Oktay Usta Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri
20 Temmuz 2024

Oktay Usta Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta Un Helvası

Oktay Usta, un helvası konusunda da diğer tariflerinde olduğu gibi olağanüstü başarılıdır. Seçkin tariflerinden biri olan un helvasını Oktay Usta’nın anlatımı ve fikirleriyle hazırlamak bir ayrıcalıktır. Kolayca yapılan ve kısa süre içerisinde sunumu gerçekleşen un helvasının besin değerleri yüksektir. Un helvası, kilo almak isteyenler için ideal bir tariftir. Ayrıca bu tarifi önceden yapıp bir hafta boyunca çay sohbetlerine dahil edebilir, atıştırma saatlerinde tüketebilirsiniz.

İçerisinde ceviz olduğu için enerji düzeyi de oldukça yüksektir. Bu tarifi okul çağındaki çocuklarınızın beslenme çantalarına da koyabilirsiniz. Yine, "son saatte geliyoruz" diyen misafirleriniz için 15 dakika içerisinde yapıp sunabilirsiniz. Ayrıca balık sofralarınızda tatlı olarak kullanabilir, enerjisi düşenler pratik bir şekilde hazırlayıp tüketebilirler. Hanımların kabul günleri için kolay bir tarif olacaktır.

Oktay Usta Un Helvası Malzemeleri

  • 550 gr sarı kırma elenmiş un
  • 300 gr tereyağı
  • 1/2 litre kaynamış ve soğumuş süt
  • 650 gr toz şeker
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
  • Yarım litre su

Oktay Usta Un Helvası Nasıl Yapılır?

Tencereye su, süt ve şekeri koyalım. Orta hararetli ocakta şerbeti kaynatalım. Şeker eridiğinde ve bir tık kaynadığında şerbeti ocaktan alabiliriz. Şerbet kaynadığında soğuması için serin bir ortama koyalım.

Diğer yanda yanmaz yapışmaz özellikte derin bir tencereye tereyağını koyalım ve yağ eridiğinde içerisine unu koyup kavurmaya başlayalım. Kavurma işlemi kesinlikle kısık ateşte yapılmalıdır. Aksi takdirde un haşlanır ve helvanın içinde yanık un kokusu olur. Unun kokusu çıktığında ve rengi koyu sarı olduğunda kavrulma işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.

Helvanın şerbetini vermeden önce ocağı kapatalım ve şerbeti aşamalar şeklinde ilave edip, sürekli karıştıralım. Karıştırma işlemini ezme yöntemi ile sürdürelim. Şerbetin tamamını içine çeken helvaya, son olarak cevizi ilave edip bir defa daha karıştıralım.

Sunum aşamasına gelmiş olan un helvasını dileyen elleri ile top top yapabilir, dileyen ise yemek kaşığı ile şekillendirebilir. Sunumun daha şık olmasını isteyenler ise helvayı minik kaselere basıp, ters çevirerek sunuma hazırlayabilirler. Bu seçeneği kullananlar, serviste bütün cevizle sunum yapabilirler. Yine sunumu güçlendirecek olan dondurmayla servis seçeneği de kullanılabilir. Serviste çikolata sos da kullanılabilir. Oktay Usta un helvası servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kandil Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kandil Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Nişasta Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Nişasta Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Helvanın Faydaları Nelerdir?

Helvanın Faydaları Nelerdir?

Çikolatalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Çikolatalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Saray Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Saray Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Helva Tarifi ve Malzemeleri

Helva Tarifi ve Malzemeleri