Ceviz Helvası Tarifi ve Malzemeleri
22 Haziran 2024

Ceviz Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz Helvası, Karabük ilimizin Yenice ilçesinde yapılan ve yalnızca bu bölgede üretilen özgün bir helva türüdür. Bu helva, özellikle Ramazan ayında ve bayramlarda yapılarak satışa sunulur. Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı şekillerde üretilen bir şekerleme türüdür. Yenice'den sonra Cide'de de üretilen bu helva, şekli ve üzerindeki süslemeleriyle beğenilerek tüketilen bir üründür. Köylerde ilkel yöntemlerle, küçük ölçeklerde yapılan bu helva, 2002 yılında bazı illerimizde hijyenik şartlarda tüketime sunulmak üzere küçük imalathanelerde üretilmeye başlanmıştır. İçerisine ceviz eklenerek zenginleştirilen bu helva, iki çeşidiyle bilinmektedir: sade ceviz helvası ve pekmezli ceviz helvası. Her iki çeşidi de oldukça meşhurdur. Bayramlarda sokaklarda da satışı yapılmaktadır, aynı pamuk helva gibi.

Ceviz Helvası İçin Malzemeler

  • Şeker
  • Yumurta akı
  • Su
  • Limon tuzu
  • Un

Ceviz Helvası Nasıl Yapılır?

Şeker bir tencereye konur ve üzerine az miktarda su ilave edilir. Tencere ocağa konur ve yaklaşık olarak 50 dakika ile 1 saat arası kaynatılır. Kaynayınca, eritilmiş limon tuzu ilave edilir. Daha sonra tencere ocaktan indirilir ve soğumaya bırakılır. Bu arada yumurta akları çırpılarak soğuyan karışımın üzerine ilave edilir ve karıştırılır. Tencere tekrar ocağa konur ve malzeme kıvama geldikten sonra ocaktan alınır. Hazırlanan ceviz içleri eklenir ve 3-5 dakika daha karıştırılır. Daha sonra temiz bir çarşaf üzerine un serpiştirilir ve tenceredeki karışım bu çarşafın üzerine boşaltılır. Burada 30 dakika soğumaya bırakılır. Soğuyan helvalar katı hale geldikten sonra kesilir ve satış yapılacak kaplara konur, satışa hazır hale gelir.

Afiyet olsun.

Pekmezli Ceviz Helvası İçin Malzemeler

  • 1,5 su bardağı buğday nişastası
  • 2 su bardağı pekmez
  • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz içi
  • Ceviz büyüklüğünde margarin
  • 1 su bardağı ince dövülmüş ceviz içi (Helvaları bulamak için)

Pekmezli Ceviz Helvası Nasıl Yapılır?

Tencereye nişastayı koyun, azar azar 2 su bardağı üzüm pekmezini ilave edin ve karıştırın. Tencereyi orta ateşte ocağa koyun ve karıştırarak pişirin. Helva, tencerenin içinde kendiliğinden dönmeye başladığı zaman tencereye yapışmayacak kıvama gelinceye kadar kavurun. Ceviz büyüklüğünde margarini helvanın altına koyun ve karıştırın. İri dövülmüş cevizi de ekleyin. 2-3 dakika daha karıştırıp, ocağın altını kapatın. Helvanın sıcaklığı elinizin dayanabileceği duruma gelince, elinizi suya batırarak helvadan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve dilediğiniz şekli verin. Son olarak bu şekilli helvaları ince kıyılmış cevize bulayıp servis yapın.

Bu helva tarifinde şeker bulunmamaktadır; pekmez zaten başlı başına doğal bir şekerdir. Servis yaparken tabakların kenarlarını dondurma, krem şanti ve benzeri ürünlerle süsleyerek sunum yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İrmik Helvası Kaç Kalori?

İrmik Helvası Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sade İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Sade İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Pişmaniye Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Pişmaniye Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kar Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kar Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sütlü Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sütlü Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Helva Tarifi ve Malzemeleri

Helva Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çanakkale Peynir Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Çanakkale Peynir Helvası Tarifi ve Malzemeleri