslatılmış kaşıkla, isterseniz cam bir kaseyle yapabilirsiniz. Üzerlerine tarçın ve hindistan cevizi serpiştirin. Birer tane ceviz koyduktan sonra, un helvasını sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi un helvası malzemeleri her an elinizin altında. İstediğiniz zaman helvayı pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Kuru Un Helvası https://www.helva.gen.tr/kuru-un-helvasi.html Mon, 03 Dec 2018 11:59:29 +0000  Kuru un helvası, ülkemizde en fazla tüketilen tatlı ürünlerinden birisidir.Helva kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup tatlı, şirin ve güzel anlamındadır.Helva kültürümüz Osmanlı saraylarına dayanmaktadır. Ana maddesi u  Kuru un helvası, ülkemizde en fazla tüketilen tatlı ürünlerinden birisidir.Helva kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup tatlı, şirin ve güzel anlamındadır.Helva kültürümüz Osmanlı saraylarına dayanmaktadır. Ana maddesi un ve şeker olan helva zaman içerisinde bal, pekmez, süt, irmik, yağ, kaymak fıstık, fındık, tarçın gibi ara malzemelerle zenginleştirilerek birçok çeşidi oluşturulmuştur.Helva, Türkiye' de ve birçok Orta Doğu ülkelerinde de farklı çeşitleriyle çok sık karşılaşılan bir tatlıdır.Selçuklu zamanında varlığından söz edilir ve mevlana döneminde törenler düzenlenirmiş.

Helva,  Özellikle bir gelenek haline dönüşmüş olarak balığın arkasından helva yenir. Nedeni ise halk arasında şu dille anlatılır: "Balıklar ölüyor ya, ölünün üstüne helva yenir","Balıklar öldüğünü anlasın diye" denilir. Ama tabi ki bunun sebebi başkadır.balık ve salata menüsünden protein, vitamin, mineral açısından çok zengindir. Ama bu menünün karbonhidrat eksiğini tamamlamak için hafif bir tatlı tüketilmelidir. Çünkü balık fosfor sebebiyle mide asitlerinin dengesini bozduğundan dolayı vücudun kan şekeri düşer. Baş dönmesi ve hafif bir mide bulantısı olur. Bundan dolayı arkasına yenen tatlı kan şekerini dengeleyecektir.Birçok çeşidi yapılır. Eğer balığın üzerine sütlü bir tatlı yendiği zaman balığın bayat olması durumunda risk oluşacağından, şerbetli tatlı ise mide bulantısını artıracağından bunlar tercih edilmez. Bu sebeplerden dolayı balığın arkasından helva en uygun tatlıdır.Özellikle bir helva çeşidi olan kuru un helvasını öneriyorum size.

Kuru Un Helvası
Malzemeleri:
 • 125 g tereyağı
 • 1,5 su bardağı elenmiş un
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • tercihinize göre iri kıyılmış fındık, ceviz ve badem içi

Yapılışı:
Yağı geniş bir tencere veya tavada eritelim.Yağ tamamen eriyince unu ilave ederek kısık ateşte rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak kavuruyoruz. (bu işlemi yaklaşık 10-15 dk yapalım)Unun rengi dönünce fındıkları ilave edelim. Bu şekilde kavurmaya 10-15 dk daha devam edelim.Daha sonra pudra şekerini yavaş yavaş ekleyerek karıştırıyoruz.Pudra şekerini iyice yedirelim. Ufak boy bir cam kaba sıcakken döküp kaşık yardımıyla bastırarak  sıkılaştıralım. Hala sıcakken dilimleyerek servis yapabiliriz.Servis yaparken dikkat edelim, çünkü çok kırılgan bir yapıya sahip olacaktır.
 Afiyet olsun.
]]>
İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/irmik-helvasi.html Tue, 04 Dec 2018 05:00:30 +0000 İrmik Helvası;  Helva kelimesi Arapça'da tatlı anlamına gelmekte olup, genel olarak tatlıları anlatan hulviviyat kelimesinden türemiştir.Helvanın dünyada ilk yapıldığı yerler Orta Doğu ve Balkan ülkeleri olarak bilinmekt İrmik Helvası;  Helva kelimesi Arapça'da tatlı anlamına gelmekte olup, genel olarak tatlıları anlatan hulviviyat kelimesinden türemiştir.Helvanın dünyada ilk yapıldığı yerler Orta Doğu ve Balkan ülkeleri olarak bilinmekte.Türk milletinin helva ile tanışmaları İslamiyeti kabul edilmesiyle başlamıştır.
Helva hem besleyici hemde uzun yıllardır tüketilen lezzetli bir tatlıdır. Türklerin sofralarında eksik etmediği yapımı oldukça  pratik olan bir tatlıdır. Türk halkı ölümde, doğum da, müjdeli haber aldığında irmikli helva pişirip eşe, dosta, akrabaya dağıtır.İrmik helvasının herkesin damak tadına hitap eden bir çok çeşidi vardır. Türkler tatlısı listesinde birinci sırasında yer almakta. Yaşlı, genç, çocuk herkesin severek yediği bir tatlıdır. Osmanlı da beri irmik helvası bir tatlıdan ziyade bir kültürel değer olarak görülmüştür. Özellikle uzun yıllardır balık yemeklerinin ardın irmik helvası ikram edilmekte.

İrmik  Helvası Malzemeleri 6 Kişilik
 • 3 su bardağı ince irmik
 • 2,5 su bardağı şeker
 • 350 gram margarin
 • 2,5 su bardağı süt
 • 2,5 su bardağı su
 • 1 su bardağı dolmalık fıstık
İrmik Helvası Yapılışı
Öncelikler küçük derin bir tencereye şeker ve suyu ilave ederek kaynaması için tencereye koyuyoruz. Şerbet kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan indirebilir ve soğumaya bırakabilirsiniz. Küçük ve derin bir tencereye yağı koyup eritmeye başlayın daha sonra dolmalık fıstıkları erimiş yağ ile kızarana kadar kavurunuz. Daha sonra da irmiği ilave ederek orta ateşte dibi tutmaması için sık sık karıştırın. İrmiğin de rengi değişik hafif kahverengine dönünce şerbeti ve hemen ardın dan da sıcak sütü yavaş bir şekilde ilave edilecek. Eklediğimiz şerbet yüzümüze veya etrafa sıçrayabilir biraz dikkatli olmada fayda var. Daha sonra tencerenin kapağını kapattım kısık ateşte suyunu çekene kadar karıştırın. Suyunu çeken İrmik helvasının yarım saat kadar dinmeye bırakın daha sonra isteğe bağlı sunum yapabilirsiniz.
Afiyet olsun 

İrmik Helvası
Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeleri 8 Kişilik 
 • 500 gram irmik (3,5 su bardağı )
 • 250 gram tereyağı
 • 1,5 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 500 gram kaymaklı dondurma
Dondurmalı İrmik Helvası Yapılışı 
Öncelikle tereyağını derin bir tencereye alıp erittin. Yağ tamamen eridikten sonra irmiği ekleyin kısık ateşte yavaş yavaş kavurmaya başlayın. İrmik rengi değişinceye kadar kavurma işlemine devam edin.
Ayrı bir tencerede su, süt ve şekeri kaynamaya bırakın. Şerbet kaynamaya başladıktan 6-7 dakika kadar kaynadıktan sonra ocaktan indirin. Şerbet kaynadıktan sonra kavurduğumuz irmiğin içerisine sıcak şerbetinizi dökün ve karıştırıp tencerenin kapağını kapattım 5-10 dakika bu şekilde kaynatalım daha sonra kısık ateşte  helvayı demlenmeye bırakın. İrmik helvanız kıvama geldikten sonra ocaktan alın. İstediğiniz çukur bir kasenin içerinde irmik helvasının ortası çukur olacak şekilde bastırarak doldurun. Daha sonra servis edeceğiniz tabağınıza ters çevirerek sunum yapabilirsiniz. İsteğe bağlı üzerine tarçın veya ceviz serpebilirsiniz. 

Portakallı İrmik Helvası Malzemeleri 6 Kişilik 
 • 2,5 su bardağı irmik 
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 100 gram terayağı
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 6 tane portakal 
Portakallı İrmik Helvası Yapılışı
Herhangi bir tencereye sıvı yağ döküyoruz ve irmiği ilave edip kavurmaya başlıyoruz. 2-3 dakika sonra tereyağını ilave ediyoruz. İrmiğin rengi değişene kadar kavuruyoruz. Güzel aroma kokusu vermesi için portakal kabuğu rendeliyoruz. 4-5 dakika kavurduktan sonra toz şekeri ilave edip karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonra portakal suyunu sütü soğuk olara]]> Şerbetsiz Un Helvası https://www.helva.gen.tr/serbetsiz-un-helvasi.html Wed, 05 Dec 2018 00:33:22 +0000 Şerbetsiz Un Helvası, Hazırlaması biraz zaman alsa da yapması son derece kolay bir helva çeşitidir. Az malzemeyle hazırlayabileceğiniz muhteşem bir lezzettir. Özellikle kabul günlerinizde en özel konuklarınıza ikram edebilirsini Şerbetsiz Un Helvası, Hazırlaması biraz zaman alsa da yapması son derece kolay bir helva çeşitidir. Az malzemeyle hazırlayabileceğiniz muhteşem bir lezzettir. Özellikle kabul günlerinizde en özel konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız içinde evde bulundurabileceğiniz çok sevecekleri bir atıştırmalık olacaktır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

Şerbetsiz Un Helvası Malzemeler:
 • 250 gram margarin (1 paket)
 • 1 paket pudra şekeri
 • 3 su bardağı un
 • 1 paket vanilya

Üzeri için:

 • Öğütülmüş Antep fıstığı
Şerbetsiz Un HelvasıŞerbetsiz Un Helvası Hazırlanışı:

Geniş ve teflon olan bir tavaya unun tamamını boşaltıyoruz. Kısık ateşte unun rengi beyazlığını kaybetmeyecek şekilde yarım saat boyunca tahta kaşık ile sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Ardından daha çabuk soğuması için balkona veya cam kenarına kaldırabilirsiniz. Soğuduktan sonra unu elekten geçiriyoruz.
Margarini küçük bir tavaya atıp köpüğü sönünceye kadar kızartıyoruz. Pudra şekerini  ve vanilyayı unun üzerine ekleyip elimizle veya tahta kaşık yardımıyla bir güzel harmanlıyoruz. Kızarttığımız yağı sıcaklığı geçmeden unun üzerine boşaltıyoruz. Hızlı bir şekilde karıştırarak yağın unun her tarafına temas etmesini sağlıyoruz. Daha sonra geniş bir tepsiye boşaltıp, üzerini düzleştiriyoruz.İki parmak kalınlığında küçük kareler halinde kesiyoruz.Üzerine Antep fıstığı ile süsleyip, dinlenmesi için buz dolabına kaldırıyoruz.. Buz dolabında yaklaşık bir saat dinlendikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.]]> Dr Oetker İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/dr-oetker-irmik-helvasi.html Wed, 05 Dec 2018 18:48:48 +0000 Dr Oetker irmik helvası, pratik bir şekilde helva hazırlamak isteyenler için harika bir alternatiftir. Daha önce hiç helva yapmayan kişiler bile paketin üzerindeki tarife uyduğu takdirde harika bir irmik helvası yapabile Dr Oetker irmik helvası, pratik bir şekilde helva hazırlamak isteyenler için harika bir alternatiftir. Daha önce hiç helva yapmayan kişiler bile paketin üzerindeki tarife uyduğu takdirde harika bir irmik helvası yapabilecek. Tatlı krizi anlarını bastırmak için çarçabuk hazırlanabilecek bir tarif olan Dr Oetker irmik helvası nasıl yapılıyor Gelin hep birlikte hazırlayalım.

Dr Oetker İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 paket Dr. Oetker irmik helvası
 • 2 su bardağı tercihen su ya da süt
 • 100 gram kadar margarin

Üzeri İçin

 • Toz Tarçın

Dr Oetker İrmik HelvasıDr. Oetker İrmik Helvası Hazırlanışı

Uygun bir tavanın içine 100 gram margarin ilave edilerek eritilir. Eriyen yağa su ya da tercihen 2 su bardağı süt ilave edilip kaynamaya bırakılır. Kaynayan malzemenin içine 1 paket Dr Oetker irmik helvası boşaltılır ve sürekli karıştırılarak topaklanması engellenir. Malzeme tamamen karışınca ocağın altı iyice kısılıp tavanın kapağı kapatılır. Karışım suyunu çektikten sonra tahta kaşık yardımı ile bir defa karıştırılıp ocağın altı kapatılır. Dr. Oetker irmik helvası 15 dakika kadar dinlendirildikten sonra servise hazır olacaktır. İstenilen şekilde servis tabaklarına alınarak üzerine toz tarçın serpilir ve servise sunulur. Afiyet olsun.

]]>
Koz Helvası https://www.helva.gen.tr/koz-helvasi.html Wed, 05 Dec 2018 19:08:59 +0000 Koz Helvası, Şeker, çöven kökü, limon tuzu ve cevizle yapılan ağdalı bir tür helva çeşididir. Koz helvası hal arasında Köy Helvası, Beyaz Helva, Düğün Helvası ve Kaymaklı Helva olarak da bilinmektedir. Görele'de yaşayan Koz Helvası, Şeker, çöven kökü, limon tuzu ve cevizle yapılan ağdalı bir tür helva çeşididir. Koz helvası hal arasında Köy Helvası, Beyaz Helva, Düğün Helvası ve Kaymaklı Helva olarak da bilinmektedir. Görele'de yaşayan Göreleli ustalar tarafından imal edilen koz helvasının, yapımı yaklaşık 3 saate yakın sürmektedir. Göreleli ustalar, koz helvasının gün geçtikçe kaybolan yemek kültürlerinin arasına girmek üzere olduğunun işaretini veriyor. Koz helvası tek başına yenilebildiği gibi ekmek arasına koyup da yenilebiliyor. Koz helvası saç dökülmesini engelleyici, balgam söktürücü, sedef, egzama gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtiliyor.

Koz Helvası Malzemeleri
 • 5 yemek kaşığı cevizi içi
 • Yarım su bardağı pekmez
 • 50 gr çöven kökü
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

Koz HelvasıKoz Helvası Yapılışı

İlk önce ceviz içleri rondodan (yoksa havanda dövülerek) çok ince almayacak şekilde geçirilir. Rondodan geçirilmiş olan ceviz içleri, çöven kökü bir tavaya koyularak aynı un kavurur gibi cevizleri ve çöven kökleri, 15 dakika olacak şekilde kısık ateşte kavrulmaya başlanır. Cevizleri kavururken sürekli karıştırmak gerekir. Ceviz içleri kavrulduktan sonra ocağın altı kapatılır. Ocak kapatılır kapatılmaz kavrulmuş ceviz içlerinin üstüne pekmez ve limon tuzu  karıştırılarak dökülmeye başlanır. Pekmez, ceviz içleriyle özleşene kadar karıştırılır. Daha sonra pekmezle özleştikten sonra küçük bir tepsiye veya tabağa düz bir tabaka halinde dökülür. Dilim dilim kesilerek servis edilir.

Afiyet Olsun.]]>
Kağıt Helva https://www.helva.gen.tr/kagit-helva.html Thu, 06 Dec 2018 13:44:37 +0000 Kağıt helva, herkesin çocukluğundan itibaren bildiği kağıt helva kullanılarak hazırlanan çok sayıda tatlı türü bulunmaktadır. Bugün sizlere bunlardan birisini paylaşacağız. Oldukça kolay hazırlandığından, i Kağıt helva, herkesin çocukluğundan itibaren bildiği kağıt helva kullanılarak hazırlanan çok sayıda tatlı türü bulunmaktadır. Bugün sizlere bunlardan birisini paylaşacağız. Oldukça kolay hazırlandığından, istediğiniz zaman kısa sürede yapacaksınız. Dışı gofretten yapılan, içinde bal gibi şekerleme bulunan kağıt helvaları herkes tatmıştır. Kimisi arasında dondurmayla, kimisi sade, kimisi bu şekilde helva hazırlayarak tüketmiştir. Birlikte bizde güzel bir kağıt helva hazırlayalım.

Kağıt helva için gerekli olan malzemeler

 • 2 adet kağıt helva
 • 2 dilim bayat ekmek
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı nescafe
 • 1 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı tahin
 • 8 yemek kaşığı pekmez
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi

Kağıt HelvaKağıt helva yapımı

Önce bayat ekmek içlerini ufalayarak, karıştırıcının içine koyun. Bunun içine nescafe, tereyağı, kakao, tahin, pekmez ve süt ilave edilir. Bunların hepsini birden karıştırıcıda koyu bir krema kıvamına gelinceye kadar karıştırın. En son olarak bu koyulaşmış krema içine iç cevizlerin bir kısmını ilave edin. Bu hazırladığınız sosla kağıt helvanın birisini altlı üstlü bulayın. Bunu bir servis tabağına koyun. Daha sonra diğer kağıt helvaya da sostan sürerek, diğerinin üzerine yerleştirin. Kağıt helvaların her tarafını bu sosla bulamalısınız. En üst kısmına bir yemek kaşığı pekmez gezdirin. Kalan iç cevizlerden üzerine serpiştirin. Bunu buzdolabında bir süre dinlendirin. Daha sonra kağıt helvayı sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Pişmaniye Helvası https://www.helva.gen.tr/pismaniye-helvasi.html Thu, 06 Dec 2018 20:59:25 +0000 Pişmaniye helvası, tel helvası da denilen bu lezzetli tarifi günümüzde unutulmaya yüz tutsa da, yemesi gerçekten çok zevkli. Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan bu tatlı, eskiden insan gücüyle Pişmaniye helvası, tel helvası da denilen bu lezzetli tarifi günümüzde unutulmaya yüz tutsa da, yemesi gerçekten çok zevkli. Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan bu tatlı, eskiden insan gücüyle yapılıyordu. Şimdi makinelerle üretilmektedir. Fakat evde yaptığınız pişmaniye helvası her zaman daha lezzetli olacaktır. Bunu hazırlarken verdiğiniz emek, gerçekten pişmaniyenin lezzetine yansıyacak. Size tavsiyemiz arada dostlarınızla toplanarak, arada birde olsa evde pişmaniye helvası yapmanızdır. Şimdi birlikte Erzurum yöremize ait olan bu lezzetli helva tarifini birlikte hazırlayalım. Bu tatlı özellikle kış aylarında Erzurum şehrinde her evde mutlaka yapılır. Sizlerde yapmaya alışınca, belki sıkça yapmayı düşünebilirsiniz.

Pişmaniye helvası için gerekli olan malzemeler

 • 250 gram tereyağı
 • 3 su bardağı un
 • 1 kg toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1 adet limon

Pişmaniye HelvasıPişmaniye helvası yapımı

Helvayı hazırlamak için uygun boyda bir tencerenin içine1 kg toz şeker ve 2 su bardağı suyu koyarak, ocakta kaynatmaya başlayın. İçine limon suyunu da sıkın. Karışım hafifçe kırmızı renge dönüştüğünde, kaşıkla içinden bir kaşık şekerli su alarak bunu soğuk suyun içine dökün. Eğer suyun içinde bu katılaşır ağda kıvamına gelirse, pişmaniye helvasının ağdası olmuştur. Şimdi tavanın içinde 250 gram tereyağıyla birlikte unu kavurmaya başlayın. Bunu daha sonra büyük bir tepsinin içine dökün. Burada soğumasını sağlayın. Başka bir tepsiye yine soğumuş olan şekerli ağdayı koyun. Bu ağda karışımı beyaz bir renk alıncaya kadar iyice yoğurun. Daha sonra iki ucunu birleştirerek, buna halka şeklini verin. Daha sonra diğer tepsinin içindeki kavrulan unun içine koyun. Şimdi dostlarınıza ihtiyacınız olacak. Şekerli halkayı 3-4 kişi kenarlarından çekerek halkayı büyütmeye başlayın. Daha sonra halkayı ikiye katlayın ve yeniden aynı işlemi yapın. Bunu katlar incelinceye kadar aynı şekilde çekmeye devam edin. Daha sonra tel tel olmuş katları kopartarak, sevdiklerinize ikram edin.

Afiyet olsun.

]]>
Un Helvası https://www.helva.gen.tr/un-helvasi.html Fri, 07 Dec 2018 03:56:23 +0000 Un helvası, özellikle kandillerde, mevlitlerde, soğuk kış günlerinde evlerde kolayca hazırlanan bir helva türüdür. Herkesin evinde olan malzemelerle kolayca ve kısa sürede nefis bir un helvası yapabilirsiniz.  Verdi Un helvası, özellikle kandillerde, mevlitlerde, soğuk kış günlerinde evlerde kolayca hazırlanan bir helva türüdür. Herkesin evinde olan malzemelerle kolayca ve kısa sürede nefis bir un helvası yapabilirsiniz.  Verdiğimiz ölçülerde toz şekerin miktarı fazla şekerli bir helva yapmanızı sağlamaz. Eğer tatlıyı seviyorsanız bunu biraz daha arttırabilirsiniz. Bu tarifte en önemli konu, unun tam kıvamında kavrulmasıdır. Bu kıvamı yakalarsanız, mükemmel bir helva pişireceksiniz. Dilerseniz un helvasını bizde kavurmaya başlayalım.

Un helvası için gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı sıvı yağ ( İsterseniz biraz tuzsuz tereyağıyla karıştırabilirsiniz )
 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı süt ( Arzu edenler su kullanabilir )
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı kıyılmış ceviz

Un HelvasıUn helvası yapımı

Geniş yayvan ve birazda yüksek olan tavanın içine sıvı yağı koyun. Dilerseniz biraz tereyağıyla karıştırabilirsiniz. Bunun üzerine unu ilave ederek, ağır ateşin üzerinde kavurmaya başlayın. Yüksek ateşte yaparsanız istediğiniz kıvamı yakalayamazsınız. Un yanarsa, helvanın lezzeti güzel olmaz. Tahta kaşıkla iyice karıştırarak, unun renginin değişmesini sağlayın. Un kavrulurken sıvılaşma gösterdiğinde ve rengi farklılaştığında kıvamı yakalamışsınız demektir. Karıştırdığınız kaşıkla helvadan alarak, ters çevirdiğinizde boncuk şeklinde kabarcıklar görmeniz gerekir.

Bu aşamadan sonra helvanın içine kıyılmış cevizi ilave edin. Daha sonra içine sütü ve toz şekeri ilave edin. Biraz daha pişirerek, şekerin erimesini sütün çekmesini sağlayın. Bu arada tahta kaşıkla karıştırmayı ihmal etmeyin. Ardından tavanın ağzını kapatarak, un helvasının 5 dakika kadar dinlenmesini sağlayın. Daha sonra ağzını açarak kaşıkla yeniden karıştırın. Şimdi helvanız iyice toparlanmıştır. Bundan kaşıkla parçalar alarak servis tabaklarına şekillendiriniz. Dilerseniz bir borcamın içine un helvasını dökerek, üzerine bastırın. Bunu kare dilimler halinde keserek servis edebilirsiniz. Dilerseniz servis sırasında üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Sevdikleriniz un helvasını beğenerek tüketecektir.

Afiyet olsun.

]]>
Helva https://www.helva.gen.tr/helva.html Fri, 07 Dec 2018 17:50:54 +0000 Helva, ülkemizde özellikle Orta Doğu ülkelerinde sıkça yapılan bir tatlıdır. Bu tatlının kökeni Türklere dayanmaktadır. Tatlının temel malzemeleri arasında irmik ya da un, şeker, süt, yağ ve kaymaktan oluşur. Helva, ülkemizde özellikle Orta Doğu ülkelerinde sıkça yapılan bir tatlıdır. Bu tatlının kökeni Türklere dayanmaktadır. Tatlının temel malzemeleri arasında irmik ya da un, şeker, süt, yağ ve kaymaktan oluşur. Bu malzemelerin arasına çam fıstığı, ceviz gibi malzemeler ilave edilerek helvalar zenginleştirilir. Bu halk arasında doğumda, ölümde, hac gidişi, asker dönüşü, çocukların okula başlaması gibi özel zamanlarda, mevlitlerde, kandillerde adeta bir gelenek halini almış tatlıdır. Osmanlılar döneminde bile en kabul gören tatlılardan biriydi. Bu etrafta eşe dosta dağıtılmak içinde hazırlanırdı. Günümüzde hala bazı yörelerde helva bu şekilde dağıtılmaktadır. Özellikle 3 aylar denilen dini günlerde evlerde pişirilerek, komşulara dağıtılır.

Toplumda helvanın kültürlere göre değişik türleri yapılmaktadır. Bazı yerlerde tahinle lezzetlendirilir. Bunu tahin helva olarak üreten üreticilerde bulunmaktadır. Hazır tahinli helvalarda susam yağı ve şeker ana malzemeleri oluşturur. İçine asit düzenleyici olan limon tuzu ilave edilir. Bu helvalarda zengin besin maddeleri içerdiğinden, insanların beslenmesine katkı sağlar. İçeriğinde bulunan E vitamini, kalsiyum, protein, fosfor ve kalsiyum genel sağlığa faydalıdır. Günlük ihtiyacın önemli bir kısmı 100 gram helvayla karşılanabilir. Verdiği enerjiyle gelişme çağında olan çocuklara, ağır işlerde çalışanlara, spor yapanlara özellikle tavsiye edilir. Helva uygun koşullarda saklanmalıdır. Özellikle nem oranına dikkat edilmelidir. Güneşte bırakılmaması gerekir. Helvanın yararlı etkilerinden bahsettikten sonra, birlikte güzel bir helva yapabiliriz.

Helva

Helva için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık

Helva yapımı

Helvayı hazırlamak için, önce geniş bir tencerenin içinde tereyağını ve sıvı yağı kızdırmaya başlayın. Buna irmiği ilave ederek, kısık ateşte kavurmaya başlayın. İrmiğin rengi iyice koyulaşmalı. Bu arada tahta kaşıkla sürekli karıştırmaya devam edin. Daha sonra içine dolmalık fıstıkları ilave edin. Biraz daha kavurunca, toz şekeri, sütü ve suyu ilave edin. Bunu yine karıştırarak, suyunu çekinceye kadar pişirin. Ocaktan indirdiğiniz helvanın ağzını kapatarak, 5-10 dakika dinlendirin. Daha sonra servis tabaklarına alarak, üzerine biraz toz tarçın serperek konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Sade İrmik Helvası https://www.helva.gen.tr/sade-irmik-helvasi.html Sat, 08 Dec 2018 06:39:02 +0000 Sade irmik helvası, klasik güzel bir helva tarifidir. İrmik helvasının içine dolmalık fıstık, ceviz gibi farklı malzemeler koyarak yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde pişirdiğinizde irmik helvasının kendine özel lezze Sade irmik helvası, klasik güzel bir helva tarifidir. İrmik helvasının içine dolmalık fıstık, ceviz gibi farklı malzemeler koyarak yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde pişirdiğinizde irmik helvasının kendine özel lezzetini tatma olanağına sahip olabilirsiniz. Tarifimizde helvanın içine pekmez koyduk. Bu sadece renginin biraz daha koyu olması içindir. Dilerseniz siz ilave etmeyebilirsiniz. Ayrıca aynı gün tüketilmeyecek kadar helva yapıyorsanız, içine mutlaka biraz un ilave etmelisiniz. Çünkü un ertesi gün irmik helvasının tane tane olmasına engel olur. Unla daha sonra bile yumuşak bir helva yiyebilirsiniz. Bu küçük püf noktalarına değindikten sonra, birlikte sade irmik helvasını hazırlamaya başlayalım.

Sade irmik helvası için gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı un
 • 1,5 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı süt
 • 125 gram tereyağı ya da 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı pekmez ( Tercihen )

Sade İrmik HelvasıSade irmik helvası yapımı

Öncelikle irmik helvasının şerbetini hazırlamamız gerekiyor. Uygun bir tencerenin içine toz şekeri ve suyu ilave edin. Bunu ocağa koyarak kaynatmaya başlayın. Başka bir tencerenin içinde tereyağını eritmeye başlayabilirsiniz. Bunun içine unu ve irmiği ilave edin. Sürekli olarak tahta kaşıkla karıştırarak, kısık ateşte bunları kavurmaya başlayın. Bunların rengi altın sarısına dönmelidir. Bu arada ocakta kaynayan şerbetin içine pekmezi ve sütü ilave edin. Bunu bir taşım daha kaynattıktan sonra, içine sıcak olarak kavurduğunuz irmik ve un karışımını ilave edin. Bunu 5 dakika kadar tahta kaşıkla karıştırarak pişirmeye devam edin. Ocağın altını kapatarak, sade irmik helvasını biraz dinlendirin. Daha sonra ılık olarak seriş tabaklarına alın. Bunun üzerine isteğinize göre ceviz, fıstık ya da badem gibi malzemelerle süsleme yapabilirsiniz. Konuklarınızın beğeneceği bir irmik helvası hazırladınız.

Afiyet olsun.

]]>